Polygon nastavil koncem března datum pro spuštění beta verze zkEVM mainnetu

4
(1)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Polygon oznámil dlouho očekávaný upgrade škálování. Spuštění beta verze jeho hlavní sítě zero-knowledge Ethereum Virtual Machine (zkEVM) bylo naplánováno na 27. března.

V blogovém příspěvku ze 14. února Polygon uvedl, že po třech a půl měsících „testování“ bude systém připraven na spuštění mainnetu již příští měsíc.

Testovací síť byla spuštěna loni v prosinci. Vývoj škálovací technologie zk-rollup trvá posledních tři roky. Během té doby dosáhla Polygon zkEVM několika milníků,

Prioritou je bezpečnost

Tým zdůrazňuje, že bezpečnost je nejvyšší prioritou, a to je také důvod, proč “byl Polygon zkEVM podroben testům a auditům.

Technologie využívá tzv. “nulových znalostních důkazů” – kryptografických potvrzení, která v kontextu škálování umožňují ověřit masivní množství transakčních dat před jejich potvrzením na síti Ethereum.

Řešení zkEVM

Polygon není jediný tým pracující na řešení zkEVM. Poskytovatel řešení škálování zkSync vyvíjí podobnou technologii EVM s zkPorterem, který umisťuje základní transakční data mimo řetězec.

Společnost Scroll, další poskytovatel řešení škálování, také v rámci spolupráce s Privacy and Scaling Explorations group, jež je součástí Ethereum Foundation, také vyvíjí řešení zkEVM.

Ethereum Foundation rovněž financuje projekt s názvem Applied ZKP, který si klade za cíl vyvinout EVM-kompatibilní zk-rollup.

Význam technologie

Tým vysvětlil význam technologie:

Skutečná ekvivalence EVM znamená, že Ethereum lze škálovat bez uchýlení se k polovičním opatřením. Nejlepším způsobem, jak škálovat Ethereum, je zachovat existující ekosystém Ethereum: kód, nástroje a infrastruktura musí jednoduše fungovat. A to je cíl zkEVM u Polygonu.

Technologie škálování také umožňuje významné úspory na nákladech za transakce. Náklad pro velkou dávku stovek transakcí je přibližně 0,06 USD a méně než 0,001 USD pro jednoduchý převod.

Matter Labs, firma stojící za Polygonem, získala v listopadu 2021 50 milionů USD v sérii B vedené Andreessen Horowitzem na vývoj EVM-kompatibilních zk-Rollups.

Závěr

MATIC, nativní token Polygonu reagoval na tuto zprávu pozitivně a za posledních 12 hodin se zvýšil o 5,3 %. Výsledkem je, že token se v době psaní obchodoval za 1,24 USD.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img