Švýcarské úřady by rády zmrazily klíčovým Rusům jejich kryptoaktiva

5
(2)

Zajímavá zpráva přichází ze Švýcarska, kde se ministerstvo financí tohoto bohatého alpského státu chystá zmrazit kryptoaktiva vlastněná ruskými jednotlivci a podniky na jejich území.

Tato opatření postihují ruské občany a podniky nad rámec všech sankcí souvisejících s Evropskou unií.

Sankce EU již byly přijaty i ve Švýcarsku

Zmrazení kryptoaktiv přichází v návaznosti na sankce, které na Moskvu uvalila Evropská unie po ruském vpádu na Ukrajinu. Ve středu EU oznámila, že přijme opatření k potlačení jakýchkoli pokusů Ruska využít kryptoměny ke zmírnění úderu hospodářských sankcí. Francouzský ministr financí Bruno Le Maire pro Financial Times uvedl:

“Přijímáme opatření, zejména v oblasti kryptoaktiv, která by neměla být používána k obcházení finančních sankcí, o nichž rozhodlo 27 zemí EU”

Švýcarský ministr financí Guy Parmelin pak potvrdil přijetí čtyř sankcí EU. V minulém týdnu švýcarské úřady zmrazily bankovní účty a fyzický majetek více než 200 Rusů.

Jak ale zmrazit jejich kryptoaktiva?

Švýcarské ministerstvo financí chce zmrazením kryptoaktiv chránit integritu švýcarského blockchainového průmyslu, a to vzhledem k faktu, že Švýcarsko a sousední Lichtenštejnsko se v posledních letech staly významnými kryptocentry a sídlí v nich přibližně 1 128 blockchainových společností.

Zatím ovšem není vůbec jasné, jak švýcarské orgány opatření ministra financí prosadí, když mnozí držitelé kryptoměn drží svá aktiva v privátní (neveřejné) kryptoměnové peněžence.  Kryptopeněženky mají infrastrukturu veřejných a soukromých klíčů, která řídí kritické aspekty odesílání a přijímání finančních prostředků. Ke klíčům k privátním peněženkám (doporučujeme třeba HW peněženku Ledger či český Trezor) má ovšem přístup pouze jejich oprávněný držitel. To si evidentně dobře uvědomují i úředníci, kdy se jeden z vysoce postavených úředníků finanční správy vyjádřil:

 “Pokud někdo drží svůj kryptografický klíč sám, pak, ať už se nachází kdekoli, bude prakticky nemožné ho identifikovat”

Poté ještě dodal, že pokud ale někdo drží svá kryptoaktiva na burzách, jako je třeba Coinbase a ta tak má přístup k jeho veřejným a privátním klíčům, mohou za této situace burzy přístup k prostředkům uživateli omezit.

“Pokud však využívají kryptografické služby – fondy, burzy a tak dále, můžeme se na tato místa služeb zaměřit”

I za těchto okolností by bylo třeba, aby švýcarské společnosti měly právní oporu pro prosazení opatření ke zmrazení aktiv, což nedávno zdůraznil generální ředitel společnosti Kraken Jesse Powell, protože zmrazení aktiv bez rozdílu by negativně ovlivnilo celý průmysl. Burza by také musela být zaregistrována u regulačního orgánu v zemi (která zmrazení ukládá), přičemž by musely existovat jasné právní pokyny, jak a kdy lze po burze požadovat, aby omezila přístup konkrétním uživatelům.

Závěr

Myšlenka zmrazit vybraným uživatelům kryptoměnová aktiva je jistě zajímavá, ale už z podstaty fungování kryptoměn vlastně nereálná. Pro úplnost dodávám, že regulačním orgánem ve Švýcarsku je Úřad pro dohled nad finančním trhem a pokud chtějí kryptoměnové burzy v zemi fungovat, musí od něj získat licenci. V roce 2020 schválil parlament blockchainový zákon, který obsahuje legislativu definující, jakým způsobem lze kryptoměny směňovat a jak by měly být burzy v zemi provozovány.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img