Směnárna Coinbase neoprávněně stahovala peníze z účtů – vrátí je

0
(0)

Nejpopulárnější směnárna v USA omylem stahovala peníze z bankovních účtů registrovaných uživatelů. Patříte mezi poškozené? Coinbase vám peníze vrátí.

Tento článek napsal zájemce o pozici externí redaktor, Matej.

Jedna platba proběhla i 50krát

Pokud jste mezi 22. lednem a 11. únorem nakupovali kryptoměny na Coinbase, měli byste si zkontrolovat svůj bankovní účet. Kartová společnost Visa totiž změnila kód obchodníka (MCC) pro nákup kryptoměn, což v první řadě znamenalo zvýšení poplatku za převod. Už to by dokázalo nejednoho zákazníka vytočit.

Jelikož se ale Coinbase této změně včas nepřizpůsobila, jeden platební příkaz znamenal opakování zdánlivě odmítnutých plateb. Tento příkaz pak peníze z účtu postupně a opakovaně vytahoval. Uživatelé na oficiálním redditu Coinbase hlásí, že stejným způsobem jim z banky identická suma odešla i 50krát. Ke každé platbě se navíc účtoval zvýšený poplatek. Mnozí klienti této americké směnárny, kteří chtěli nakoupit levný Bitcoin, tak na přelomu měsíců skončili bez peněz na nájem. Ti, kteří měli povolené přečerpání, se dokonce dostali do dluhů, což znamenalo další poplatky za úroky v bance.

Kdo nese zodpovědnost za tento bordel?

Společnosti Coinbase a Visa se momentálně vzájemně obviňují, kdo nese zodpovědnost za neoprávněné platby. Coinbase ve čtvrtek oznámila, že za problémy může Visa:

„V posledních měsících velké banky a vydavatelé karet žádali, aby kartové společnosti změnily MCC (kód obchodníka) pro platby za digitální měny. Visa změnila MCC pro nákupy digitálních měn na kód, který umožnil velkým bankám a vydavatelům karet účtovat zákazníkům dodatečné platby.“

Podle pátečního oficiálního vyjádření společnosti Visa je ale chyba na straně směnárny, protože kromě Coinbase žádní jiní obchodníci se změnou problémy neměli:

„Visa neudělala žádné systémové změny, které by mohly vést k duplicitním převodům, jaké hlásí majitelé karet.“

Peníze odešly, co teď?

Vlastníci kryptoměn se už víckrát stali oběťmi útoků hackerů či podvodníků. Zdá se, že po hacknutí peněženek, krachu burz (Mt. Gox) či chybách ve smart kontraktech (DAO, Parity) přišel pro změnu Coinbase s úplně novým způsobem, jak znejistit uživatele kryptoměn. Dobrou zprávou je, že tentokrát se žádné peníze neztratily a americká směnárna je může a také plánuje vrátit.

Zatím však není jisté, kdo lidi odškodní za problémy, které chyba způsobila. Coinbase se snaží zodpovědnost rozložit i na banky a kartové společnosti.

„Pokud jste zaznamenali jakékoliv chybné poplatky spojené s nákupem digitální měny pomocí kreditní nebo debetní karty, prosím kontaktujte svoji banku anebo vydavatele platební karty a informujte se o poplatcích. Kromě toho, prosím, kontaktujte také zákaznickou podporu společnosti Coinbase.“

V případě, že jste se stali obětí této chyby, určitě napište na podporu společnosti Coinbase a žádejte nejen o vrácení peněz ale také neoprávněných poplatků a případně dalších výdajů. Pokud si chce Coinbase udržet dominantní místo na americkém trhu, bude muset tento problém vyřešit “proklientsky”.

 

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img