23. 12. 2023 Přehled trhu – Bitcoin lehce roste. Otáčí se trend na akciích? Velký dluh v USA je riziko

4.6
(19)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny. Z důvodu pokračování růstu a zvýšeného zájmu se podíváme i na vývoj drahých kovů. Na trzích se nadále diskutují signály naznačující možný soft landing americké ekonomiky a zároveň i možný propad do ekonomické recese. Podíváme se, které jsou nejvýznamnější a je vhodné je sledovat.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin se dnes vrací zpátky na 44 300 USD kde nachází lehké zamítnutí a formuje téměř stejný dvojitý top jako minulý týden. Víkend bude zřejmě klidnější, proto pokud má Bitcoin v plánu se podívat nahoru, měl by tuto rezistenční zónu překonat velmi brzy. Altcoiny mají smíšený sentiment. Velká část pokračuje v růstu avšak najde se i značná část těch, které dále klesají i v nižších desítkách procent.

Makro kalendář a klesající inflace v Eurozóně

Pondělí tohoto týdne nepřineslo žádné ohromující zprávy z akciových trhů ani jiných aktiv. Za úterý však získáváme velmi překvapivé novinky k vývoji inflace v eurozóně. Ta klesá, překvapivě, až na 2,4 % meziročně (z 2,9 % v listopadu). Bankéři z ECB už pravděpodobně střílejí šampaňské a oslavují zvládnutí inflace.

Z eurozóny získáváme další data, která už nejsou tak příznivá. První z nich je Německá spotřebitelská důvěra, která se nadále drží -25,1 bodech a naznačuje silně negativní výhled spotřebitelů.

Británie reportuje obdobně značný pokles celkové inflace meziročně ze 4,6 na 3,9 %. Jádrová inflace se hýbe pomaleji a klesá z 5,7 na 5,1 %. Čtvrtek přináší zároveň nová data ze Spojených států, kde nejzajímavější je vývoj žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Ty se drží na 205 tisících, co je spíše spodní hranice celoročního rozsahu.

Makro kalendář druhé poloviny týdne, zdroj: tradingeconomics.com

Jedním z negativních signálu pro americkou ekonomiku je nadále špatný vývoj Philadelpského výrobního indexu. Ten se drží na záporných hodnotách celkem 17 z posledních 19ti měsíců od kdy začal prudce klesat. Už to vypadá, že jedním z nejvíce postižených oblasti je právě výroba.

Buy now Pay later už i ve Walmartu

Poslední měsíce si v přehledech trhu popisujeme pokles úspor a nárůst dluhu u běžných spotřebitelů v Americe. Je zřejmě jenom otázkou času než se rostoucí bublina osobního dluhu profoukne a exploduje. To co začalo bobtnajícím dluhem na osobní automobily, kreditní karty a další osobní půjčky se začíná přifukovat už i nákupem základních potřeb.

Můžu jenom kroutit hlavou jak bezmyšlenkovitě lidi utrácejí až nemají na výběr a musí si brát na dluh už i základní potřeby a potraviny. Nově společnost Walmart umožňuje nákup sortimentu uhradit službou “buy now pay later” s odložením platby díky službám společnosti Affirm.

Domnívám se, že tyto nebankovní společnosti a malé banky, budou už ve velmi krátké době muset snášet ztráty na poskytnutých půjčkách od lidí neschopných splácet všechny svoje závazky.

Zlé a ještě horší zprávy z ekonomiky

Kdo by si myslel, že vás před svátky potěším pohádkou o povedeném soft-landingu, dle přání americké centrální banky bude těžce na omylu. Zdaleka nevěřím tomu co si myslí většina lidi (trhu) na sociálních sítích, kteří bezhlavě naskakují zpátky do akciových indexů. Drtivá většina indikátorů, které historicky predikovali recesi blikají na poplach.

Mezi nejvýznamnější indikátory teď určitě patří klesající bankovní kredit, ten se dostává na úrovně neviděné za posledních 50 let. Poslední podobná událost s tak prudkým propadem byla recese od roku 2008.

Další indikátor je nadále klesající indikátor LEI, aktuálně klesá už 20 měsíců v řadě. Takto významný pokles byl vždy signálem recese. Jak můžeme vidět níže, ze všech složek indikátoru je jediný rostoucí komponent index S&P 500. Všechny další složky indikátoru klesají.

Koho by zajímali další významné indikátory, hned níže si ukážeme historickou analýzu vývoje výnosové křivky.

Výnosová křivka se začíná napřimovat, co to znamená?

Historicky můžeme pozorovat silnou korelaci nezaměstnanosti a výnosové křivky. Výnosová křivka se otáčí a začíná napřimovat. Je dost pravděpodobné, že ji bude následovat i nezaměstnanost. Pokud se bude historicky opakovat tento cyklus, musí v americké ekonomice nastat nějaký významný zvrat. Bude proto tzv. pivot Fedu předčasná deklarace vítězství nad inflací a ve skutečnosti se v ekonomice něco zlomí?

Nalevo můžete vidět dlouhodobou korelaci od roku 1967, napravo je krátkodobá korelace za posledních 18 let.

Akciový index S&P 500 formuje dvojitý vrchol

Akciový index S&P 500 včera lehce pokračoval v růstu a aktuálně se nachází kolem 4746 bodů. Tedy jen lehce pod historickým vrcholem 4818 bodů. Na denním grafu můžeme vidět, že v této zóně se nachází poslední silná rezistence směrem nahoru.

Samotný pohyb směrem nahoru by mohl znít pozitivně, když nemáme žádné další rezistence a můžeme tedy růst do nebes. Jenže na denním grafu můžete vidět formující se silné divergence indikátorů RSI a MACD. Tím pádem jsem velmi skeptický k dalšímu značnému růstu, který velká část trhu očekává v roce 2024 a proto naskakují do akciových indexů. Přirovnal bych to k pokračování mánie a hry na největšího vola v listopadu 2021 u Bitcoinu. Lidi naskakovali do trhu jenom proto, že rostl o závratné částky každý den a všude se psalo o novém býčím trhu, který ho měl vytáhnout na závratné částky.

Budu se nadále opakovat, avšak zmíněné divergence už je možné pozorovat i na větším časovém rámci a tedy týdenním grafu. Z pohledu tradingu a manažmentu rizika jsem se rozhodl ignorovat tohle šílenství na akciovém indexu a jenom ho sledovat z velké dálky. Tento růst může ještě nějakou dobu pokračovat, avšak historie naznačuje, že velká část zisku bude následně rychle umazána.

Tím pádem pro lidi, kteří se vezou na trendu doporučuji sledovat jako potenciální cíl prodeje dvojitý vrchol kolem 4818 bodů. Potenciálně se nabízí až horní linie žlutého růstového kanálu kolem 4918 bodů. Vše záleží na tom, jak dlouho ještě dokážou trhy vábit retailové investory do svých útrob.

Následně pro pokles budu hlídat supportní hladiny (zelená linie) a nevyplněné gapy (žluté a bílé hladiny). Nejbližší potenciální supportní hladina se postupně formuje kolem poklesové linie 4570 bodů (tyrkysová). Hned pod ní je nevyplněný gap (4412 bodů), ke kterému se blíží 200 denní klouzavý exponenciální průměr. Výhledově pro rok 2024 budu očekávat vyplnění všech vyznačených gapů až po 3960 bodů.

Tím pádem čím výše se teď index dostane, tím bolestivější pokles musí k vyplnění těchto hladin dojít. Buďte opatrní a zvažte potenciální riziko.

Bitcoin zpátky pod rezistencí 44 000 USD

Bitcoin se dnes znovu dostává zpátky pod rezistenci 44 000 USD. Avšak není jasné, jestli je to korelace s rostoucím akciovým trhem nebo rostoucím zlatem. Oba tyto trhy však rostou z důvodu klesajícího amerického dolaru, což můžeme vidět poklesem dolarového indexu pod 101,6 bodů. Na těchto úrovních se dolarový index dostává na supportní hladinu, je dost možné alespoň krátkodobější otočení vývoje, čímž může způsobit korekci výše zmíněných aktiv.

Samotný Bitcoin dnes nechává prostor altcoinům k vlastnímu životu, což můžeme vidět na výrazných poklesech ale i růstech v desítkách procent. Na dvoudenním grafu Bitcoinu níže se formují silné divergence indikátoru RSI. Je proto dost pravděpodobné zformování dvojitého vrcholu kolem rezistence 44 000 USD a zamítnutí vývoje pohybem dolů. Obdobně jako u akciových indexů je na místě být velmi opatrný.

Technická analýza Bitcoinu, ticker BTCUSD, 2denní graf

Negativní poklesová varianta nadále naznačuje návrat k nejbližšímu supportu 38 800 USD. V případě poklesu je nutné uvažovat s poklesem až na 31 300 USD. To by mělo velmi negativní impuls na sentiment kryptoměnového trhu a hlavně altcoiny.

Růstovou variantu můžeme uvažovat v případě překonání nejbližší rezistence 44 až 47 000 USD. V této zóně očekávám nejvýznamnější prodejní tlak posledních měsíců a proto se na těchto úrovních můžeme zdržet po delší období.

Zlato se blíží zpátky pod silnou rezistenci

Zlato se znovu blíží k dlouhodobé rezistenční hladině 2072 USD za unci, která mu za poslední 3 roky opakovaně bránila dosáhnout nového historického maxima. Začátkem prosince si zlato prolomením rezistence otestovalo nové maximum kolem 2148 USD za unci (po uzavření trhu v nízké likviditě). Tímto krátkým růstem zřejmě došlo k vybrání likvidity a zavírání krátkých pozic spekulujících na pokles zlata.

Po týdenní korekci pod 1980 USD za unci se znovu vracíme k rezistenci a máme velkou pravděpodobnost finálního překonání této cenové úrovně. Tím pádem by mohl nastat zlom sentimentu u mnohých obchodníků a spekulantů či správců velkých fondů. Ti by mohli mít zájem nabídnout svým zákazníkům diverzifikaci portfolia do zlata v situaci, kdy akciové indexy rostou do nebes a sentiment u akcií je zřejmě poblíž vrcholu.

V případě proražení z této býčí formace se nabízí několik dalších cílů v rámci dlouhodobého rostoucího kanálu. Pro rok 2024 bychom mohli dosáhnout až na hladinu 2500 USD za unci. Podobné hladiny už pomalu začínají předpovídat i některé nejznámější investiční banky.

Závěrem: Vždy se nachází nové investiční příležitosti

I když je tento přehled trhu spíše v negativním duchu s ohledem pro další vývoj akciových trhů, vždy se objevují nové investiční příležitosti. Tím pádem je na místě mít oči a uši otevřené a vyvarovat se překoupeným trhům (v tomto případě americkým akciovým indexům). Následně už potřebujeme mít jenom trpělivost a otevřenou mysl pro vstup do trhů, které zažijí další býčí trh. Takto můžeme vstoupit do nového růstového trendu, když je potenciální riziko ještě relativně malé a odměna velmi vysoká (pokud je naše investiční teze správná).

Přeju všem krásné a v klidu strávené vánoční svátky. Do konce roku nás zřejmě čeká ještě pár přehledů trhů. Přichází čas vyhodnocování našich rozhodnutí za tento rok a zformulování strategie pro ten příští.

Prozkoumejte akcie na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 19

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Juraj Zámek

👋🎄

spot_img