Norská centrální banka využívá Ethereum k budování národní digitální měny

5
(1)

Zprávy a souhrny

Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Norská centrální banka dosáhla významného milníku v úsilí o digitální měnu, když uvolnila otevřený zdrojový kód pro sandbox.

Sandbox, který je k dispozici na GitHubu, je navržen tak, aby nabízel rozhraní pro interakci s testovací sítí a umožňoval funkce jako ražbu, vypalování a přenos tokenů ERC-20, uvedl oficiální partner Norges Bank CBDC Nahmii v blogovém příspěvku.

Nahmii zdůraznil, že současná verze kódu nepodporuje hlavní Ethereum peněženku MetaMask a je soukromě přístupná pouze uživatelům s příslušnými přihlašovacími údaji.

Kromě nasazení vhodných inteligentních smluv a řízení přístupu obsahuje sandbox Norges Bank vlastní frontend a nástroje pro monitorování sítě, jako je BlockScout a Grafana. Frontend také zobrazuje filtrovatelný souhrn transakcí v síti, poznamenal Nahmii.

CBDC na technologii Etherea

Norges Bank se v pátek na Twitteru zmínila, že norská prototypová infrastruktura CBDC je založena na technologii Etherea.

Centrální banka již dříve v květnovém příspěvku na blogu o CBDC odkazovala na Ethereum. Norges Bank pak uvedla, že se očekává, že systém kryptoměn Ethereum poskytne „základní infrastrukturu“ pro vydávání a distribuci digitálních peněz centrální banky, které se také říká DSP. „Prototyp bude použit k testování řady důležitých funkcí pro DSP,“ uvedla banka.

Plány od minulého roku

Jak již bylo dříve oznámeno, Norges Bank oficiálně oznámila plány na provedení testů CBDC v dubnu loňského roku s očekáváním, že najde preferované řešení CBDC testováním různých návrhů po dobu dvou let.

V listopadu 2021 vydala centrální banka pracovní dokument odkazující na možné návrhy CBDC, včetně těch, které jsou založeny na blockchainech jako Ethereum, Bitcoin a Bitcoin SV. Norges Bank zdůraznila, že interoperabilita je jedním z nejdůležitějších problémů při zvažování různých technických řešení.

Světové CBDC

Tato zpráva přišla v době, kdy Mezinárodní měnový fond zveřejnil zprávu, že 97 zemí, tedy více než polovina globálních centrálních bank, prozkoumává nebo rozvíjí CBDC od července 2022. Na druhou stranu pouze dvě země zatím plně zahájily projekty CBDC, včetně Nigérie a Baham, uvedl MMF.

Globální vývoj CBDC v roce 2022. Zdroj: MMF

Závěr

V září MMF uvedl, že pracuje na projektu souvisejícím s interoperabilní platformou CBDC spojující více globálních CBDC a umožňující přeshraniční transakce. Kromě plánu jednotlivých zemí zde tak máme i komplexní návrh globálního projektu CBDC.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.


Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Reklama: