[Polední zprávy] • Bitcoin nabral sílu a dostal se nad 7 500 USD • BAKKT vykazuje rekordní počet BTC futures • a další novinky

0
(0)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

Zde najdete stručné shrnutí těch nejdůležitějších zpráv za uplynulý den. Pod shrnutím potom získáte ke každé zprávě další informace. 

Trhy

Nálada na trzích se otočila, Bitcoin nabral sílu a dostal se už nad 7 500 USD. Altcoiny následují příkladu lídra a také jsou většinou v zelených číslech se zisky kolem 5%. Jedním z důvodů obratu na trzích je i rekordně vysoký počet vypořádaných futures na BAKKT a legalizace kryptoměn v Jižní Korei.

Naše aktuální analýzy najdete zde: ETH/USD a LTC/USD.

Aktuální ceny kryptoměn můžete sledovat i na Kryptomagazinu – zde.

Kryptoměny

Banky / Burzy

Blockchain / regulace

BAKKT vykazuje rekordní počet vypořádaných futures na BTC

Od pomalého startu se počet fyzicky vypořádaných bitcoinových futures na BAAKTu neustále zvyšuje. Nové záznamy o objemu obchodů ukazují na včerejší rekord s 4 443 kontrakty. „Dva měsíce po svém debutu dosáhl Bakkt Bitcoin Futures rekordních 4 443 kontraktů, které se dnes obchodují – více než 60% zvýšení od našeho posledního rekordního dne.” To dokazuje zvětšující se zájem institucionálních investorů.

Skrill nyní umožňuje koupi všech kryptoměn pomocí Bitcoinu

Globální poskytovatel plateb, platforma Skrill, zveřejnila oznámení o přidání nové funkce, která umožňuje nákup všech kryptoměn, dostupných na platformě, přímo pomocí bitcoinů. Z toho důvodu byla odstraněna potřeba převést krypto na fiat, aby bylo možné provést nákup. Tisková zpráva uvádí, že podobná funkce bude přidána do peněženky NETELLER v příštích několika měsících. Zjevnou nevýhodou těchto služeb je, že své mince fyzicky nevlastníte. Kryptoměny jsou vedeny jménem zákazníka na sdruženém účtu.

HSBC chce mít vše na blockchainu a zrušit papírové záznamy

HSBC, jedna z předních nadnárodních investičních bank na světě, plánuje podle zprávy agentury Reuters přijmout přístup založený na blockchainu a zcela zrušit papírové záznamy. Informace o aktivech v hodnotě zhruba 20 miliard USD budou převedeny na novou platformu pro úschovu založenou na blockchainu, což je krok, který, jak HSBC doufá, pomůže investorům snadněji sledovat osobní finance.

Indie by mohla brzy následovat Čínu v přístupu “blockchain, ne Bitcoin”

Indie flirtovala s myšlenkou zakázat kryptoměny, ale jen krátce a místo toho se rozhodla omezit bankovní služby všem společnostem, které pracují s digitálními aktivy. Přestože obě tyto země byly silně anti-bitcoinové, právě Indie to vzala za špatný konec, protože její podpora blockchainu nebyla nikdy tak působivá, jako v Číně. To by se však mohlo změnit, protože Sanjay Dhotre, ministr pro elektroniku a IT (MeitY), nyní řekl: „Blockchain technologie je jednou z důležitých oblastí výzkumu, které mají aplikační potenciál v různých oblastech, jako je správa, bankovnictví a finance, kyber bezpečnost, atd.”

Jižní Korea schválila zákon na legalizaci kryptoměn

Výbor pro národní politiku jihokorejského národního shromáždění schválil návrh zákona, který vytvoří rámec, který formálně klasifikuje kryptoměny a další virtuální měny jako digitální aktiva. Zdroje naznačují, že tento krok přišel v úterý, protože jedna z nejpřátelštějších zemí kryptoměnám chce nyní vytvořit základnu pro provoz kryptopodniků.

Co číst dále?

7 pravidel, které musíte znát při nakupování kryptoměn (1/2)

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
17 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Václav

Osobně nechápu proč BTC futures bere někdo jako pozitivní zprávu. Co to vlastně ve skutečnosti je BTC futures? A jaký mají skutečný přínos pro BTC a krypto trh všeobecně? A pro ty ostatní, kteří do BTC investují na burzách jako je Bitstamp, Kraken, Binanve a jiné….?

