Pravděpodobně 20 % všech bitcoinů je navždy ztraceno

5
(9)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Bitcoin se aktuálně obchoduje kolem 30 000 USD. Většina lidí spekuluje na jeho blízký růst ceny i z důvodu, že se blíží další halving. Odměny za těžbu se tak opět sníží na polovinu. Celkově lze vytěžit maximálně 21 milionů tokenů. Již dnes se ale odhaduje, že 20 % z těchto tokenů je navždy ztraceno.

Ztracený Bitcoin

Tyto statistiky dlouhodobě sleduje společnost Glassnode a zveřejňuje jako graf Hodled and Lost. Data zobrazují takzvanou „živost“ bitcoinového blockchainu. Reflektuje velikost pohybu a také po jaké době k pohybu došlo. Z dat lze také vyčíst, jaké množství tokenů je již pravděpodobně na neurčito nedostupné. Například kvůli tomu, že majitelé peněženek k nim ztratili přístup. Report aktuálně ukazuje, že téměř 7,77 miliónu bitcoinů je ztraceno nebo se velmi dlouho nepohnulo (HODL). To je hodnota asi 233 miliardy USD.

Cena 30 200 USD trhá rekordy

Z dat společnosti Glassnode lze také vyčíst současný velký zájem investorů o bitcoiny. V jejich upravené metrice UTXO (unspent transaction outputs) vyčnívá cena 30 200 USD. Zde je vidět, že na této ceně 3,8 % všech dostupných tokenů bitcoinu změnilo majitele. Metrika je očištěná o převody mezi peněženkami, které vlastní stejný subjekt a také se oprošťuje o veškerou nabídku na burzách, protože ta by zase mohla zkreslovat cenu. Pohyb předčil i data z roku 2022, kdy se bitcoin po pádu FTX obchodoval za 16 500 USD.

Závěr

Statistiky odpovídají nákupní horečce, kterou spustilo nedávné podání žádostí o bitcoinové ETF. Respektive informace o podání žádosti finančního giganta Blackrock. Zde se významně spekuluje na úspěch a pravděpodobnost schválení se odhadují kolem 50 %.

U dřívějších žádostí se odhady možnosti schválení pohybovaly kolem 1 %. Zatím ale není nic rozhodnuto a Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) se ještě vůbec nevyjádřila. První negativní informace může klidně spustit masivní výprodej.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Profesor

Zdravím. Jestli je ztraceno odhadem 20 % z celkového počtu 21 mil možných tokenů, pak to zcela určitě není odhadem 7,77 mil tokenů, to je 37 %. Někde se stala chybka?

spot_img