[Pozitivní článek] Nováčci právě zažívají svůj první velký propad

0
(0)
Dariusz Matuszyński
Dariusz Matuszyński
Jsem zakladatelem portálu Kryptomagazin.cz, o kryptoměnách na české scéně nebylo prakticky nic, a tak jsem se rozhodl to napravit. Mám rád myšlenku decentralizace, trochu toho cypherpunku a kryptoanarchie. Krypto odvětví je můj svět, kde se denně pohybuji a pracuji, nemohu to tedy již nazvat koníčkem nebo zálibou. Rád vás na vašem kryptomagazínu vždy uvítám :)

Kurz většiny kryptoměn vůči dolaru v posledních dnech značně poklesl. Výjimečné nejsou ani 30-50% propady a mnoho lidí právě přišlo o velkou část svých úspor. Zdá se, že situace je už beznadějná. Stále není jasné, jestli jsme už narazili na dno, nebo to půjde ještě níž. Nebylo by lepší vybrat všechny peníze a smířit se se ztrátami?

Slovenský originál napsal Samuel Slavkovský a najdete ho zde.

Podobné myšlenky dnes víří v hlavách mnohých krypto-nadšenců. Fakt je, že tak agresivní vývoj událostí čekal jen málokdo. Kryptoměny si to prostě namířily tak strmě dolů až se z toho člověku točí hlava.

Dámy a pánové, právě zažíváte další v řadě velkých dumpů. Panika, kterou vidíte na burzách a směnárnách je způsobená NEZODPOVĚDNÝM INVESTOVÁNÍM, KTERÉ V MINULÝCH TÝDNECH HRANIČILO SE ŠÍLENSTVÍM. No ne nadarmo jsme od nového roku publikovali varovné signály a články o emocích při obchodování.

Jen další dump

Každopádně by bylo na místě podotknout, že tato situace není ničím výjimečná. Podobný scénář tu už několikrát byl. Nejdřív zdravý růst podmíněný vysokým zájmem o kryptoměny, potom skoky malých coinů o stovky procent, potom skoky větších kryptoměn o stovky procent a nakonec pořádný crash.

Krypto-trh se za poslední týden propadl o téměř 50%. Hmm, tak to také není nic nového. Pamatujete si ještě na léto? Nervozita z přechodu Bitcoinu na SegWit tehdy způsobila pád ze 130 miliard na necelých 65. Zářijový mega dump ze 180 miliard na 80 také rozhodně stojí za zmínku. Od té doby však na trhu vládl podezřelý klid.

Nezodpovědné “investování”

Dnešní situace je, jak jsem již vzpomenul, výsledkem nezodpovědného investování. Milióny lidí do kryptoměn vrazily svoje životní úspory a sledovaly, jak se jim “zhodnocují.” Podle průzkumů v USA jen 22% dotázaných si nekoupilo kryptoměny na dluh.

No a zase se potvrzuje staré známé pravidlo:

“Investuj jen to, co si můžeš dovolit ztratit”

Nákup je třeba rozložit na malé částky. Investovat pravidelně a s rozumem. Mít vymyšlenou obchodní strategii. Nastavit si stoploss. Pokud se neumíte smířit s 20% ztrátou, kryptoměny nejsou pro vás. Snižte množství investovaných peněz, nastavte si cíle. Kdy vybrat profit?

Další staré známé pravidlo z burzy akcií říká:

“Když akcie zdvojnásobí svojí hodnotu, vyberte 50% kapitálu.”

Získáte vaše investice zpátky a vše ostatní už je jen čistý profit. Nebuďte nenažraní. Nečekejte, že vám ten podivný malý coin udělá 1000% a potom dalších 1000%. SAKRA! Vždyť po tak masivním růstu to přece musí klesnout.

Studená sprcha je zdravá a osvěží vaše tělo

sprcha

Tato studená sprcha zase osvěží vaše smysly. Kryptoměny jsou super. Je v nich obrovský potenciál. Kašlete na trapný bubble talk. Vždy se najde někdo, kdo bude neochvějně tvrdit, že Bitcoin je bublina a že za chvíli praskne.

“Vítejte ve světě kryptoměn. Toto je křest ohněm. Vydrží jen ti nejsilnější.”

