Pokles kryptohacků v 1. čtvrtletí je jen „dočasným jevem“

5
(3)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Kryptokomunita je stále nabádána, aby nepřestala být ostražitá navzdory výraznému poklesu kryptohacků během prvního čtvrtletí roku 2023. S největší pravděpodobností se totiž jedná o “dočasný jev, spíše než o dlouhodobý trend“.

Loňský rok byl vůbec největším rokem pro krypto hacking v historii s odcizenými 3,8 miliardami dolarů, především z protokolů decentralizovaných financí (DeFi). Nejvíce útočníků pocházelo ze Severní Koreji.

Zdá se však, že toto číslo se drasticky snížilo v prvním čtvrtletí roku 2023. Podle zprávy TRM Labs z 21. května byla částka ukradená prostřednictvím kryptohacků v 1. čtvrtletí roku 2023 „menší než v kterémkoli jiném čtvrtletí roku 2022“.

Graf zobrazující hacky a exploity od 1. čtvrtletí 2022 do 1. čtvrtletí 2023. Zdroj: TRM Labs

Velikost hacků klesla

Bylo také poznamenáno, že průměrná velikost odcizených financí klesla téměř o 65 % ve srovnání s obdobím předchozího roku.

Průměrná velikost hacku byla v 1. čtvrtletí 2023 odhadována na 10,5 milionu USD, ve stejném čtvrtletí roku 2022 se jednalo o téměř 30 milionů USD, i když počet incidentů byl podobný (kolem 40).

Návrat do historie

Navzdory poklesu historie naznačuje, že uživatelé kryptoměn by se neměli ubírat na ostražitosti. Ve 3. čtvrtletí roku 2022 nastal podobný pokles hacků, a to těsně před rekordním počtem hackerských útoků ve 4. čtvrtletí, což proměnilo rok 2022 v rekordní rok.

Je tedy pravděpodobné, že aktuální zpomalení bohužel pro další období nic nenaznačuje. V lednu bezpečnostní blockchainová firma Certik uvedla,  že „neočekává oddech v exploitech, flashových půjčkách nebo únikových podvodech“.

Naopak zaznamenala pravděpodobnost dalších pokusů hackerů zaměřených na mosty, jež propojují různé blockchainy. Takové mosty představovaly šest z 10 největších explozí v roce 2022, při kterých bylo ukradeno přibližně 1,4 miliardy dolarů.

Závěr

Jak varuje samotná zpráva v úvodu, nepřestávejte být ostražití a při investování do kryptoměn řaďte bezpečnost na první místo.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img