Zakladatel OneCoinu se přiznal k podvodu

5
(2)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Podvodný projekt OneCoin je našim čtenářům asi dobře známý. Vše začalo v roce 2014 v Bulharsku a jako zakladatelka bývá často udávána Ruja Ignatova (také známá jako „královna kryptoměn“). Ta zmizela v roce 2017 po odhalení podvodu a je aktuálně vedená mezi nejhledanějšími zločinci v Evropě. Kromě ní je z podvodu také obviněn Konstantin Ignatov, její bratr a jednatel společnosti. Druhým zakladatelem společnosti byl Karl Sebastian Greenwood.

Zadržení se k podvodu doznali

Greenwoodovo zatčení proběhlo v roce 2018. Konstantina Ignatova uvěznili v březnu následujícího roku. Ignatov se doznal a spolupracuje jako svědek proti své sestře. Ministerstvo spravedlnosti Spojených států tento týden oznámilo, že se i Greenwood ke svým skutkům doznal. Hrozí mu až 60 let vězení.

OneCoin – podvod už od počátku

Podle důkazů obžaloby se od počátku jednalo o podvod a společnost byla i s tímto úmyslem založená. Příkladem může být i emailová komunikace mezi společníky, kde oba nazývají token jako „trashy coin“ (bezcenný). Tato komunikace pochází ještě z doby před samotným založením společnosti. Ta pak fungovala současně jako pyramida a Ponziho schéma. Lidem na vrcholu přinášela měsíčně značné zisky. Sám Greenwood si za působení ve firmě nechal vyplácet 21,2 milionu USD měsíčně. Celková škoda se odhaduje kolem 4 miliard USD.

Závěr

Soud s Greenwoodem započne 5. dubna 2023 a jaký bude finální verdikt se můžeme jen dohadovat. Stejně tak nevíme, zda Ruja Ignatova organizovala celý podvod anebo poskytla jen svoji tvář. Celý příběh kolem OneCoin je rozhodně mediálně zajímavý. Kromě televizních dokumentů se připravuje i filmové zpracování s názvem Fake!, kde by jednu z hlavních postav měla ztvárnit Kate Winslet.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img