Každý správný krypto-maniak si už nějakými pády prošel. Teď přišla řada na novou “generaci” nováčků. Já vám, samozřejmě, všem přeji, abyste co nejdříve dohnali ztráty a měli nazpět alespoň počáteční vklad. Kupovat na vrcholu opravdu není dobrý nápad.

Pokud máte i přes dnešní pády chuť dále obchodovat s kryptoměnami, tak doporučuji si přečíst tento článek: Jak zbohatnout investováním do kryptoměn. Je sice trochu starší, ale na aktuálnosti mu to neubralo.

Co mám teď dělat?

V následujících odstavcích se pokusím pro vás vytvořit základní “únikovou strategii.” Pevně věřím, že vám pomůže vyrovnat ztráty a snad i něco vydělat. Začneme grafem BTC/USDT na burze Bittrex.

bitcoin graf short-term 17.1.2017

Všimněte si toho trojnásobného odrazu od supportu v okolí 9600$. Toto vypadá celkem nadějně! Graf se v čase psaní tohoto článku znovu blíží k support lince a poslední tři dny se drží v načrtnutém pravoúhlém trojúhelníku.

EDIT/ support právě povolil, půjdeme ještě níž. Viz graf:

Důležité je, že od té doby, co všechno padá, jsme takový trojnásobný odraz neviděli. Support na 9600$ zatím drží.

Analýza grafu na tak krátkém časovém období většinou nemá žádnou výpovědní hodnotu. Avšak podle mého názoru je dnešek výjimkou. Jasně se tu ukazuje nálada na trhu. Masy panikaří a velcí investoři (velryby) od nich za pár šupů nakupují drahocenné Bitcoiny. Ba co víc:

Cesta nahoru zůstává otevřená!

Podívejme se ještě na depth chart burzy GDAX na pár BTC/USD. Jak můžete vidět, vypumpovat Bitcoin o 10% by neměl být velký problém. Teoreticky stačí tisíc Bitcoinů a jsme na 11 500$. Orderbook se prostě ještě nestihl doplnit a každý čeká, co bude dál.

bitcoin depth-chard 17.1.2017

HODL, HODL, HODL

Jak kdysi dávno na redditu napsal jistý chlapík:

“I am hodling.”

A víte co? Udělal chybu. Bitcoin tehdy spadl o 95% a nevzpamatoval se další tři roky. Já si však myslím, že tento dump můžeme přečkat a jít dál. Na rozdíl od roku 2013 tentokrát máme fundament. O kryptoměny se zajímají multi-miliardové firmy (viz dnešní článek), vlády, vlivní lidé. Krypto-trh je v plenkách. Vždyť ještě nedosáhl ani jednoho biliónu dolarů.

Vyberte si kvalitní kryptoměnu s pořádným týmem vývojářů a plánem, který dává smysl. Nakupte a čekejte. Možná to ještě půjde níž a možná ne. Na tom však nezáleží. Za půl roku to už bude vypadat úplně jinak a na novoroční dump budeme s láskou vzpomínat. Máme krásnou příležitost nakoupit altcoiny ve slevě. Tak jí využijme.

Chcete nějaký tip na dlouhodobý hodl?

Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Waves, Stratis, QTUM, NEO, Zcash, Siacoin, MaidSafeCoin, PIVX…

Ale pochopitelně… můžu se mýlit. Každopádně, HODLování Bitcoinu se historicky vždy vyplatilo a myslím, že na 20 000$ se do konce roku ještě podíváme.

Pokud máte zájem o profesionální obchodní signály, možná zvažte toto. Na burze vám podpora a zkušenosti profesionálního tradera určitě pomohou.

Přeložila Denisa Falta.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Pavel

Nakupte třeba Ripple a držte, teď je levný (1.5 USD), ale za 5 let to bude jeden z Big Coinů. Nekoukejte kam jdou kryptoměny za hodinu nebo za týden. Koukejte se po měsících rokách. Z dlouhodobého hlediska jdou nahoru. Nikdy tam nedávejte úspory. Představte si, že jste při koupení kryptoměny tu investici hodili do kanálu a zapomeňte na ni, obrazně řečeno 😉 odepište ji v hlavě ze svého zůstatku (majetku) a čekejte 😉

spot_img