Sorosův partner Jim Rogers trvá na tom, že vlády můžou snadno zakázat Bitcoin a kryptoměny, aby si zachovaly monopol

4
zákaz, ban
Zdroj: Pixabay.com

Veteránský investor Jim Rogers, který spoluzaložil Quantum fond s miliardářským investorem Georgem Sorosem, je přesvědčený, že vlády mohou zakázat kryptoměny.

Rogers věří v zákaz kryptoměn

Renomovaný investor a bývalý obchodní partner George Sorose, který spoluzaložil Quantum Fund a Soros Fund Management, Jim Rogers stále věří, že vláda USA (ale i dalších zemí) může zakázat Bitcoin a další kryptoměny.

Podle něj to vládci světa udělají v případě, že se krypto začne používat pro platby, aby tuto možnost vyloučili. Vlády podle něj zakročí a zakážou komukoli, aby používal jako peníze něco jiného, než nekrytou měnu s nuceným oběhem, známou jako fiat peníze.

Úspěch se kryptu může stát „neúspěchem“

Rogers, který nikdy nekoupil ani neprodával žádné kryptoměny,“ naznačil, že pokud kryptoměny začnou být úspěšné, mohlo by to znamenat jejich konec nebo vážné problémy. Uvádí:

„Pokud se kryptoměny stanou úspěšnými, většina vlád je postaví mimo zákon, protože nechtějí ztratit svůj monopol.

Každá vláda na světě nyní pracuje na počítačových penězích, včetně USA. Číňané tam již jsou. Nedokážu si představit, že vlády řeknou – ok, toto jsou naše kryptoměny, nebo můžete použít jejich kryptoměny. To není způsob, jakým vlády historicky fungují.“

Peníze budou digitální, ale jen „vládní“

Sorosův partner dále říká, že časem zanikne hotovost. První úspěšná kryptoměna Bitcoin se pak může dále těšit relativnímu schválení či tolerování ze strany vlád, „pokud zůstane prostředkem k obchodování.“ Nesmí však podle něj být úspěšný v roli, jakou budou plnit digitální peníze s nuceným oběhem.

„Peníze budou v počítači. Již jsou v Číně. V Číně si nemůžete vzít taxi za peníze. Musíte mít peníze v telefonu, nemůžete si koupit ani zmrzlinu. Takže se to děje, ale pochybuji, že to budou peníze někoho jiného. Historie ukazuje, že to budou vládní peníze.“

Závěr

Komentáře investora Jima Rogerse varují kryptosvět, že pokud se kryptoměny začnou stávat něčím víc, než nástrojem k obchodování (na burzách apod.), dojde k jejich zákazu. K dalším, kdo připouští možnost zákazu kryptoměn, patří Ray Dalio, Michael Burry z The Big Short či Ron Paul. Naopak mnoho lidí v kryptosvětě i mimo něj věří, že je na zákaz již příliš pozdě a v zásadě není možný. K těm patří i komisařka SEC Hester Peirce či senátor Mike Crapo.

„Znám lidi, kteří na obchodování vydělávají spoustu peněz, je to očividně úžasné obchodní vozidlo. Pokud se však stane měnou, což je to, co se podle krypto lidí stane, nedokážu si představit, že by některá vláda nebo mnoho vlád na světě řeklo ‚ok, můžete použít naše peníze, nebo jejich peníze,‘“ uzavírá Rogers.

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře