Pokus o manipulaci trhu pomocí emailu

0
(0)

Zprávy a souhrny

Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Na manipulování cen Bitcoinu nebo jiných altcoinů jsme si už asi všichni zvykli. Jelikož je kryptotrh ještě poměrně malý, není k tomu potřeba mnoho úsilí, a přesně to se někteří lidé s dostatečnou mocí snaží využít. Jako nástroj jim může posloužit např. Twitter, Facebook, Youtube nebo i oficiální prohlášení. Způsob si najdou vždy, pokud chtějí. V úterý však někdo vyzkoušel zcela novou metodu.

Hromadný email odeslán jménem čínské banky

V úterý ráno obdržela některá média v Americe zajímavý email. Ten byl poslán jménem People Bank of China (PBOC- čínská národní banka). V této zprávě se uvádělo, že dne 14. února se má konat konference ohledně kryptoměn, jejímž hlavním hostem by byl guvernér PBOC Pan Gongsheng. PBOC má prý spolupracovat s Hong Kong Monetary Authority (HKMA), a v jejich plánu je zakázat všechen byznys, služby a celkově průmysl spojený s kryptoměnami. 

„Tisková konference všem objasní, že ne jen People Bank of China a ani Hong Kong Monetary Authority nebudou rozpoznávat Bitcoin jako virtuální měnu. Toto způsobí, že jakékoliv používání této kryptoměny bude ilegální. Regulace ostře zakročí vůči všem službám, které obchodování Bitcoinu poskytují v Číně a Hong Kongu. Čínské vládní orgány již zablokovaly přístup na všechny domácí, ale i zahraniční burzy. Hong Kong má v plánu podobné platformy teprve uzavřít.“ 

Email obsahoval mnohem více informací, jenž uváděly, že nové zákony zcela zakážou těžbu kryptoměn i přesto, že Čína je v těžení velmocí. Důvodem pro tyto zákazy má být risk, který kryptoměny přinášejí finančnímu trhu.

Falešný pokus o manipulaci trhu

Zajímavostí však je, že i přes velký počet rozesílaných emailů, se pouze málo oslovených médií rozhodlo zprávu zveřejnit. Včera ráno však noviny South China Morning Post (SCMP) zveřejnily článek, v němž vysvětlovaly, že šlo pouze o falešný pokus jak zmanipulovat cenu Bitcoinu. Hefei, pobočka People Bank of China, z jejíž adresy byl email poslán, prý byla napadena hackery. Tato pobočka prý neměla v úmyslu odesílat novinářům žádné emaily.

Leonhard Wessel, prezident hongkongské Bitcoin asociace prohlásil, že tento email měl způsobit pouze FUD a paniku mezi držiteli kryptoměn. Email měl docílit manipulací na trhu  panického prodávání, čímž by snížil cenu nejen Bitcoinu, ale i ostatních altcoinů.

„Úkolem tohoto falešného emailu bylo vyvolat pochybnosti a paniku ve víře, že takové zprávy by snížily cenu Bitcoinu. Nejsem si jistý, zda něco takového funguje, ale pokud by došlo k vydání těchto zpráv na oficiálních portálech, do jisté míry by to paniku vyvolalo.“

Závěr

Naštěstí většina oslovených médií tento falešný email nezveřejnila a udělala dobře. Nejenže se sami vyhnuli problémům, ale zabránili i panice na trhu a manipulaci s ním. Do budoucna přejeme všem předním médiím, které se zabývají zejména kryptoproblematikou, aby měla stejně vytříbený úsudek jako teď.


Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Reklama: