Přestaňte považovat Bitcoin za riskantní

5
(1)

Zprávy a souhrny

Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Jill Carlson, publicistka CoinDesk, je spoluzakladatelkou iniciativy Open Money Initiative a neziskové výzkumné organizace, která pracuje na zajištění správného a bezplatného finančního systému. Je také investorkou do začínajících startupů se společností Slow Ventures.

Jill a Bitcoin

Lidé si myslí, že jsem se k Bitcoinu dostala kvůli své vysoké risk toleranci.

Vlastně, ono to bylo kvůli nízké toleranci, pro všechny případy.

Bitcoin je často považován za riskantní sázku. Stále roste. Je tu jen 10 let. Masovými burzami je špatně chápán. Je to experiment. A stále může selhat. Všechna tato tvrzení jsou pravdivá. V mnoha ohledech se rizikový profil Bitcoinu podobá profilu včasného spuštění. Zdá se, že se Bitcoin vznáší mezi korytem rozčarování a svahem osvícení. To znamená, že většina lidí stále vidí kryptoměnu jako druh šílenství. Je to hazard.

“CESTA K POCHOPENÍ BITCOINU JAKO BEZPEČNÉHO ÚTOČIŠTĚ JE DLOUHÁ A VYŽADUJE VELKOU INVESTICI DO VZDĚLÁNÍ.”

Tato dynamika znamená, že investoři často považují Bitcoiny za rizikové aktivum.

Jak přemýšlí trhy

Trhy mají zpravidla dva režimy: risk-on a risk-off. Ve scénářích risk-on, kdy jsou trhy sebevědomé a věci se pohybují výše, mají riziková aktiva tendenci překonávat bezpečné ráje. Pokud jsou trhy rizikové, bezpečná aktiva jako je zlato, státní dluhopisy a hotovost, jsou často jedinými vyššími investicemi, protože investoři prodávají své rizikovější pozice.

To, zda je finanční produkt rizikovým nebo bezpečným, závisí na řadě faktorů. V některých případech záleží na základech daného aktiva. Cena akcií je odrazem plánovaných budoucích peněžních toků podnikání, které zase závisí na dynamice, jako je poptávka zákazníků. Dynamika může společnosti více či méně podřídit pohybům trhů. V ostatních případech může kategorizace daného aktiva záviset na dynamice nabídky a poptávky. Zlato je díky relativně pevné nabídce a stálé poptávce subjektů, jako jsou centrální banky, odolné vůči tržním cyklům a šokům směrem dolů. Ve všech případech bych však tvrdila, že pro pochopení korelace aktiv a chování je nejdůležitější vnímání trhu.

Zdá se, že trhy stále považují Bitcoiny za novinku. A pokud jde o cenu Bitcoinů a o případné korelace na trhu, tak na tomto vnímání záleží.

screen-shot-2020-03-04-at-4-08-26-pm

Proč je toto vnímání špatně?

Toto vnímání ale nereflektuje nejdůležitější vlastnosti Bicoinu. Bitcoin je v mnoha ohledech bezpečným aktivem. Může být zajištěn sám sebou, takže i když dojde ke zhroucení důvěry a právního státu, může být nadále držen. Je otevřený a bez hranic s relativně likvidními trhy v každé zemi na světě. Je odolný vůči cenzuře, což znamená, že žádná vláda ani instituce nemohou prakticky bránit investicím nebo transakcím v BTC. Bitcoin má pevnou zásobu, podobně jako zlato. Bitcoin je digitální, díky čemuž je praktické jej shromažďovat, držet a přepravovat. U zvěstovatelů apokalypsy, dystopických sci-fi fanoušků a dalších je Bitcoin ve velké oblibě.

Pokud se však podíváme na chování ceny Bitcoinu v posledních několika týdnech (kvůli obavám z pandemie), je jasné, že Bitcoiny se stále chovají spíše jako vysoce riziková investice, než jako bezpečný přístav, který se slibují být.

Dělají to trhy špatně? Měl by Bitcoin více korelovat se zlatem než s akciemi Apple? Možná. Ale jak řekl John Maynard Keynes:

„Trhy mohou zůstat iracionální déle, než můžete zůstat solventní.“

Cesta k tomu, aby Bitcoiny byly chápány a vnímány jako bezpečné aktivum, je dlouhá a vyžaduje hluboké investice do vzdělávání. Důležité je osvěta kolem aktiva a právě teď vyprávění o Bitcoinech spočívá v tom, že se jedná o ranou fázi, vysoce rizikovou sázku. V případě trhů je toto vnímání realitou.

Závěr

Bude ještě nějakou chvíli trvat, než trhy začnou chápat Bitcoin jako bezpečný a tak s ním i nakládat. Jak jste se k Bitcoinu dostali vy? Dejte nám vědět do komentářů.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: