Od začátku války se objemy na ukrajinské kryptoburze ztrojnásobily

5
(1)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Na velké ukrajinské kryptoburze vzrostly v důsledku ruské invaze objemy obchodů s bitcoiny a altcoiny. Situaci dobře ukazují zveřejněná data.

Podle zdroje pro monitorování kryptoměnového trhu CoinGecko se 24. února objem na kryptoburze s názvem Kuna téměř ztrojnásobil na více než 4 miliony dolarů.

Krypto na radaru Ukrajinců

Válečný konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou měl okamžitě patrný dopad na fiat měny obou zemí.

Ruský rubl utrpěl znatelně větší ztráty, nicméně ukrajinská hřivna také klesla, a to na 30 UAH za dolar, což je nové historické minimum.

Ukrajina, která právě tento měsíc konečně ratifikovala zákon legalizující kryptoměny po mnoha hádkách mezi zákonodárci, nepřekvapivě zaznamenala nárůst zájmu o tuto alternativu.

Efekt byl znatelný zejména na kryptoburze Kuna, jejíž objemy byly k 21. února pod 1 milion dolarů, ale o tři dny později již téměř 4,1 milionu dolarů.

Podle údajů CoinGecko již začalo nadšení po počátečním spěchu opadat, což se shodovalo se stabilizací fiat sazeb vůči americkému dolaru a dalším hlavním měnám.

Méně jasné byly vlastní kurzy Kuny, které ukazovaly zvláštní spread na obou stranách spotové ceny bitcoinu. V době psaní tohoto článku se BTC/USD obchodoval za 38 300 $ na Bitstampu, zatímco na kryptoburze Kuna to bylo přes 40 000 $.

Stablecoin Tether (USDT) na druhé straně byl na hodnotě 37 800 $ za bitcoin.

Objem kryptoobchodů na Kuna s oblíbenými páry (screenshot). Zdroj: CoinGecko

Omezení Centrální banky

Samostatný argument pro vstup do kryptoměn mezitím přišel tento týden z vládních měnových kontrol.

Ve středu začala Ukrajinská národní banka omezovat hotovost, omezovat výběry národní měny na 100 000 UAH (3 353 USD) za den a přímo zakázala přeshraniční nákupy a výběry cizích měn.

Příspěvek na Facebooku potvrdil, že banka také usilovala o zavedení stabilního kurzu hřivny.

Ruská centrální banka mezitím začala ve čtvrtek intervenovat na devizových trzích, aby podpořila svůj rostoucí rubl, přičemž se zdá, že během posledních 24 hodin došlo k několika pohybům.

Závěr

Konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou bude mít nepochybně vliv na veškeré aspekty běžného života pro celý svět. Tento vývoj budeme i nadále sledovat.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img