Otevřený zájem bitcoinových futures v roce 2021 vzrostl o 130 %

3
(2)

Zprávy a souhrny

Profilový obrázek
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Rostoucí cena bitcoinů od začátku roku vedla k masivnímu růstu otevřeného zájmu o futures aktiva, jelikož se obchodníci snažili zajistit své pozice na různých burzách. 

Data ze společností Finbold naznačují, že otevřený zájem (open interest) o bitcoinové futures vzrostl mezi lednem a březnem 2021 o 133,74 %. Během prvního týdne v lednu 2021 byl zájem oceněn na 9,66 miliardy USD, zatímco k 30. březnu 2021 to bylo 22,58 USD miliard, což odráží dlouhodobý pozitivní běh aktiva v prvních třech měsících roku.

Údaje o otevřeném zájmu o bitcoinové futures pocházejí z jedenácti hlavních světových burz, včetně Binance, Bybit, Okex, CME, Huobi, FTX, Deribit, Bitmex, Bitfinex, Phemex a Kraken.

Na druhé straně, otevřený zájem o zlato se propadl ve stejném období o 17,54 %, z 116,30 miliard USD na 95,90 miliard USD. Data byla získána z devíti hlavních globálních burz, včetně Comex, Dubaj, ICE, Indie, Istanbul, Moskva, SFE, Tocom, LME.

Otevřený zájem znázorňuje celkový počet nevyřízených derivátových kontraktů, jako jsou opce nebo futures, které nebyly vypořádány. Otevřený zájem se používá jako indikátor určující sentiment na trhu a sílu cenových trendů.

Výsledkem bitcoinového rally je růst otevřeného zájmu

Jak bylo zdůrazněno, prudký nárůst otevřeného zájmu o bitcoinové futures následuje cenovou rally aktiva, což k 14. březnu vedlo k novému historickému maximu nad 61 000 USD. Růst hodnoty bitcoinů byl motivován institucionálními investory, kteří se stále více hrnou do kryptoprostoru.

K navýšení ceny přispělo i přijetí BTC společnostmi, jako jsou Tesla, VISA či PayPal.

Růst otevřeného zájmu může také naznačovat, že instituce z oblasti tradičních financí uvažují o přidání větší expozice bitcoinů do svých portfolií. Jak institucionální investoři pokračují v zajišťování pomocí futures, zvyšuje se poptávka po pákovém efektu.

Klesající otevřený zájem zlata

Klesající otevřený zájem o futures na zlato naznačuje, že kupní síla vysychá, a lze tedy očekávat alespoň korekční pokles.

Od doby, kdy v srpnu 2020 dosáhlo zlato historického maxima nad 2 000 USD, zažilo  několik výprodejů, zatímco bitcoiny se stále drží. Od ledna se hodnota zlata propadla o téměř 9 %. Vysoká hodnota otevřeného zájmu o futures skrz zlato je však indikátorem toho, že někteří investoři stále drahému kovu důvěřují a čekají na cenový vzestup.

Závěr

Zastánci kryptoměn se domnívají, že Bitcoin zlato nahradí jako ideální úložiště hodnoty. Navzdory prudkému nárůstu cen digitálních aktiv, je však BTC stále od zlata daleko, alespoň pokud jde o hodnotu otevřeného zájmu o futures.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: