Proč je údajně Cardano lepší než Ethereum a další blockchainy s chytrými smlouvami?

4.4
(7)

Charles Hoskinson, generální ředitel vývojové pobočky společnosti Cardano Input Output Hong Kong (IOHK), poukázal na okolnosti nedávného hacknutí DeFi platformy MonoX Finance.

A vyzdvihl právě Cardano, které je podle něj mnohem lepší než Ethereum, připadně jiné blockchainy pro psaní chytrých smluv (smart contractů).

Cardano: Další zneužití chyby v DeFi

Společnost MonoX ve středu údajně přišla v důsledku hackerského útoku až o 31 milionů dolarů. Firma oznámila, že hackeři zneužili chybu v softwaru, který používají k přípravě chytrých smluv. To jim umožnilo použít stejný token pro vstupní i výstupní transakci.

Hacker použil nativní token platformy MONO jako tokenIn i tokenOut, zatímco správné chování mělo být použití jednoho tokenu na vstupu a druhého při výběru. To hackerovi umožnilo nafouknout cenu vybíraného tokenu a pokračovat v jeho směně za jiné tokeny v sítích Ethereum a Polygon.

Takto vybrané tokeny zahrnovaly 18,2 milionu dolarů v zabaleném Ethereu, 10,5 milionu dolarů v tokenech MATIC, 2 miliony dolarů v hodnotě WBTC a následovalo menší množství dalších tokenů jako zabalený Bitcoin, Chainlink, Unit Protocol, Aavegotchi a Immutable X.

Hoskinson upozorňuje, že hackerskému útoku bylo možné předejít použitím bezpečnějšího programovacího jazyka. Jako jednu z výhod blockchainové sítě uvádí programovací jazyk Plutus, který je Cardanu šitý na míru a který vývojářům nabídl možnost psát “skvělý a bezpečný kód”.

“Právě proto byl Plutus pro Cardano napsán. Dobré jazyky a nástroje spolupracují s vývojáři a auditory, což jim umožňuje psát skvělý a bezpečný kód”

K čemu je Plutus dobrý?

Plutus je programovací jazyk pro psaní chytrých kontraktů na platformě Cardano. Na blogu IOHK je popisován jako “Turingově úplný jazyk napsaný v Haskellu a chytré kontrakty Plutus jsou ve skutečnosti programy v Haskellu”. Podle další definice jde o “přední čistě funkční programovací jazyk”.

Tento programovací jazyk je označován za velmi bezpečný a podle jeho tvůrců přináší snadný způsob, jak ukázat, že chytré kontrakty jsou správné a mohou být naprosto bezproblémové.

Další kritici současných protokolů DeFi

Hoskinson není ani z daleka sám, kdo kritizuje vývojáře MonoX za nedostatečné zabezpečení platformy. Dan Guido, generální ředitel společnosti Trials of Bit, která se zabývá poradenstvím v oblasti bezpečnosti blockchainu, uvedl, že mezi projekty DeFi jsou běžné hacky, protože mnozí vývojáři prostě “neudělali správně domácí úkol”.

“Tyto druhy útoků jsou u chytrých kontraktů běžné, protože mnoho vývojářů si nedalo práci s definováním bezpečnostních vlastností kódu”

Guido dále poznamenal, že vývojáři často přehlíželi bezpečnostní neduhy, které měly jimi používané programovací jazyky, neboť spěchali, aby své produkty uvedli co nejdříve na trh.

Závěr

Cardanu je občas vyčítáno, že vše je příliš akademické a trvá až moc dlouho. Jenže když se na to podíváme podrobněji, tak Cardanu se skutečně zatím “velké průšvihy” vyhýbají. Tady evidentně platí: pospíchej pomalu a dvakrát měř. Zatím se mu tento “profesorský” přístup určitě vyplácí.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se přidat také na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Asd

Škoda že Cardano sabotuje samo sebe…
Kdo dneska používá/umí v Haskellu, zbytečně se tímto limitují.

Hugoš

Tento výrok trochu připomíná situaci, kdy 5-letý fracek „vysvětluje“, že se lidstvo limituje, když nestaví mrakodrapy z Lega — vždyť přece mnohem víc lidí umí s Legem než s ocelí a s betonem, tak proč toho nevyužít! Inu, kdo umí programovat a chápe základní principy informatiky, ten nemá problém naučit se další (a další (a další)) programovací jazyky, když je potřebuje, a právě funkcionální programování chápe jako velkou výhodu, nikoliv jako omezení. Právě v oblasti kryptoměn je zásadní výhodou jazyk, který lidem „neumožňuje“ dělat celou řadu chyb nechvalně známých z „obvyklejších“ jazyků. I když se lidský faktor nedá úplně eliminovat, jazyky a prostředí typu Haskell dovedou jeho vliv výrazně omezit.

Hugoš

Tohle je otřesný překlad. To si nemohl „autor“ zjistit, že v češtině máme turingovsky úplné jazyky a funkcionální programování / programovací jazyky? Ta paskvilo-slova v článku… Ach. Uf. Ouvej.

spot_img