První kanadský veřejně obchodovaný bitcoinový fond dosáhl 100 milionů USD

0
bitcoin, dominance, fond, kryptoměna
Zdroj: pixabay.com

V dubnu 2020 byl v Kanadě uveden první bitcoinový fond, jehož akcie se veřejně obchodují na burze. Jejich cena již od té doby vzrostla přibližně o 50 %.

Kanadský fond BTC

Kanadský správce digitálních aktiv 3iQ zaznamenal významný milník, který se týká jeho veřejně obchodovaného bitcoinového (BTC) fondu. Jde o první kanadský bitcoinový fond kótovaný na hlavní burze cenných papírů. Tržní kapitalizace akcií tohoto fondu právě překročila hranici 100 milionů dolarů.

Společnost 3iQ svůj milník oznámila na Twitteru 20. října, kde blahopřeje všem držitelům akcií k dosavadním ziskům.

Růst BTC lahodí fondům

Hlavní kryptoměna Bitcoin (BTC) po většinu roku 2020 výrazně roste a v současné době je na letošních maximech s cenou cca 12 800 dolarů. 1. ledna přitom stála jednotka BTC jen asi 7 200 dolarů a po březnovém panickém výprodeji jsme se krátce podívali dokonce pod 5 tisíc $.

Když roste Bitcoin, rostou samozřejmě také akcie každého bitcoinového fondu. Tyler Winklevoss, kryptoinvestor a spoluzakladatel americké kryptoburzy Gemini, poblahopřál 3iQ k dosaženému milníku. Uvedl:

„Velký milník. #Bitcoinový Fond od 3iq_corp, který se veřejně obchoduje na torontské burze cenných papírů pod tickerem QBTC.U, právě překročil hranici 100 milionů dolarů. Kupředu!“

Gemini

V době přípravy tohoto článku se akcie QBTC.U obchodují za 16,93 $. To je přibližně o 50 % více než 11 $, což byla cena v době zalistování v dubnu tohoto roku. Při zahájení obchodování bitcoinový fond kótoval na burze téměř 1,5 milionu akcií třídy A. Tehdy Winklevoss řekl, že se jedná o vůbec „první veřejně obchodovaný bitcoinový fond, který je kótovaný na hlavní burze cenných papírů.“

Důvod Winklevossova nadšení je nasnadě. Burza Gemini bratrů Winklevossových totiž tomuto fondu poskytuje kryptoslužby. Gemini – regulovaná směnárna pro digitální měny a správce kryptoaktiv v USA – přidala v srpnu 2020 kanadský dolar. Společnost je také navázána na další kanadské kryptoslužby. Wealthsimple Crypto, první regulovaná kryptosměnárna v Kanadě, zahájila obchodování s custody podporou od Gemini v září 2020.

Závěr

V dubnu 2020 byl v Kanadě uveden první bitcoinový fond za účasti burzy Gemini. V současné době je kapitalizace akcií QBTC.U asi o 50% vyšší, než v době zveřejnění, a překonala tak milník 100 milionů USD. Bitcoin dnes zaznamenal asi 7% růst po oznámení společnosti PayPal, že bude od začátku roku 2021 nabízet a podporovat kryptoměny.

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře