Současný akciový trh se podobá dot-com bublině z roku 2000

5
(2)

Ačkoli se zdá, že akciový trh roste, objevuje se znepokojivý trend, který pro tento sektor znamená možnou zkázu a naznačuje nejistotu.

Údaje, které sdílela platforma The Kobeissi Letter, odhalily, že současný stav indexu S&P 500 se nápadně podobá bublině z roku 2000. Podle těchto údajů pouze 30 % akcií indexu S&P 500 od počátku roku překonalo jeho výkonnost. To je jen nepatrně lepší výsledek než 29 % zaznamenaných minulý rok, což znamená další rok neobvykle nízké tržní šířky.

Na význam tohoto trendu upozorňuje zejména pohled na historická data od roku 1990 do června 2024. Z historického hlediska je medián procenta akcií S&P 500, které překonávají výkonnost indexu, 49 %. To svědčí o silné a široké účasti na trhu.

Poučení z Dot-com bubliny

V kontrastu s tím připomínají roky 2023 a 2024, kdy došlo k poklesu výkonnosti, podobný vzorec. Ten byl naposledy pozorován během nechvalně proslulé bubliny Dot-com v roce 2000. Zatímco v období od roku 1990 bylo zaznamenáno zdravější rozložení akcií s lepší výkonností, roky 1998-1999 a 2023-2024 vynikají výrazně nižším procentem. Během Dot-com bubliny došlo k podobné koncentraci zisků v malé podmnožině akcií, což vedlo k tomu, že se trh vyznačoval úzkým vedením a nakonec i značnou volatilitou.

Trend je obzvláště znepokojivý vzhledem k tomu, že index S&P 500 od počátku roku vzrostl o 12 %, což je růst tažený převážně hrstkou technologických gigantů. Tato koncentrace tedy vyvolává otázky ohledně udržitelnosti rally. Připomíná totiž podmínky, které vedly ke krachu Dot-com. Tehdy závislost trhu na několika vysoce prosperujících akciích vyústila v prudkou korekci, když tyto akcie narazily.

Technologické akcie dominují indexu S&P 500

Nedávný růst indexu byl skutečně tažen technologickými akciemi, přičemž největšími hybateli se staly společnosti, které se pustily do umělé inteligence. Například technologický gigant Nvidia prudce vzrostl, což vedlo k tomu, že jeho tržní kapitalizace poprvé překročila hranici 3 bilionů dolarů.

Tržní kapitalizace společnosti Apple se od ledna také poprvé dostala nad 3 biliony dolarů, přičemž obě společnosti soupeří o to, kdo se stane druhou největší společností na světě.

Celkově tato koncentrace na několik málo společností představuje značné riziko, protože výkonnost indexu je závislá na několika firmách. Nejistota se zvyšuje, vezmeme-li v úvahu převládající obavy, že by bublina kolem AI mohla splasknout.

Prozkoumejte akcie na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img