SegWit pokrývá již 50 % bitcoinové sítě

0
(0)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Kryptoburza Gemini uvádí DeFi tokeny • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Polední zprávy] • EU navrhuje zákon pro regulaci kryptoměn • Glassnode: Uniswap může být pod kontrolou Binance • a další články

Připravili jsme pro vás přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě.  TRHY Po několika dnech prudkého poklesu...

4. října se podíl plateb na bitcoinové síti odeslaných pomocí SegWit zvýšil na své dosavadní maximum. Aktuálně již přesahuje 50 %. Co to znamená?

Větší bloky – rychlejší transakce

SegWit – neboli Segregated Witness – je jedním z prvních kroků v implementaci Lightning Network do bitcoinové sítě a jako takový má za úkol zvýšit její škálovatelnost.
Objem dat v bitcoinových operacích je z velké části (asi 65 %) tvořen digitálními podpisy, které jsou součástí vstupu transakce. Ty – zjednodušeně řečeno – prokazují, že na adrese odesílatele se skutečně nachází potřebné množství BTC. SegWit odděluje digitální podpis od údajů v transakcích a přesouvá ho ze vstupu transakce rovnou do struktur konečné části – tedy výstupu. Technicky je celá operace samozřejmě složitější, ale cílem této úpravy je, že se objem bloků generovaných každých 10 min zvýší z 1 MB až na 4 MB, což do něj umožní zahrnout větší množství transakcí, než bylo možné doposud. Výsledkem je zajištění plynulého průchodu převodů prostředků sítí a zároveň snížení poplatků za jejich provedení.

SegWit nicméně není žádnou novinkou. Jeho aktivace proběhla již v srpnu loňského roku, ale od té doby nezaznamenal tak výrazný nárůst jako v některých měsících letošního roku, kdy se podle informací z Transactionfee.info nejprve v únoru a následně v květnu počet transakcí na SegWit zvýšil až na aktuálních cca 50 % celé sítě.

Historicky největším blokem na blockchainu Bitcoinu se tedy i díky SegWit protokolu stal blok 540107, a dosáhl tak velikosti 2,3 MB při zachování 10 min doby vytěžení.

Tip redakce: Lightning network překročila 100 uzlů.

Vývoj pokračuje

Bench32 je nový formát SegWitových adres zaměřený na BIP (Bitcoin improvement protocol) s označením 0173 a právě jemu byla minulý týden oznámena společností Coinbase, která se o vývoj SegWitu aktivně zajímá, oficiální podpora, což bylo mezi zastánci technologie velmi kladně přijato.
Dalším významným podporovatelem je hardwarová peněženka KeepKey’s, která zařadila protokol BIP0173 do svého posledního updatu.

Jak už to tak bývá, přicházejí i jiné než jen kladné názory. Ari David Paul, významný investor, na svém twitterovém účtu říká, že podle něj mnoho lidí sice souhlasí s nutností řešit technické problémy, o jejichž pokrytí se SegWit snaží, nicméně už nesouhlasí s cestou, po které k jejich řešení kráčíme. Důvodem mohou být obavy jak o bezpečnost, tak o celkovou efektivitu a výslednou podobu úprav.

Mohlo by vás také zajímat: Coinbase implementuje SegWit.

Verdikt

Úspěšná implementace a doposud hladký, ničím nenarušený průběh užívání SegWitu jsou dobrým znamením a dalším silným posílením fundamentu. Jsou také důkazem, že vývoj Bitcoinu neustrnul a příslibem, že budoucnost, ve které se Bitcoin stane celosvětově rozšířeným nástrojem směny a uchovatelem hodnoty, získává každým dnem jasnější obrysy.

NAŠE NEJNOVĚJŠÍ VIDEO:

Zdroj: 
bitcoinist.com

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře