13 % tokenů Solana bude odemčeno ze stakingu. Čeká nás masivní výprodej?

5
(12)
Ivo Čechman
Ivo Čechman
Jsem dlouhodobým technologickým nadšencem do kryptoměn, kde se pohybuji už dlouhá léta. Mojí hlavní specializací jsou Decentralizované Finance.

40% ztráty za posledních 24 hodin na Solaně vypadají jistě strašidelně. Končí ale propad zde? Nejnovější informace z blockchainu Solany naznačují, že pravděpodobně ne! Už zítra se totiž do trhu odemkne více než 50 milionů SOL. To představuje přibližně 850 milionů dolarů či 13 % z celkového množství všech mincí této kryptoměny! Bude na trhu dostatečná síla tyto kryptoměny potenciálně vykoupit, nebo nás čeká další masivní výprodej?

Pozn. redakce: Kryptoměny krvácí – jejich aktuální ceny najdete ZDE :/

Co se na Solaně děje?

Cena Solany krvácí, kdy projekt tratí zejména na tom, co bylo pro mnohé dlouhodobým lákadlem. Jedná se právě o vazby na Alameda Research a FTX, kterým v současnosti jasně hrozí insolvence. V současnosti se dokonce řeší, zdali bude druhá největší burza světa FTX koupena největší burzou Binance. Zdali se ale Binance k nákupu opravdu odhodlá je otázkou. A dnešní zprávy spíše naznačují, že ne.

TIPNávod na burzu Binance a sleva na poplatky

Co je ale pro Solanu důležitější je to, že v ní má/měl značné prostředky market maker Alameda Research. A právě tato společnost v současnosti s největší pravděpodobností potřebuje jakékoliv likvidní prostředky, které může získat. Na leakované rozvaze projektu se poté objevovalo cca 800 milionů dolarů v Solaně (při ceně okolo 30 USD za SOL), které měli uzamčeny ve validátor stakingu. Proto se v současnosti spekuluje zejména o tom, že Alameda ze svých pozic na Solaně vystupuje. Stejně tak další subjekty spojené s FTX či burza samotná.

Unlock a možný výprodej Solana

Aktuální stav můžete sledovat zde nyní v 0:35h 10.11.2022 je Deactivating Stake již 34 000 000 SOL.

Staking Solany je možné ukončit a kryptoměny vybrat poměrně rychle. Konkrétně ve 2-3 dnech, což je doba, kterou trvá jedna epocha na Solaně. Vybrat je poté možné vždy na konci každé epochy. Podle webu Solana Compass poté při současné epoše s číslem 370 žádá obrovské množství kapitálu o odemknutí svých prostředků ze stakingu. Aktuálně v době vydání článku se jedná o více než 60 000 000 SOL, které budou na konci epochy 370 ze stakingu odemčeny. Naopak nově budou zastakeovány jen méně než 2 miliony SOL.

Aktuální situaci jsem více rozebíral také ve videu zde

Toto číslo poté celý den masivně roste, kdy dnes dopoledne se jednalo pouze o cca 18 milionů SOL. Jelikož však trhem stále prostupuje panika spojená s FTX, další a další lidé svůj staking ukončují. Do konce epochy zbývá cca 15 hodin a číslo stále roste. Konkrétně se poté konce epochy dočkáme zítra dopoledne, pravděpodobně okolo 10 hodiny.

Co se bude dít na Solana dále?

Potřeba odemknout Solany a zlikvidnit své prostředky může mít spoustu důvodů. Jednat se může o nedůvěru v blockchain, cíl nakoupit jiné kryptoměny, využití v DeFi produktech, např. i jako kolaterál pro zisk půjček. Co je ale nejpravděpodobnější a nejvíce diskutovanou možností je to, že Solany budou na trhu směněny za stablecoiny, potažmo za bitcoin. A otázkou je, jestli by na trhu byl vůbec kapitál, který by takové obnosy v Solaně vykoupit chtěl. Proto je očekáván další masivní propad na ceně z důvodu prodejů dříve uzamčených kryptoměn.

V minulosti by pravděpodobně na scénu přispěchaly právě subjekty jako FTX či Alameda, které by situaci klidnily a potažmo SOL vykupovaly. Nedá se ale očekávat, že by jim to současný stav vlastních projektů dovoloval. Najde se někdo jiný, kdo Solanu zachrání? Jaká zpráva by musela přijít, aby lidé ze Solany vystupovat nechtěli?

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 12

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Lado

z tých 60 mega ukončujúcich sa to zmenilo “len” na 29 mega aktuálne. Divné, nie?

Dariusz Matuszyński

Nějak se to houpe, už je zas 34, ještě se to bude měnit. Mimo jiné akorát jsem četl zprávu, že CZ z Binance není schopen FTX pomoci. https://twitter.com/KryptomagazinCZ/status/1590485871861506048?s=20&t=OvOP2i4Kk0Da-y_jvvWz7w

FELIX

Asi ji ani nepomůže z různých důvodů, bylo by to sice hezké, ale tak tvrdý byznys většinou nefunguje. Bůhví jaký tam jsou ještě sekery, a další ztráty. To se musí udělat pořádný audit a musí být v FTX trošku důvěra, a to asi nebude.

Vojtech

Díky, pánové, za průběžně aktualizované info i komentáře k věci 👍

spot_img