Počítačové války – Bill Gates vs. Steve Jobs, fight!

5
(1)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Svět počítačů je od svých počátků zasažen zásadním sporem. V dobách, kdy mělo být rozhodnuto o budoucím vývoji jednoho z nejúžasnějších vynálezů všech dob, chodili po světě dva sokové. Jejich vztah asi nejlépe vystihuje přirovnání k bojovníkům, kteří mezi sebou soupeří, ale zároveň se vzájemně respektují a uznávají. Sokové počítačových válek, asi největší osobnosti světa počítačů a svým způsobem i jeho zakladatelé, se jmenovali Bill Gates a Steve Jobs. Jejich společný odkaz předurčil, jakým způsobem se bude vývoj počítačů ubírat. Počítačové války začínají!

Steve Jobs – uzavřené systémy

Steve byl bezesporu perfekcionista. Byl doslova posedlý dokonalostí. Od čehož se také odvíjí jeho pověstné „týrání“ zaměstnanců. Získal tuto nelichotivou pověst nesnesitelného šéfa po celém světě. Zkrátka, je znám jako nadmíru schopný manažer, který na své, byť velmi dobře placené, podřízené řval, psychicky je rozkládal a vystavoval nadměrnému stresu ve své posedlosti dokonalým produktem.

Ačkoli měl díky svým úspěchům mnohem víc peněz než většina ostatních lidí, žil často v téměř zcela nevybaveném bytě. Chyběly skříně i další nábytek a vybavení. Důvodem bylo právě to, že chtěl mít všechno dokonalé. Nemohl najít nábytek, který by mu vyhovoval, což se protáhlo natolik, že žil bez nábytku dokonce celá léta.

Posedlost dokonalostí samozřejmě přenesl i do produktů, na kterých se jako manažer podílel. Výrobky Apple od něj získaly čistotu, jednoduchost, kvalitu a také velký díl minimalismu v bílé barvě. Částečně za to vděčí zenovému učení, kterému se Jobs věnoval. Podnikal i duchovní cesty.

Integrované systémy

Jistě už chápete, jak to všechno ovlivnilo jeden ze dvou hlavních směrů, o kterých lze ve světě počítačů hovořit. Jobs postupně rozvíjel ideu dokonalého výrobku, který nikdo nebude otevírat, natož se v něm vrtat a něco upravovat, přidávat či měnit. Od nejmenší součástky až po operační systém a další software, vše mělo být součástí jediného produktu. Dokonce trval na síti vlastních prodejen, aby žádný nezasvěcený prodavač nekazil konečný dojem.

Tento přístup však ihned pobouřil velkou část počítačových uživatelů a zdaleka nejen nějakou malou skupinku nadšenců, jak se snad domníval. Přesto byl Jobs přesvědčený, že počítače (i další výdobytky této technologie) mají být zcela integrované, čisté, snadno ovladatelné a po všech stránkách dokonalé. Uživatel je pak někdo, jehož úkolem není zabývat se jejich stavbou a technickými detaily.

S tím však souvisí i značné problémy a nevýhody. Hlavním je fakt, že co se líbí Jobsovi, nemusí vyhovovat každému. To ostatně potvrdili třeba i členové skupiny U2, kteří jako zásadní podmínku zamýšlené spolupráce na reklamní kampani Applu požadovali vlastní červeno-černý iPod v limitované edici. Jobs tehdy souhlasil jen velmi nerad a zprvu to vypadalo, že z kampaně sejde.

Konec první části

Dnešní díl Počítačových válek končí. Pokud chcete vědět, co bude dál, můžete se těšit, ještě vás čeká druhá část. V ní se mimo jiné dočtete, v čem byl jiný přístup Billa Gatese, jak to celé dopadlo a kdo vyhrál. Řeč bude také o tom, jaký odkaz či ponaučení nám po sobě tito velikáni zanechali a jaké problémy má počítačový svět dnes. Prozatím si můžete přečíst náš článek o Stevu Jobsovi, Billovi Gatesovi nebo využijte třeba náš Kryptoprogram.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img