Proč vystoupala cena bitcoinu k úrovni 38 000 dolarů?

4
(4)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

Cena bitcoinu z 15. 11. na 16. 11. vzrostla téměř nad hranici 38 000 USD. Stalo se tak, protože dostupná likvidní nabídka dosáhla historického minima zrovna ve chvíli, kdy institucionální investoři zvýšili své alokace do BTC.

Cena bitcoinu 15. listopadu vzrostla, odrazila se od korekce ze 14. listopadu na 34 500 dolarů a dosáhla intradenního maxima 37 650 USD. Rally přišla poté, co se cena bitcoinu 15. listopadu krátce dotkla 1týdenního minima. Povyk okolo spotového Bitcoin ETF přináší značný příliv kapitálu. Likvidní nabídka se totiž zužuje, což tlačí ceny na celém kryptoměnovém trhu výše.

Pojďme se zaměřit na potenciální důvody toho, proč cena BTC stoupla.

Připravované spotové Bitcoin ETF zlepšuje sentiment na trhu

Navzdory řadě makroekonomických překážek cena bitcoinu nadále roste. Od začátku roku dosáhla 126% zisku a údaje z opčního trhu ukazují, že obchodníci směřují k úrovni 40 000 USD. Cenový pohyb v posledních dvou týdnech poslal index Crypto Fear and Greed pevně do kohorty „Greed”, což poukazuje na zlepšení nálady na trhu.

Poté, co v polovině října došlo k přívalu změn ohledně Bitcoin ETF, se 9. listopadu otevřelo první období, kdy Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) může schválit 12 plánovaných ETF.

Zdroj: twitter.com

Komise pro cenné papíry a burzy doposud odmítla schválit všechny návrhy na spotové Bitcoin ETF. A to i přesto, že se o něj ucházelo mnoho zájemců, včetně společností BlackRock, Fidelity, ARK Invest a 21Shares. Otevřené období pro schválení trvá do 17. listopadu. Pokud bude SEC pokračovat ve svém zvyku odkládání schválení spotového Bitcoin ETF, zůstává lhůta otevřená do 10. ledna.

Podle zpráv může schválení vyvolat novou poptávku ve výši 600 mld. Analytici společnosti CryptoQuant se domnívají, že schválení ETF povede k nárůstu tržní kapitalizace bitcoinu až o 1 bilion dolarů.

Společnost Galaxy Digital předpovídá 74% nárůst ceny v prvním roce po spuštění spotového Bitcoin ETF.

Příliv institucionálních investic již přesáhl 1 miliardu dolarů

Zatímco někteří investoři možná čekají na zvýšenou likviditu ze strany schválených ETF, institucionální investoři již začali vkládat své volné prostředky do bitcoinu a ostatních kryptoměn. Podle společnosti CoinShares institucionální investoři do kryptoměn v uplynulém roce vložili více než 1 miliardu USD.

Z 1 miliardy amerických dolarů, které byly do kryptoměn v minulém roce vloženy, směřovalo více než 240 milionů dolarů právě do bitcoinu. Institucionální investoři se tak podílejí svými 19,8 % na celkovém objemu obchodování s bitcoinem.

Zdroj: twitter.com

Nabídka bitcoinu se zužuje

Zatímco institucionální investoři pokračují v přelévání peněz do bitcoinu, likvidní dostupná nabídka BTC se zužuje. Nabídka BTC na burzách se shoduje s růstem ceny bitcoinu a zůstává pod vrcholem z 3. května 2023. Od tohoto ročního vrcholu burzy přišly o více než 200 000 bitcoinů, čímž pokračuje několikaletý trend poklesu zásob BTC.

Trh vnímá odliv BTC z kryptoměnových burz jako býčí signál. Obchodníci stahují své BTC obvykle tehdy, když je chtějí dlouhodobě držet ve vlastní úschově. Dne 7. listopadu dosáhli dlouhodobí držitelé bitcoinu historického maxima v nákupu 92 % všech nově vytěžených BTC.

Analytici ze společnosti Glassnode se domnívají, že nabídka na burze v kombinaci s nabídkou krátkodobých držitelů by mohla znamenat, že dostupná nabídka BTC je na relativním historickém minimu.

Porovnáme-li krátkodobou nabídku držitelů a zůstatky na burze, vidíme, že jsou podobné a pohybují se kolem 2,3M BTC. Dohromady se tyto dva ukazatele „dostupné nabídky“ rovnají 23,8 % nabídky v oběhu, která je nyní na historickém minimu.

– Analytici ze společnosti Glassnode. Zdroj: cointelegraph.com
Dostupná nabídka BTC. Zdroj: glassnode.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Jan H.

Nevite prosim info kde se da zjistit kolik btc maji v drzeni burzy?

spot_img