Skandál Goldman Sachs – Obviněni z praní špinavých peněz v hodnotě 2,7 mld. USD

0
(0)

„Banky ne Bitcoin,” začíná Dailyhodl svůj pondělní článek, který odhaluje masivní skandál banky Goldman Sachs. Někteří bývalí i současní bankéři čelí obvinění generálního prokurátora Malajsie. Mezi obviněnými je také generální ředitel banky Richard Gnodde!

Praní špinavých peněz

Toto je neustále předhazováno uživatelům Bitcoinu a kryptoměn. Stále dokola se najde někdo, kdo zaútočí na Bitcoin, že je jen “nástrojem podvodníků” apod., což, jak se ukazuje, vůbec není pravda. Bitcoin naopak svou pseudoanonymitou umožňuje sledování transakcí a proto je pro podobné aktivity spíše nevhodný.

Také vláda České republiky se právě pro tyto účely staví přísně ke kryptoměnám, jak ukázal plán na tvrdší implementaci směrnice EU (viz nedávná zpráva). Přestože se nám politici snaží tvrdit, že je zajímá naše soukromí, opak je často pravdou a stupňující tlak na špehování uživatelů kryptoměn to potvrzuje.

V červenci se ministr financí USA Steven Mnuchin nechal slyšet, že Bitcoin se používá k nelegálním činnostem. Naopak dolar podle něj k těmto věcem vůbec neslouží. V zápětí vyšla zpráva, ukazující výzkum, který říká, že dolar byl k praní špinavých peněz použit 800násobně více, než Bitcoin.

Často se potvrzuje, že to nejsou uživatlé kryptoměn, ale naopak samotné banky, kdo čelí skandálům ohledně praní špinavých peněz. Nyní zde máme další obrovskou aféru velké banky.

Goldman Sachs – skandál za 2,7 mld. USD

Mezi obviněné patří samotný ředitel společnosti Goldman Sachs International, nejvýznamnější mezinárodní bankéř firmy, Richard Gnodde. Podvod se týká 1Malaysia Development Berhad (1MDB) – státního investičního fondu země.

Generální prokurátor obvinil, kromě šéfa, hned několik vysoce postavených bankéřů Goldman Sachs, kteří měli dohlížet na 1MDB. Pokud se jim prokáže vina, čelí kromě pokut až 10 letům ve vězení.

Pozadí případu dokresluje údajná stopa špinavých peněz, která vede z investičního fondu 1MDB. Končí v jachtách, bytových komplexech, hotelech a hollywoodském trháku „Vlk z Wall Street.“ Tim Leissner, bankéř Goldman Sachs, se již loni přiznal z účasti na spiknutí 1MDB. Doznal tak praní špinavých peněz, porušování zákona a korupční praktiky v zahraničí.

Banka vinu popírá

Zatímco počáteční ubvinění byla vznesena proti třem bankéřům Goldman v roce 2018, tyto nejnovější zahrnují vysoce postavené vedoucí pracovníky banky, včetně samotného šéfa. Banka ve svém prohlášení uvádí:

“Věříme, že dnes oznámená obvinění spolu s obviněními proti třem subjektům Goldman Sachs, oznámenými v prosinci loňského roku, jsou nesprávně směrovány a budou důrazně hájeny.”

Závěr

Zatímco politici i samotní bankéři neváhají ukazovat prstem na Bitcoin a svévolně obviňovat jeho uživatele ze zločinů, realita může být mírně odlišná. O tom svědčí i tento případ, kdy byli vysoce postavení bankéři Goldman Sachs obviněni z vážných zločinů a hrozí jim až 10leté tresty.

Co číst dále?

Messenger Kakao bude mít vlastní superjednoduchou kryptopeněženku

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Zee Prime

Kdy už se, sakra, naučíte psát články??? Začal Daily Hodl slovy “Banky, ne Bitcoin!”, nebo “Banky ne, Bitcoin!”? A generální ředitel Goldman Sachs je David Michael Solomon, ne Richard Gnodde.
A to jsem se dostal jen k úvodu…

ČeskýJazyk

Aby ses nepo…. ty češtino?

spot_img