Obtížnost těžby bitcoinu dosáhla historického maxima

5
(7)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Obtížnost těžby bitcoinu (BTC) se 31. května navýšila a poprvé v historii překročila 50 bilionů. I síťový hash rate je velice blízko svého maxima. Na konci května dosahoval 395 EH/s. I přes toto obtížné prostředí pokračují těžařské společnosti v nákupu dalších zařízení a rozšiřují svoje farmy. Těžba se jim evidentně stále vyplácí.

Americká těžební společnost CleanSpark oznámila, že zakoupila 12 500 nových jednotek Antminer S19 XP za cenu přesahující 40 milionů USD. V přepočtu tak nakoupili výkon terahash za sekundu (TH/s) za 23 USD. To je méně, než je běžná tržní cena. Dodávka je rozdělená na dvě části. Prvních 6 000 strojů dodají ještě v červnu, zbytek pak v srpnu tohoto roku.

Další nákupy přijdou brzy

Celá dodávka míří na jejich farmy v Gruzii. Ty v současnosti mají výkon 6,7 EH/s. Každý ze zakoupených strojů má výkon 141 TH/s. Výkon farmy se tak navýší o 1,76 EH/s. Rozhodně to není letošní poslední nákup. Zach Bradford, generální ředitel společnosti CleanSpark, uvádí, že společnost plánuje do konce roku navýšit svůj výkon až na 16 EH/s. S tím současným zvládli od počátku roku vytěžit již 2 395 bitcoinů.

Závěr

Obtížnost těžby se sice zvyšuje, ale rostoucí ceny kryptoměn a klesající ceny energií hrají ve prospěch těžařských společností. Navíc se blíží halving, který je často spojován s růstem ceny bitcoinu. Otázkou zůstává, co by nastalo při často diskutovaném poklesu ceny na hranici 12 000 USD. Snad se těžařské firmy poučily a nepřišly by další bankroty. Další zvýšení obtížnosti nás čeká již za necelé dva týdny.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img