První tweet Jacka Dorseyho, který se jako NFT vydražil za 2,9 milionu dolarů, by se dnes mohl prodat za pouhých 96 dolarů

4.2
(5)

Byla to tenkrát velká sláva, když v březnu 2022 zakoupil kryptopodnikatel íránského původu Sina Estiva za neuvěřitelných 2,9 milionu dolarů (1630,6 ETH) nezaměnitelný token (NFT) zakladatele Twitteru Jacka Dorseyho. Dnes by se tweet mohl prodat za necelých 97 USD.

Takzvaný genesis tweet, který zní “just setting up my twttr”, Dorsey poprvé prodal Estavivovi v aukci poté, co překonal nabídku zakladatele společnosti Tron Justina Suna. Ten za něj tenkrát nabídl 2 000 000 dolarů. Po koupi Estavi na Twitteru oznámil, že jej plánuje prodat, a zavázal se, že plánovanou polovinu výtěžku (asi 25 milionů dolarů) věnuje na charitu.

nft jack dorsey twitter

Osud tomu však chtěl jinak a cena díla brutálně propadla. Na konci aukce na začátku dubna zájem o toto NFT činil pouze sedm příhozů, přičemž nejvyšší nabídka zněla na 0,09 USDETH, což bylo v té době zhruba 277 USD. K 16. září se nejvyšší nabídka pohybovala pouze na hodnotě 0,075ETH (96,49 USD). Nikoho asi nepřekvapí, že Estavi jej za tuto prodat nechce. V minulosti prohlásil, že by přijal pouze dobrou nabídku, nebo je také možné “že NFT nikdy neprodá”.

NFT v průběhu času

Zdá se, že sběratelé NFT o vzácný kus prostě ztratili zájem. Můžeme samozřejmě spekulovat, jestli je na vině špatné načasování, nebo nerealisticky stanovená cena. Jedno je ale jisté, Estavi není jediný, kdo utrpěl prudkým poklesem cen NFT.

Kupříkladu Snoop Dogg koupil v prosinci NFT s názvem “Right Click and Save As Guy” za přibližně 7 milionů dolarů (1600 ETH). Dnes by se stejné NFT po propadu Etherea prodávalo za přibližně 2,08 milionu dolarů.

A o moc lépe na tom není ani popový zpěvák Justin Singer. Ten zaplatil v lednu 2022 1 301 550 dolarů (500ETH) za NFT #3001 od Bored Ape Yacht Club (BAYC). Dnes je hodnota tohoto kousku ani ne poloviční.

Závěr

Vzhledem k tomu, že Ethereum od listopadu 2021 kleslo zhruba o 70 %, klesly i objemy NFT. Podle údajů společnosti Alchemy se aktivita na trhu s NFT do konce třetího čtvrtletí propadla o téměř 90 %. Aktivita vývojářů NFT zůstala ovšem stále vysoká. Vzhledem k tomu, že většina NFT se na vysoké ceny dostala hlavně díky obrovskému hype, dá se jen těžko odhadovat, zda získají zpět svou ztracenou slávu nebo se budou za tak vysoké ceny ještě někdy prodávat. Používáte Twitter?

Mimochodem vřele doporučuji náš článek Bill Gates: Kryptografické projekty jako NFT jsou „postaveny na teorii většího blázna“

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img