Podle těchto ukazatelů je dno na bitcoinu už blízko

5
(6)

Zdá se, že bitcoin vstoupil do historické nákupní zóny poté, co během posledních sedmi měsíců klesl o téměř 70 %. Včera se pak BTC dostal až na hodnotu 20 800 dolarů. Několik technických ukazatelů ovšem naznačuje, že by se primární kryptoměna mohla blížit ke svému dnu.

Bitcoin a první známky možného dna

Bitcoin dosáhl důležité supportní zóny, která by mohla vést k obratu trendu. Průkopnická kryptoměna zaznamenala za posledních sedm měsíců pokles ceny o téměř 70 %. Z historického maxima 69 200 USD, na kterém se obchodovala v polovině listopadu 2021, se nedávno dostala na nové roční minimum 20 800 USD.

Ačkoli makroekonomické prostředí zůstává vzhledem k hrozící nejistotě na světových finančních trzích medvědí, zdá se, že se BTC blíží svému tržnímu dnu.

V předchozích medvědích trzích sloužil 200týdenní klouzavý průměr jako poslední obranná linie. Od roku 2015 pokaždé, když se bitcoin vrátil k této kritické úrovni podpory, začaly ceny konsolidovat a vytvořily (před zahájením nového býčího cyklu) tržní dno.

BTC se v současné době nachází v blízkosti svého 200týdenního klouzavého průměru, což by mohlo být znamením, že se trend snad již brzy obrátí.

BTCUSD bitcoin
BTCUSD – týdenní graf Zdroj: tradingview.com

Bitcoin’s Entity-Adjusted Dormancy Flow nám také naznačuje, že by se u této vlajkové kryptoměny mohlo formovat tržní dno. Tato metrika zohledňuje poměr aktuální tržní kapitalizace  k anualizované dormantní hodnotě, aby určila, zda zkušení a dlouhodobí účastníci trhu se zbavují svých BTC.

Tato on-chain metrika téměř dokonale (od roku 2011) načasovala každé tržní dno. Kdykoli dojde k výraznému poklesu utrácení ze strany dlouhodobých držitelů neboli “starých rukou”, poklesne Entity-Adjusted Dormancy Flow pod hranici 250 000, což představuje z historického hlediska vynikající nákupní zónu.

Entity-Advency Dormancy Flow se v současné době nachází na historickém minimu 149 150 a mohl by tak signalizovat konec současného klesajícího trendu.

BTC_entity bitcoin
Zdroj: glassnode

Ukazatel čistého nerealizovaného zisku/ztráty (Net Unrealised Profit/Loss, NUPL) je také užitečný při předvídání změn tržního sentimentu. Spoléhá se na více datových bodů na řetězci, které ukazují emoce potenciálních investorů v daném okamžiku, což pomáhá určit cenové pohyby.

Zdá se, že tržní sentiment kolem bitcoinu se po poklesu cen na 20 800 USD posunul od “strachu” ke “kapitulaci”. To představuje poslední fázi medvědího cyklu předtím, než se tržní sentiment přesune do “Naděje”, která signalizuje začátek nového býčího trhu.

btc_unrealized_profit
Zdroj: glassnode

Ačkoli technické údaje a údaje na řetězci ukazují na četné známky tržního dna, může ještě existovat prostor pro další pokles bitcoinu. Logaritmické regresní čáry definují dvě klíčové cenové úrovně, na kterých by bitcoin mohl dosáhnout dna. Regresní pásmo, které není ve tvaru bubliny, se nachází na úrovni 23 210 USD, zatímco spodní regresní pásmo se pohybuje kolem 15 670 USD.

Bitcoin se v současnosti obchoduje mezi nebublinovým fit regresním pásmem a nebublinovým dolním regresním pásmem, což je signál, který v předchozích klesajících trendech označoval dno trhu. Ačkoli ceny mohou klesat směrem k nebublinovému dolnímu regresnímu pásmu jako v březnu 2020, tento ukazatel naznačuje, že BTC by mohl představovat jedinečnou příležitost pro investory odsunuté na vedlejší kolej, aby znovu vstoupili na trh.

Bitcoin se v současné době obchoduje mezi nebublinovým regresním pásmem a nebublinovým spodním regresním pásmem, což je signál, který označil dno trhu v předchozích sestupných trendech. Přestože ceny mohou klesnout směrem k dolnímu regresnímu pásmu jako v březnu 2020, tento indikátor naznačuje, že situace na BTC by mohla představovat jedinečnou příležitost pro investory, kteří stojí stranou, aby mohli znovu vstoupit do trhu.

BTC_band bitcoin
Zdroj: IntoTheCryptoVerse

Závěr

Na zodpovězení otázky, jestli bitcoin před vstupem do nového vzestupného trendu bude konsolidovat, nebo se ještě dočká další korekce k 15 670 USD, si ještě budeme muset počkat. I tak ale můžeme říct, že poměr rizika a odměny se zdá být příznivý pro ty, kteří chtějí využít šanci na načasování tržního dna.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Petr

😅😅😅🙃

sterndestodes
Hodnocení článku :
     

po fazi kapitulace opravdu nenasleduje nadeje ale zoufalstvi… a bude se opakovat rok 2015 tj. dolu a do strany a nikam.

spot_img