Schválení spotových ETF na bitcoin by mohlo být pro kryptoměnové burzy fatální

3.9
(18)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Asi každý vyhlíží počátek ledna s očekáváním možného schválení spotových bitcoinových ETF. Někdo předpovídá raketový růst ceny a někdo zase očekává vysokou volatilitu a počátek altcoinové rallye. Analytici ale upozorňují i na možný fatální dopad pro kryptoměnové burzy. Možná totiž ztratí podstatnou část svých příjmů.

Aktuálně máme podáno 13 žádostí o spotové bitcoinové ETF a prvním z nich vyprší mezní termín pro vyjádření ze strany Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) již 10. ledna 2024. Žadatelé jsou tak optimističtí, že již mají připravené zalistování fondu na Nasdaq a dokonce již na produkt běží reklamní spoty. Pravděpodobnost schválení se odhaduje na 90 % a část analytiků věří, že dojde ke schválení všech žádostí současně.

Poplatky za ETF jsou velmi nízké

Zároveň ale upozorňují na možný velký problém pro současné kryptoměnové burzy. Trh s ETF se bere jako drsné odvětví, kde silná konkurence dotlačila poplatky až na 0,01 %. Naproti tomu například Coinbase deklaruje poplatky kolem 0,6 %.

Prozkoumejte ETF na platformě XTB

Za rok 2022 dosáhla Coinbase čistého příjmu 3,1 miliardy USD a z toho právě 2,4 miliardy USD vydělala na transakčních poplatcích. Případný výpadek této části příjmů může podstatně omezit jejich rozpočet a fungování. Dominance bitcoinu se aktuálně pohybuje kolem 53 % a není to tedy rozhodně zanedbatelná část trhu.

Závěr

Není divu, že kryptoměnové burzy velmi aktivně pracují na diverzifikaci příjmů. Například výše zmíněná Coinbase je zmíněna v podstatné části žádostí o ETF jako výhradní dodavatel veškerých služeb kolem správy bitcoinového portfolia.

Což jistě nechtějí dělat zadarmo. A že jsou uživatelé citliví na poplatky víme i z nedávné minulosti, kdy Binance jistou dobu provozovala obchodování s bitcoinovými páry zcela zdarma a stala se tak vlastně dominantní burzou na trhu. Za rok 2022 přes ní protekly téměř dvě třetiny všech transakcí, což letos již rozhodně nezopakuje.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.9 / 5. Počet hlasujících 18

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
cecelia

Ďakujem za váš odkaz, veľmi mi pomohol

spot_img