Průzkum: Blockchain nebyl úspěšně implementován ani v jednom z téměř 50 projektů

0
(0)

O tom, že slova a slovní spojení jako machine learning, artificial intelligence, big data nebo blockchain mají v posledních letech obrovskou pozornost, není pochyb. Všechny tyto směry, technologie a inovace mají určitě co do sebe a mohou přinést výrazná zlepšení. Avšak jestli se budou používat v nesprávných sektorech, anebo nepřijde k úplnému využití těchto technologií, tak by mohly být více na škodu než k užitku.

Průzkum naznačil 0% úspešnost využití blockchainu

Nejnovější průzkum USAID (United State Agency for International Development) se zaměřil na 43 odlišných projektů. Snaha všech byla implementovat blockchain a DLT (Distributed Ledger Technology) v různých sektorech. Šlo o různé projekty státních agentur nebo neziskových organizací. Výsledky však vůbec nejsou potěšující.

Tým nenašel žádné důkazy toho, že by alespoň v jednom projektu nastala úspěšná implementace blockchainu. Navíc podle průzkumu nedošlo ani k vyřešení jakéhokoliv problému, nebo zlepšení zaběhnutých systémů.

„Nalezli jsme několik různých whitepaperů nebo souborů spojených s vizí toho, jak by měl být blockchain implementován. Avšak nenašli jsme ani jeden reálný důkaz toho, zda se podařilo blockchain takto implementovat a jaké byly výsledky dané práce.“

Žádný z těchto projektů si nepomohl ani tím, že neodpověděl na kontakt a otázky s agenturou, která průzkum vykonávala. Podle zprávy, kterou USAID vydala, se jim nedostavilo ani jedné odpovědi na jejich otázky, nebo informace o MERL procesu (monitoring, evaluation, research a learning – monitorování, zhodnocení, výzkum a poučení se).

Blockchain má co zlepšovat

„Přes všechen hype, který je okolo blockchainu, je určitě v tomto sektoru ještě stále co vylepšovat. Pokud chce totiž tato technologie zlepšit nepřehledné sektory, musí být v první řadě přehledná sama o sobě, což se zatím neděje.“

Mnoho prodejců se vyjadřuje vůči blockchainu poměrně skepticky. Jsou přesvědčeni o tom, že o blockchainu se mluví až příliš. Rovněž věří, že tato technologie nemá ani zdaleka tolik výhod, jak se zdá a vykresluje.

Závěr

Určitě se nesnažíme říci, že blockchain je pouze výmysl a reálně tato technologie nic nepřináší. Tak to není ani zdaleka. Je třeba však podotknout, že i přesto, že je určitě mnoho benefitů, které tato inovace může přinést, sama o sobě má ještě stále co zlepšovat.

Tento článek je přeložen ze slovenského originálu, který pro vás připravil náš redaktor Marek.

Zdroj:
bitcoinist.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Rob

Na blockchainu mají smysl decentralizované projekty. A výhody blockchainu? Stačí například nenapadnutelnost historických dat? A co dApps nebo VTM, sledování výrobních procesů, přeshraniční platby, fungující AI sledování trendů trhu, napojené na obchodní roboty atd.? To jsou implementace jako blázen. Bohužel to není tak jednoduché, protože je potřeba zajistit decentralizaci a sdílení, což souvisí se vznikem specifického coinu a masivním PR. Tipuji, že tyto společnosti se pokusili o podnikový blockchain a pak zjistili, že je pro ně výhodnější klasická databáze. Nedokázali a možná nechtěli zajišťovat decentralizaci, čímž se částečně odboural bezpečnostní prvek blockchainu a klasická databáze je v takovém případě daleko levnější a výkonnější. Ano, to je pravda. A bezpečnost v rámci podnikové sítě zajišťuje podnikové IT, což je klasika, která vždy bude také dávat smysl. Respektive zvýšení bezpečnosti podnikových dat na blockchainu za to patrně nestojí, když se nejedná o decentralizovaný blockchain. Z klasických relačních databázích se data většinou nemění a neztrácejí. Takže ano obě technologie (blockchain a klasika) mají svůj smysl a význam.

hunter

Nedávno jsem četl hezký článek (snad ho najdu), kde nějaký člověk, který problému zřejmě rozumí, říkal, že reálná využitelnost blockchainu je poměrně malá.
Ona aby se proti centralizované databázi vyplatil, tak musí nastat několik podmínek zároveň, a jedna z nich je, že dochází “ke kontraktu” (ať už je to cokoliv) mezi subjekty, která nemají důvěru ani k sobě, ani k žádnému prostředníkovi.
Už z této podmínky je zřejmé, že v reálném světě (dnes) zas tak moc podobných situací neexistuje, proto i výhodných aplikací blockchainu je velmi málo.
Je to jen klasický buzzword na lapání “investorů”, jako byl před pár lety 3D tisk: “3D tisk vyřeší všechny problémy světa”.
Ne, nevyřeší. Má svoje malé políčko působnosti, ve kterém je velmi dobrý, ale jeho umělé “nasazení na všechno možné” nedává žádný reálný smysl.

Karlos

Jeden z problemu je viditelnost a dohledatelnost starych transakci, coz se spouste lidem nehodi do kramu. Preci Jen doklady od transakci se ruzne ucelove ztraci, a z blockchainu se nema nic Kam zasantrocit ?

pan.karel

Divny,ze me to vubec neprekvapuje 😀 Ale ne fakt blockchain ma smysl asi jedine u kryptomen.

Kytka

Ahoj Karle, za mě velké díky za tento váš komentář 🙂

spot_img