Proof-of-Reserves: Zlepšení důvěryhodnosti trhů nebo pouhá náplast na strach?

4
(1)

Globální kryptoměnová burza OKX zveřejnila svou pátou zprávu o takzvaném “Proof-of-Reserves” (PoR), což je praktika, kterou kryptoburza zahájila v listopadu roku 2022 s cílem zvýšiT transparentnost v kryptoodvětví. Podle aktuálních údajů drží OKX celkem 8,9 miliardy dolarů ve všech tickerech bitcoinu (BTC), etheru (ETH) a tetheru (USDT).

Burza navíc vylepšila svůj systém PoR o větší transparentnost tím, že zveřejnila veškeré svoje pasiva (celkový zůstatek uživatelských vkladů).

Pád FTX formuje kryptotrhy

Lennix Lai, výkonný ředitel Global Institutional v OKX se ohledně kroků na cestě k transparentnosti veřejně vyjádřil. Lai řekl, že nedávné události v kryptoodvětví zdůrazňují potřebu “crypto-native řešení na crypto-native problémy”.

Odvětví blockchainu a krypta/Webu3 je postaveno na technologii, která umožňuje provádět nedůvěryhodné transakce na veřejných blockchainech, a tato inherentní transparentnost je neuvěřitelně cenná.

Lennix Lai

Mnoho burz v oboru – Binance, Crypto.com a Bybit – zveřejnilo ověřovací důkazy založené na Merkle Trees, aby si po skandálu FTX zachovaly svou integritu.

Krize FTX měla svoji světlou stránku v tom, že přiměla úspěšné firmy ke zdvojnásobení důrazu na bezpečnost a transparentnost a motivovala tak celý průmysl k inovacím

Lennix Lai

Lai uvedl, že staré známé heslo “don’t trust — verify” se stalo novou mantrou všech kryptoburz. Uvedl, že po krachu FTX si již více než 300 000 uživatelů prohlédlo své rezervy nebo ověřilo své pasiva v ekosystému OKX.

Nový mechanismus transparentnosti, díky němuž je celkový zůstatek uživatelských vkladů viditelný pro veřejnost, nicméně zachovává soukromí uživatelů díky rozdělení a přeskupení pasiv účtu v Merkle Tree prostřednictvím řešení známého jako “splitting leaf nodes”.

Podle Laie přidá OKX v příštích týdnech do svého PoR také zero-knowledge proof (důkaz nulové znalosti).

Po krachu Silicon Valley Bank (SVB) se navíc o transparentnosti ve větším finančním odvětví začalo mluvit ještě více. Lai uvedl, že “Proof of Reserves” může uživatelům poskytnout ověření rezerv a pasiv v reálném čase na celém chainu prostřednictvím transparentní technologie – a právě tím se tradiční finance liší od krypta.

Závěr – Proof-of-Reserves nic nezajišťuje

Nicméně již 8. března vydala Public Company Accounting Oversight Board (Rada pro dohled nad účetnictvím veřejných společností), která ve Spojených státech dohlíží na audity veřejných společností a varování investorům před PoR. Rada přitom uvedla, že PoR “neposkytují investorům ani veřejnosti žádné smysluplné ujištění”. PoR by tedy mohl být pouhou “náplastí na strach” uživatelů kryptoburz, kteří akorát chtějí mít jistotu, že se historie FTX v jejich případě nemůže znovu opakovat.

Společnosti v kryptoprůmyslu pokračují v úsilí o transparentnost. Společnost Binance např. 10. února rovněž aktualizovala svůj systém PoR, aby zahrnoval takzvané “zk-SNARKS”.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Jack

Na druhou stranu, nejak se zacit musi a tohle je takova prvni vlastovka.😉

spot_img