Pozor na falešnou aplikaci Trezor, investor přišel o 600 000 USD v BTC

4.4
(9)

Zprávy a souhrny

Profilový obrázek
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Investor, identifikovaný jako Phillipe Christodoulou tvrdí, že přišel asi o 600 000 USD v bitcoinech uložených v aplikaci stažené z Apple App Store. 

Falešná aplikace

Christodoulou si uvědomil, že v březnu tohoto roku přišel o životní úspory při pokusu zkontrolovat stav svých investic v BTC prostřednictvím značkové aplikace TREZOR.

Po stažení aplikace a zadání ověření pro krypto peněženku jeho bitcoiny během několika sekund zmizely. Ukázalo se, že aplikace byla falešná a společnost Trezor, jež vyrábí krypto hardwarové peněženky, s ní neměla nic společného. Podle oběti se aplikace jevila legitimně a měla nadprůměrné hodnocení.

Po stažení falešné aplikace investor zapojil do svého počítače hardwarovou peněženku Trezor a přihlásil se, aby zkontroloval co se stalo, ale jeho bitcoiny byly opravdu pryč.

V té době zde měl uložených 17,1 bitcoinů v hodnotě 600 000 USD. Investorovi se však podařilo zachránit 18,1 bitcoinu, jelikož je před stažením aplikace přesunul do BlockFi, služby pro ukládání BTC.

Trezor nemá mobilní aplikaci

Zajímavé je, že Trezor prostřednictvím mluvčího naznačuje, že společnost na tyto falešné aplikace upozorňovala Apple i Google již několikrát. V současné době společnost nemá žádnou mobilní aplikaci, ale na jedné pracuje.

Obvinění společnosti Apple

Christodoulou nyní obviňuje společnost Apple za to, že umožnila zveřejnění podvodné aplikace na její platformě. Poznamenává, že přítomnost takové aplikace je v rozporu s postavením Apple v App Store jako zabezpečené a důvěryhodné platformě.

„Zradili důvěru, kterou jsem v ně měl. Apple si nezaslouží, aby se z toho dostali“

Podle Apple je každé odeslání aplikace ostře skenováno a zkontrolováno. Společnost však poznamenává, že podvodníci mohou odeslat legitimní aplikace ke schválení a později je transformovat na phishingové aplikace.

Například falešná aplikace Trezor byla v App Store zveřejněna jako „kryptografická“ aplikace. Nejmenovaní vývojáři uvedli, že aplikace pouze šifruje soubory iPhonu a ukládá hesla.

Obětí je více

Další poškozený investor James Fajcz tvrdil, že ztratil asi 14 000 USD v bitcoinech a Ethereu prostřednictvím aplikace značky Trezor.

Tvrzení obou obětí potvrzuje Chainalysis, komerční firma zabývající se analýzou blockchainu. Vyšetřování ukazují, že digitální aktiva byla přesunuta na podezřelý účet.

Odborníci z Confirm, britského regulačního úřadu pro kryptoměny, naznačují, že digitální aktiva ukradená falešnou aplikací Trezor pro iOS měla hodnotu 1,6 milionu dolarů.

Jak se před falešnými aplikacemi chránit

Pokud nechcete být součástí podvodu, před stažením jakékoliv aplikace:

  1. Podívejte se, jestli v kopii nebo dokonce v názvu aplikace nejsou zjevné překlepy.
  2. Pokud značka vypadá autenticky, rovněž ji zkontrolujte.
  3. Dávejte pozor na recenze vývojářů a na to, co o produktu říkají ostatní uživatelé.
  4. Zkuste aplikaci stáhnout pouze prostřednictvím odkazů z oficiálních webových stránek.

Závěr

Bezpečnost na prvním místě. To neplatí jen pro kryptoměny, ale naprosto pro všechno a pro každý aspekt života. Dávejte pozor, stahujte software jen z ověřených zdrojů a vždycky si vše před kliknutím na odkaz zkontrolujte.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

8 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
8 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: