Nedávné zklamání ohledně plánu na vytvoření strategické bitcoinové rezervy USA, která měla být historickým krokem k adopci bitcoinu, odráží podle odborníků nerealistická očekávání investorů. Místo přímých nákupů bitcoinu se vláda rozhodla využít BTC zabavených z trestné činnosti, což vyvolalo vlnu kritiky a pokles ceny.
Proč vláda nechce nakupovat bitcoin přímo?
Prezident Donald Trump podepsal 7. března exekutivní příkaz. Ten umožňuje využití bitcoinů zabavených v rámci trestních řízení pro vytvoření rezervy. Místo přímých nákupů z trhu se tak vláda rozhodla využít již existující zdroje. Tento krok však vyvolal vlnu zklamání. A pokles ceny na sebe nenechal dlouho čekat. Aktuálně se bitcoin (údaj platný v době psaní článku) obchoduje za 82 572 dolarů.
Podle Anastasije Plotnikovové, spoluzakladatelky a generální ředitelky společnosti Fideum, která se zaměřuje na regulaci a blockchainovou infrastrukturu pro instituce, tato reakce odráží nerealistická očekávání odvětví.
Bylo jasné, že americká vláda může využít BTC, který již má ve svém držení, tedy zabavené prostředky. Je zvláštní vidět tak velké zklamání ze strany některých hráčů v odvětví. Ještě nedávno byla samotná myšlenka, že by federální vláda držela a podporovala bitcoinovou rezervu, revoluční. A teď vidíme velmi solidní implementaci.
Dle jejího názoru je tento přístup „opatrný“ a respektuje prostředky daňových poplatníků, což je v souladu s politikou současné administrativy.
Přímé nákupy nejsou v budoucnu vyloučeny
Ačkoli současný plán nezahrnuje přímé nákupy bitcoinu vládou, exekutivní příkaz je v budoucnu nevylučuje. Příkaz zmocňuje ministry financí a obchodu, aby vypracovali „rozpočtově neutrální strategie“ pro nákup dalšího bitcoinu do rezervy, pokud to nebude znamenat dodatečné náklady pro daňové poplatníky.
Nicméně krátkodobé zklamání investorů spolu s pokračujícími makroekonomickými obavami, jako jsou dovozní cla, mohou podle analytiků zvyšovat riziko další volatility.
Summit o kryptoměnách v Bílém domě: Smíšené reakce
Trump podepsal historický příkaz o bitcoinové rezervě den předtím, než v Bílém domě hostil první summit o kryptoměnách. Ten také vyvolal v krypto komunitě poněkud smíšené reakce.
Přestože se názory liší, summit představuje zlomový okamžik v zapojení Bílého domu do krypto odvětví. Alespon tak se vyjádřil Alexander Urbelis, generální poradce a ředitel pro informační bezpečnost v Ethereum Name Service.
Samotná skutečnost, že se summit koná, je dramatickým odklonem od přístupu administrativy Joea Bidena, který se kryptoměnám spíše vyhýbal. Tento krok jistě rezonuje jak v blockchainové komunitě, tak mezi mladšími voliči. Existují velká očekávání ohledně výsledků summitu. Jedním z nich je, že spolupráce s Bílým domem bude pokračovat i dlouho po této úvodní schůzce.
Reakce na plán strategické bitcoinové rezervy ukazuje, že odvětví kryptoměn má často vysoká, někdy až nerealistická očekávání. Přestože vláda zvolila opatrný přístup, který respektuje daňové poplatníky, otevřela dveře budoucím možnostem, včetně přímých nákupů BTC. Summit o kryptoměnách pak signalizuje, že vláda začíná brát digitální aktiva vážně, což je krok, který může mít dlouhodobý dopad na celé odvětví.
Zaregistrujte se na Bitget skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky!
Bitget recenze pro rok 2025
Pokud chce bitcoinová komunita vidět jak americká vláda nakupuje BTC je nutné BTC nechat spadnout na a pod průměrné těžební náklady tedy někam pod 20k USD, pak se jim jejich přání splní :-)).
Těžební náklady jdou již okolo cca 35 až 40k
Je to tak ale když už to bude padat :-))
Těžební náklady – 49000$
Už jenom fakt, že rezervu Orangeman odklepnul, je hodně pozitivní zpráva pro celý krypto trh a další významný krok ke globální adopci. Nevím, co všichni plaší – vloni schválení ETF, letos defakto legitimizace BTC (krypta) na státní úrovni, co chcete víc?! Ani největší optimisti přeci nemohli věřit, že letos bude reálně US BTC rezerva (to je dlouhodobej proces, co bude trvat dlouhý měsíce a nebo spíš roky). Krátkodobě špatný, dlouhodobě super 😉 Inu, nejen emoce ale i přehnaná očekávání jsou největší nepřítel investorů.
Tak uvidíme, jak tam Trumpeta dlouho vydrží. Být jím nejezdím do Dallasu a už vůbec ne v cabrioletu 😀