Obavy z recese stoupají, analytici a ekonomové předpovídají její začátek během následujícího roku

2
krize

Vzhledem k neuspokojivým ekonomickým datům a probíhající obchodní válce mezi Čínskou lidovou republikou a Spojenými státy, tak je strach z příchodu recese o to větší. Vzhledem ke své vážnosti, tyto aspekty na trhy tvrdě doléhají. Navíc roste počet ekonomů a analytiků, kteří predikují recesi během následujících dvou let. 

Průzkumy

Americká Národní asociace pro byznys a ekonomiku provedla průzkum, který zveřejnila v pondělí tohoto týdne. Z průzkumu vyplývá, že až 80 % ekonomů si myslí, že hospodářský růst zpomaluje. To znamená, že tu máme od června nárust o 20 procentních bodů, kdy si to myslelo pouze 60 % ekonomů. Více jak polovina z nich se vyjádřila, že největším rizikem je aktuální obchodní politika s protekcionismem a že nejpravděpodobnější období pro začátek krize je polovina roku 2021.

Ekonomové nejsou ale jediní, u kterých se strach prohlubuje. Průzkum totiž ukazuje, že u manažerů hedgeových fondů je stupeň obav na nejvyšší úrovni za poslední dekádu. A Bank of America Merill Lynch si také nechala zpracovat průzkum, ze kterého vyplývá, že 38 % investorů očekává začátek recese už v dalším roce.

Nedávný průzkum globálního obchodního výhledu Duke University z CFO zjistil, že obchodní optimismus byl na nejnižší úrovni za poslední tři roky. Až 53 % amerických finančních ředitelů věří, že než budou v roce 2020 prezidentské volby, tak recese udeří. Zatímco další dvě třetiny vidí příchod recese ke konci roku 2020.

Podle nedávného průzkumu UBS se i většina mimořádně bohatých chystá na recesi už v roce 2020. Více než polovina domácností očekává v příštím roce pokles a výsledky ukázaly, že 45 % již přesouvá svá portfolia na dluhopisy a nemovitosti a 42 % zvyšuje své hotovostní rezervy. Na druhou stranu ekonomové, které nedávno Bloomberg oslovil, jsou o něco pozitivnější. Z těcho ekonomů předpoívá recesi v příštím roce 35 %. Nicméně, je to za jediný rok skok z 20 %.

Pozadí problému

Rostoucí počet analytiků se obává nejnovějších ekonomických ukazatelů v USA, kdy výrobní aktivita zasáhla desetileté minimum. U odvětví služeb jsou to pak tříroční minima. V kombinaci s pokračující obchodní válkou s Čínou to vedlo ke zvýšeným obavám z nastávající recese. Což se samozřejmě odráží i ve stavu akciových trhů.

Pesimismus je na vzestupu už od začátku roku 2018, takže tyhle zprávy nejsou nic nového. Nicméně, další krize jednou udeřit musí a tyhle spekulace okolo jsou jen hodně hrubými odhady. Pokud sledujete moje analýzy na trhy, konkrétně S&P 500, Dow Jones a Nasdaq, tak víte, že celý minulý rok to bylo jak na horské dráze.

Takto vysokou volatilitu právě způsobuje špatný sentiment. Je to prostě odrazem toho, že tržní účastníci si nejsou v podstatě moc pevní v kramflecích. Jak víme, tak Federální rezervní banka svým rozhodnutím situaci ke konci roku razantně pozměnila a všem bylo jasné, že krize/recese byla odvrácena. Nicméně, byl to jenom posun na neurčito.

Závěr

Krize jednou přijít musí a neustále dokola se oddalovat nedá. Stávající mechanismy monetární politiky sice dokáží leccos vyřešit, ale pokud se budou tímto stylem neustále dokola využívat, tak jednou přestanou mít na ekonomiku účinnost a příchod krize bude opravdu hodně tvrdý.

To je taky jeden z důvodů, proč se tak moc dařilo stříbru a zlatu, protože na vrcholu hospodářského cyklu se kapitál přelévá do instrumentů, které investoři považují za bezpečné přístavy. Vysoce rizikové aktiva nikdo nechce v dobách, kdy je sentiment hodně na vážkách.

Co číst dále?

10.10.19 Technická analýza ETC/USD – Ethereum classic trochu ožilo, bude to ale stačit?

2
Komentujte

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Jaroslav J.Tomáš Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Tomáš
Host
Tomáš

Ta krize konečně pročistí kryptotrh, pád těchto extrémně rizikových aktiv zničí většinu neužitečných altcoinů, po čemž se dlouho volá a udrží se jen to, co má přidanou i skutečnou hodnotu. Může to dopadnout i opačně, ale můj názor je takový…