Poslední dobou je na trhu s kryptoměnami relativní klid. Vysoká volatilita, která umožňuje jedněm rychle zbohatnout a druhým zase všechno rychle ztratit, se jaksi vytratila. Nízká volatilita ale nemusí být jen prokletí, ale i vhodná příležitost pro definici nové strategie.
I když cena bitcoinu vyrostla od počátku roku o 60 %, tak při pohledu na graf volatility vidíme pohyb kolem historického minima. Podle analytické společnost CCData klesla letos volatilita na 48,2 % z loňských 62,8 %. Ještě v roce 2021 se držela na 79 %. To se samozřejmě projevilo i na stabilizaci cenové rozpětí.
Stranový pohyb přeje alternativním strategiím
Pro klasickou strategii HODL je toto období relativně nudné. Ale stále tu máme možnost svoje tokeny stakovat či využívat kryptoměnové deriváty (opce a futures). Navíc při pohledu do historie vidíme, že po obdobích stability vždy přišlo dynamičtější období a cena se výrazně posunula. Někdy nahoru a někdy dolu.
Kdy přijde do kryptoměn další dynamické období?
Odborníci ze známých kryptoburz doporučují sledovat velké události, které mohou spustit cenové pohyby nejen ve světě kryptoměn. Takovým katalyzátorem můžou být pády lokálních amerických bank, makroekonomické údaje vybočující z očekávání či změny v restriktivní politice Fedu.
Závěr
Historicky vždy po stagnaci přišlo velmi dynamické období. Trh se ale neustále vyvíjí a s ním i tržní podmínky. Nedá se proto říci, co přesně bude či nebude spouštěčem změny. I v období stranového pohybu si nezapomínejte správně nastavit TP/SL. Doporučuji sledovat důležité úrovně, kde se tvoří rezistence a supporty. I tak se vám většinou nepodaří trefit dno. Proto je vhodné využívat strategii DCA (Dollar-Cost Averaging).