Poplatky za transakce bitcoinu dosáhly 20měsíčního maxima – těžaři slaví

4.6
(9)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Průměrný poplatek za převod bitcoinu ve špičce se aktuálně pohybuje kolem 30 USD. Pro někoho špatná zpráva, pro někoho důvod k radosti. Příjmy těžařů se aktuálně podobají roku 2021, kdy cena tokenu dosahovala svého all-time high (ATH). Proč jsou poplatky tak vysoko?

Nejprve si musíme uvědomit, že růst ceny poplatků je nevyhnutelným principem fungování blockchainu bitcoinu. Princip Proof-of-Work (PoW) je tak nastaven a snižující odměna za vytěžený blok počítá s přesunem příjmu těžařů na stranu poplatků. Mnozí samozřejmě očekávali, že tato situace nastane až kdesi v daleké budoucnosti.

Ale příchod Ordinals (ražení vlastních nezaměnitelných tokenů NFT přímo do blockchainu) celou situaci značně urychlil. Při pohledu na Mempool vidíme, že využití značně přesahuje kapacitu a na validaci čeká aktuálně téměř 300 tisíc transakcí.

Není tak divu, že lide platí více za urychlení validace právě jejich převodu. Průměrná částka za validaci během noci se pohybuje kolem 15 USD, ale ve špičce jsme na více než dvojnásobku.

Řešením pro bitcoin může být layer 2

Toto jsou pravidla, která každý akceptoval se vstupem do blockchainu a nemá cenu se na ně zlobit. Jestliže navíc nakupuji na HODL, pár let držím a pak chci prodat se ziskem stovek procent, tak je pro mne takový poplatek poměrně zanedbatelný.

Pro časté převody a další využívání blockchainu jsou zde řešení layer 2. Například Lightning Network. Umožní mi převody rychle a levně. Historie ukázala, že hard fork bitcoinového blockchainu sice může také fungovat s nižšími poplatky, ale token hodnoty BTC nedosahuje (např. Bitcoin cash).

Ti kdo mohou slavit jsou těžaři. Jejich příjmy se pohybují v podobných výškách jako když byla cena na svém historickém maximu. Samozřejmě je část příjmů tvořená i odměnou 6,25 BTC za validovaný blok. Ten se vytěží přibližně každých 10 minut a již v dubnu dojde ke snížení této odměny na polovinu (halving).

Závěr

Ražba vlastních NFT na blockchainu bitcoinu urychlila nevyhnutelné. Poplatky rostou a pravděpodobně již na původní míru neklesnou. Ale každá krize může sloužit jako příležitost. Příležitost k širší adopci Lightning Network nebo jiných řešení. Možná přijdou vývojáři i s nějakým novým řešením. Například Ethereum relativně nedávno přešlo z PoW na Proof-of-Stake (PoS) a v příštím roce přijde upgrade EIP-4484. Ten sníží poplatky v síti až na 0,01 USD.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Bart

Nevím no, na Vanoce bývá tradičně spíš krypto nuda. Zatím to vypadá, že všichni vyckavaji a čekají ze to samo naroste. Ale ono to samo nebude, někdo musí kupovat, jinak to nejde :).

spot_img