Probudí se Solana v roce 2023 a proč rapidně roste její cena?

5
(4)
Ivo Čechman
Ivo Čechman
Jsem dlouhodobým technologickým nadšencem do kryptoměn, kde se pohybuji už dlouhá léta. Mojí hlavní specializací jsou Decentralizované Finance.

V posledním týdnu je Solana jedním z nejvíce trendujících projektů napříč světem kryptoměn. A to i přes to, že ji spousta analytiků již po problémech s FTX kompletně odsoudila k zániku. Co způsobilo prudký růst Solany v posledních týdnech? Má vůbec smysl tuhle kryptoměnu v příštím roce sledovat, nebo se již z loňských problémů nemá šanci dostat? Přesně na to se podíváme v dnešním článku a doplňujícím videu.

Proč cena Solany vystřelila?

Zde máme 2 základní důvody, které se oba mohou zdát na první pohled úsměvné. Ve světě kryptoměn však i tohle může stačit. O co se tedy jedná? Jedním z prvních důvodů k masivní pumpě ceny SOL byl tento tweet zakladatele Etherea a jedné z nejznámějších osobností světa kryptoměn, Vitalika Buterina.

V tom se dočteme, že na Solaně stále je silná komunita kvalitních a poctivých vývojářů. A díky tomu, že poslední problémy FTX a Alamedy způsobily výplach investorů, kteří Solanu využívali jen jako možnost ke zbohatnutí, má konečně tento blockchain před sebou zářnou budoucnost. A cena okamžitě vystřelila. Není totiž obvyklé, že by se Vitalik vyjadřoval takto pozitivně k projektům, které spousta lidí bere jako konkurenci Etherea – navíc v dobu, kdy kritiky Solany bylo mnohem více než pozitivních ohlasů.

Lov na airdrop úspěšného memetokenu

Druhým důvodem poté byl obrovský úspěch memetokenu BONK, který na Solaně vznikl cca před týdnem. Jeho cena od spuštění rapidně roste a na blockchain Solany láká další a další lidi. Ve videu ukazuji např. statistiky swapů altcoinů na blockchainu Solany, kde BONK jasně vede. Proč ale kvůli memetokenu roste cena Solany?

Jednoduše proto, že projekt oznámil, že 50 % z celkové nabídky mincí rozdělí napříč projekty na blockchainu Solany. A to jak mezi vývojáře, tak držitele NFTs i další uživatele jednotlivých projektů. Úspěch projektu tak přinesl masový lov tohoto airdropu (nejen) komunitou Solany a jejímu blockchainu zajistil kýžený rapidní nárůst aktivity.

Solana v roce 2023. Má smysl ji sledovat?

Ač je v tomto trhu velice složité odhadovat vývoj ceny altcoinů na delším horizontu, za jednou věcí si stojím. Solana dle mého stále ještě neřekla poslední slovo a její blockchain i přes problémy spojené s FTX rozhodně není mrtvý. Navíc máme z posledních dní potvrzeno, že velká část z likvidovaných SOL držených Alameda Research, je uzamknuta až do roku 2025. Výprodej alespoň části z nich tak v nejbližší době nehrozí. Stejně tak je nepravděpodobné, že by se soudní řízení vyřešila v nejbližších měsících, což by samo o sobě pravděpodobně nedovolilo likvidátorům začít s likvidací prostředků.

Faktem však zůstává, že na Solaně přišel výplach nejen kapitálu, ale i uživatelů, jednotlivých projektů či aktivity napříč DeFi i mnoha dalšími sektory. A že by se mohlo jednat o pozitivní věc, která blockchain vrátí z rukou venture capital investorů do rukou komunity, je otázkou, která krátkodobě uklidní málokoho. Pokud však budou jednotlivé projekty pokračovat v decentralizované férové cestě typu memetokenu Bonk, tento směr mi dává smysl. Aby ale retail v klesajícím trhu nahradil kapitál institucí je otázkou další, na kterou nelze odpovědět po jedné úspěšné pumpě.

NFTs a Solana

Osobně bych proto v nejbližších měsících sledoval na Solaně zejména oblast, která drží Solanu poslední měsíce nad vodou a stále vykazuje statistiky, které mimo Etherea nevidíme u vlastně žádného jiného blockchainu. Touto oblastí jsou NFTs, které poslední týdny značně trendují, a pro které je Solana stále druhým největším domovem hned po Ethereu.

Spekulace nad Solanou na těchto a nižších cenách tak může být zajímavou sázkou na svět nezastupitelných tokenů pro příští rok. A pokud bych v současnosti začal se spekulací nad nezastupitelnými tokeny, ekosystém Solany by při současném obrovském zvýšení aktivity byl pravděpodobně mojí první volbou.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream...

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Miroslav

Prostě mu chyběli prachy, tak nakoupil a tweetnul 😀

Jirka

Jak muze byt vas komentar bran vazne, kdyz v nem mate hrubku jako prase. To pak jste bran za nejakeho Lojzu

Pandrhola & Trautenberk & Krkovička

Většina našich ajťáků píše cca takto – zřejmě si tak pěstují image dyslektických géniů :-D.

bkf1

Solana je hodně dobrý počin, takže se, podle mě, z těch průserů nakonec posbírá.

Koně

Solana je vybugovanej shit vzniklej vyříznutím kousku kódu cardana, pleskanej metodou pokus omyl… To bude mít jistě někdy úspěch 😀

spot_img