Zee Prime

Není to přínos pro BTC – je to jen síla, se kterou cenotvorba musí počítat. Do spuštění futures na CME nebylo snadné BTC shortovat (spekulace na pokles), ale jakmile se spustily futures (17.12.2017), všichni jsme viděli, co se stalo. A futures je požehnání pro institucionální investory, protože na rozdíl od BTC je ten trh regulovaný, takže na něj můžou. Pro rozšíření kryptoměn jako platidla ale futures vůbec nic nepřináší.

děláš si prdel

Zee Prime
Shortovat Bitcoin donekonečna nejde pokud se tak stane tak je jasné že to časem bitcoin zničí díky neprofitabilní těžbě a že se sníží algoritmus díky odpojování těžařů a btc bude opět se dát těžit na běžném pc je tak prd platné díky vysokému počtu odtěžených btc tak že se to stane stejně neprofitabilní i na běžném domácím těžbě , tak že plyne s toho co ? bitcoin dřív či později zhyne chcípne lekne zdechne zemře umře jak chcete short = časová smrt pro btc a tyhle futures instituce bitcoin dřív či později zničí svými shorty to je jasný každému , je jen otázkou kdy se to stane .Ještě se ke CME , Bakktu má přidat i Fidelity ze svými futures na btc .

Mamlas

Tak shortovat bitcoin donekonečna nejde hlavně proto, že vám dojde bitcoin na prodej, a jste v pr… Snížení obtížnosti těžby neumožní těžení na CPU. Naopak přežije jen ten s nejefektivnějším hardwarem i zdrojem energie. I kdyby zůstalo jen několik posledních tezaru, neprodáji pod cenou, a ta se začne zvedat. Vždyť právě princip samoregulace je stěžejní myšlenka bitcoinu. Geniálně jednoduché… Samozřejmě nepopírám že při masovém využití se můžou objevit problémy. Ale vzhledem k predvidatelnosti bitcoinove ekonomiky budou menší, než u té dnešní centrálně řízené. Zvlášť když se implementuje dobrovolně a relativně pozvolna…

Zee Prime

Shortovat donekonečna rozhodně jde, pokud máte futures vypořádané v hotovosti – tam není Bitcoin vůbec třeba, stačí jen údaje o jeho ceně.
A co se týká těžby, bitcoinovou síť klidně udrží 4 mobily, pokud se dostatečně sníží obtížnost. To je ale problém, protože dojde-li například k výpadku 25% hashrate, tak bude trvat velmi dlouho, než se nastavení obtížnosti změní – byly doby, kdy se nevytěžil blok několik hodin, například při oddělení BCH, kdy těžaři skákali mezi těžbou BCH a BTC, takže tam byly velké skoky v hashrate. V extrémním případě může dojít i k takovému odlivu hashrate, že se těžba zcela zastaví a BTC zamrzne v poslední stavu navěky.

Václav

Díky za reakci. Chtěl jsem na toto téma rozvést diskuzi …..

pietro

Obchodovani futures prinasi do trhu obrovské navýšení likvidity, což je jedna z podmínek, aby se přidali velcí hráči..

Václav

Likvidita možná? Ale za jakou cenu? Nemuže to být náhodou za cenu decentralizace BTC? Protože co jsou BTC futures? Dle mého názoru když to řeknu hodně jednoduše. Tak BTC futures = papírový Bitcoin a papirový BTC je pro OTC investora smlouva mezi ním a burzou (Bakkt atd..) a jedna smlouva = 5 Ks BTC pokud se nepletu, která je vypořádána v ruzných předem smluvených hodnotách ” tady už záleží jak to ta, či ona burza má nastaveno. Tedy podmínky vypořádání ve smouvě stejně jako hodnota vůči např. US dolaru se budou/mohou lišit).

Problém vidím v tom, že těchto papírových BTC si mohu natisknout kolik chci. Tedy pokud se nepletu…. Pokud ano rád se nechám poučit….

Zee Prime

Ano, chápete futures správně. Futures je závazek obou stran koupit/prodat BTC k určitému datu v budoucnu za předem dohodnutou cenu. Koupím kontrakt na 5BTC za 7500$ – tj. za tři měsíce, kdy bude splatný, musím dodat 5*7500$ a za to dostanu 5 BTC. To se stane nezávisle na ceně, která zrovna na trhu bude – toto jsou klasické futures, které teď zavedl Bakkt – dojde k fyzickému dodání při vypršení kontraktu a zaplacení předem dohodnuté ceny.
CME má ale futures vypořádané v hotovosti, kdy se vypořádá jen rozdíl cen. Když bude při splatnosti kontraktu cena BTC 10000$, tak mi prostě prodávající dá 5*2500$, protože mám nárok na nákup za 7500$ a v kontraktu je jich 5, ale cena je 10000$ – 2500$ jsem na tom vydělal a žádné Bitcoiny majitele nezmění.
V obou případech lze ale vypsat opačný kontrakt a s tím předchozím ho takříkajíc “vykrátit”. Tj. když cena na futures trhu stoupne na 8000$, tak otevřu kontrakt na prodej za 8000$ a nechám burzu oba kontrakty vypořádat mezi sebou – tj. vydělal jsem 500$ na jednom BTC, tj. 2500$ celkem. Takto končí na futures trzích 95% kontraktů, jen 5% se nechává dojít do splatnosti, aby došlo k fyzickému dodání podkladového aktiva.
Mimochodem, díky tomu, že jde jen o vyrovnání v hotovosti, může být vypsáno kontraktů třeba za 100 milionů BTC najednou. BTC tam slouží jen jako cenovka pro vypořádání kontraktu…je to složité.

pietro

Aby mohla burza vypsat kontraktů za 100 mil.BTC, při finanční páce 1:100, měla by sama mítr nakoupeno 1mil. BTC. V opačném případě vystavuje svůj obchodní systém riziku krachu při náhlé změně ceny BTC.

pietro

Opravuji nepřesnost: Burza by měla udržovat ve svém portfoliu minimálně takové množství BTC, aby krylo rozdíl mezi objemem otevřených pozic long a short.

pietro

Ano, futures deriváty jsou smlouvy o boucím vypořádání, nejedná se o okamžitý obchod. Jednotlivé long i short pozice obchodníků jsou ukončovány před vypršením kontraktu, tzn. že podkladové aktivum – v tomto případě BTC se fyzicky vůbec neobchoduje. Ve skutečnosti se obchodují tyto smlouvy o budoucím vypořádání. Obchodníci však musí mít na burze vložen dostatečný kapitál ve FIAT, aby mohli obchodovat. Tímto kapitálem ručí za platnost svých otevřených pozic – long nebo short. Každý obchodník může v zásadě obchodovat pouze do výše svého vloženého kapitálu. Za fungování celého systému ručí burza, která dohlíží mj. na to, aby vložený kapitál obchodníků byl dostatečný. Burza sama by si měla udržovat přiměřené množství podkladového aktiva – v tomto případě BTC – aby byl systém dostatečně krytý a stabilní, k nákupu skutečných BTC používá vložené prostředky obchodníků ve FIAT. S přílivem nových obchodníků musí futures burza nakoupit další skutečné BTC a naopak. Obchodování na finanční páku snižuje objem podkladového aktiva, který burza musí udržovat ve svém vlastnictví (v tomto případě skutečných BTC) oproti objemu v daném okamžiku otevřených obchodů. Tzn. že burza si nemůže BTC “natisknot” kolik chce. Pokud by burza otevřela více futures kontraktů, než vlastní fyzických BTC, ohrožuje tím stabilitu systému a mohlo by dojít k jeho krachu – tedy že by burza nebyla schopna řádně vypořádat všechny obchody, pokud by např. došlo k výrazné změně ceny BTC. Pokud se ale burza chová korektně, nemá problém nakoupit za peníze obchodníků určené ke klrytí obchodů na spotovém trhu tolik BTC, kolik potřebuje.

Václav

Díky oběma za odpovědi. Šlo mi hlavně o to pochopit jak fungují futures vypořádané v hotovosti. Bohužel jsem realista a tak je více než pravděpodobné, že cena BTC bude i nadále stagnovat. Zatím co trh a jeho celková kapitalizace si klidně může s přibývajícími lety zvyšovat. Tím pádem je otázka BTC a jeho decentralizace zodpovězena. Trh bude tedy v budoucnu podobný tomu se zlatem…

viva la resistance

Nesmyslna pumpa, ktera popira realitu, ale tady se pisou oslavne clanky … vite jak konci lidi, kteri se uzaviraji v bubline ? Jednou totiz ta bublina prasne …

mattczsk

Pane, proč vy vlastně chodíte na tento server a čtěte tyto články? Nemarníte tím zbytečně čas, když vás tohle téma vůbec nebaví?

pietro

Bublina na BTC nastala v minulosti již několikrat, např i koncem roku 2013. Zajimave je, ze dnes jsme cca na sedminasobku ceny oproti tehdejsimu lokalnimu maximu…

mattczsk

To je přesné: hysterici vždycky ječí, když to o nějaká procenta dočasně poklesne a oslavují zlato, akcie a bůhví co, protože to za 5 let udělalo to a to. Ale na krypto se, bůhví proč, zásadně odmítají dívat optikou 5letého horizontu. Protože pak by jim, samozřejmě, argumenty fofrem došly CV.

Btw k tématu: ano, finančně vypořádávané futures blokují překotný růst ceny BTC. Asi by se mnoha z nás líbilo, kdyby nebyly. Ale na druhou stranu: pořád jde o protitlaky nabídky a poptávky. Tedy žádné obrovské pumpy se už nemají jak dít a růst ceny bude mnohem přirozenější a reálnejší.

spot_img