Sophiin NFT se v aukci prodal za 688 000 USD

3
(2)

Zprávy a souhrny

Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Podle nedávného prodeje nezaměnitelného tokenu (NFT) se dílo digitálního umění prodalo za téměř 700 000 USD, jak uvádí zpráva zpravodajské agentury Reuters. Proč je ale tento prodej působivý? Kresbu vytvořil robot Sophia… A jedná se o její vlastní tvář.

Zkouška štěstí s NFT

Humanoidní robot jménem Sophia byl v roce 2016 aktivován hongkongskou společností Hanson Robotics. Ta debutovala v USA později v březnu téhož roku a dokonce získala občanství Hongkongu a Saúdské Arábie. Jedná se tak o jediného robota, který kdy obdržel občanství kterékoli země.

O pět let a stovky zkušeností podobných člověku později zkouší Sophia štěstí u NFT. Jedná se o kryptoznázornění skutečných nebo nehmotných objektů od krypto umění, nemovitostí, karet až po téměř cokoli, co dokazuje vlastnictví podkladových objektů držiteli daného NFT.

NFT její vlastní tváře

NFT byl vyroben ve spolupráci s italským umělcem Andrea Bonacetem, přičemž Sophia kombinovala prvky z Bonacetových děl, dějin umění a jeho vlastních fyzických kreseb.

Digitální dílo s názvem „Sophia Instantiation“ představuje 12sekundový soubor MP4, který ukazuje vývoj Bonacetova portrétu v Sophiin digitální obraz a je doprovázen fyzickým uměleckým dílem namalovaným Sophií.

Kus se včera dostal do prodeje a neznámý kupec jej rychle koupil za 688 000 USD.

„Byl jsem trochu ohromen, když jsem viděl, jak rychle to také vystřelilo, protože na konci aukce proběhla válka dražitelů. Bylo to tedy opravdu vzrušující a ohromující“

-řekl David Hanson, zakladatel společnosti Hanson Robotics.

Sophia se však k této záležitosti zatím nevyjádřila.

Sophia a milion dolarů

Portrét byl vytvořen výhradně na základě vlastních rozhodnutí Sophie a nedošlo k žádnému lidskému zásahu do celé kresby. Konkrétní NFT jako takový byl součástí širšího výběru uměleckých děl Sophia určených k prodeji, které byly prodávány v edicích po 30, každý za 2500 nebo 3000 USD. Prodej vygeneroval celkem více než 1 milion dolarů.

Mezitím byl prodej tohoto NFT prvním, který provedl robot a který získal nápadníky ve veřejné aukci. Byl to také jeden z levnějších NFT, které byly v nedávné době draženy (nejdražší zůstává kus v hodnotě 69 milionů dolarů prodaný digitálním umělcem „Beeple.“)

Závěr

Na poli NFT zkouší s prodejem štěstí i roboti. Celkem bláznivá skutečnost. Nechcete také zkusit štěstí a vytvořit digitální umělecké dílo?

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: