Realizovali jste jednorázově Initial Coin Offering? Pak jste povinnou osobou dle AML zákona

5
(4)

Provedli jste anebo máte v úmyslu provést jednorázové Initial Coin Offering, tzv. ICO? Pak vězte, že emise virtuálního aktiva provedená v rámci tzv. Initial Coin Offering představuje službu spojenou s virtuálním aktivem ve smyslu § 4 odst. 8 AML zákona, což osobě emitenta zakládá status tzv. povinné osoby ve smyslu ustanovení § 2 odst. 1 písm. l) AML zákona.

Initial Coin Offering

Ačkoli podnikatelé v mnohých případech ICO provedou pouze jedenkrát na počátku jejich projektu a samotné Initial Coin Offering není předmětem jejich podnikatelské činnosti, přesto provedení jednorázové emise zakládá status povinné osoby dle AML zákona.

Toto je oficiální právní stanovisko Finančního analytického úřadu ze dne 17. 5. 2021 na náš kvalifikovaný dotaz, který jsme FAÚ zaslali.

zena-internet-penize
Zdroj: Pixabay.com

Výňatek z právního stanoviska FAÚ:

Emise virtuálního aktiva provedená v rámci tzv. Initial Coin Offering představuje službu spojenou s virtuálním aktivem ve smyslu § 4 odst. 8 AML zákona.

Podle našeho názoru se osoba provozující tuto činnost stává povinnou osobou podle § 2 odst. 1 písm. l) AML zákona, a to ačkoli tuto emisi provede jen v rámci jednoho projektu, jelikož i taková angažovanost zakládá soustavnost ve smyslu § 420 občanského zákoníku, respektive § 2 živnostenského zákona.

V této souvislosti upozorňujeme na to, že k výkonu této činnosti je podle § 28 odst. 1 živnostenského zákona nutné ohlásit volnou živnost v oboru činnosti č. 81 – Poskytování služeb spojených s virtuálním aktivem.

Na okraj si dovolujeme uvést, že i kdyby závěr, že jednorázová emise virtuálního aktiva v rámci Initial Coin Offering zakládá soustavnost ve smyslu výše uvedených předpisů, nebyl správný, i přesto by předmětná emise virtuálního aktiva podléhala AML zákonu, a to na základě § 2 odst. 2 písm. d) AML zákona.

V takovém případě by ale nebylo nutné ohlašovat výše uvedený obor živnosti volné. Nutno však podotknout, že předmětné stanovisko však není závazným výkladovým stanoviskem k AML zákonu.

Za příspěvek čtenáře děkujeme: Mgr. Matyáš Moska, AML solutions s.r.o.

Chcete i vy publikovat nějakou zajímavost, analýzu, novinku či názor? Můžete tak udělat v sekci vydat vlastní článek. Neváhejte se přidat také na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img