Typy obchodníků – Jaký druh obchodování zvolit?

4.8
(13)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Typy obchodníků rozlišujeme dle několika základních kritérií, kterých je hned několik a my si v dnešním článku objasníme, jak je rozřadit dle preferovaného časového rámce. Pro správné chápání finančních trhů je proto dnešní téma velmi důležité. Trh je totiž složen z obrovského množství účastníků, kteří jsou dle svých stylů rozřazení do jednotlivých druhů obchodníků. Obsahově nic komplikovaného. Leč v kontextu je to další klíčový díl do celé té skládačky.

Každý obchodník má různé predispozice, nejtypičtější je například povaha nebo objem dostupného kapitálu. Podle toho si musí každý začínající obchodník ujasnit, kam sám sebe zařadit. Bez toho se neposunete dále. A dnešní článek vám v tom dost možná pomůže.

Typy obchodníků a časový horizont

Pravdou je, že okamžitě se nikam nezařadíte. Dokud si to prostě nezkusíte, nevíte. Málokdo se totiž až tak dobře zná. Někomu vyhovují několikaminutové obchody, jiní preferují držbu svých pozic i v řádu let. Z těchto typů obchodníků se trh právě skládá.

Dle toho časového horizontu vyplývá i pojmenování jednotlivých typů obchodníků, které si za okamžik vysvětlíme.

Nejkrátkodobější typy obchodníků – skalpeři

Mezi nejkrátkodobější typy obchodníků patří tzv. skalpeři. Skalpeři otevírají obchody zhruba na několik sekund až minut. Určitě sem mohou patřit i obchody na zlomek vteřiny, ale to z logiky věci nemohou provozovat lidé. Mezi skalpery se proto řadí i různé počítačové algoritmy. Nemám k tomu sice konkrétní data, ale dovolil bych si tvrdit, že většinu skalperů v dnešní době tvoří primárně počítače.

Skalpeři jsou tedy vůbec nejagresivnější obchodníci, kteří dělají i desítky obchodů denně s relativně velkou pákou (maržové obchodování). Orientují se tedy na kvantitu. Zajímá je primárně kurzový vývoj. Obecně se i traduje, že fundamenty je nezajímají. Což je do značné míry pravda. Ovšem každý skalper jistě ví, který den má zasedání Fed, BoJ, ECB či jiná významná centrální banka. I tohle se řadí mezi ty fundamenty.

Mezi tento typ obchodníků dříve patřili výhradně tzv. parketoví obchodníci. Parketoví obchodníci dnes de facto neexistují. Na konci 90. let začali být vytlačováni díky novým počítačovým technologiím a jejich práce se tak přemístila do obývacích pokojů.

Pro laiky se může zdát, že se jedná o zbytečné parazity. Ovšem opak je pravdou. Z těch několika druhů obchodníků totiž dodávají okamžitou likviditu do trhu. Bez nich by nikdo nemohl tak snadno prodat a ani koupit.

Skalpování je samozřejmě velmi časově a psychicky náročné. Určitě není vhodné pro začátečníky. Musíte mít smysl pro disciplínu a hlavně si udržet velkou soustředěnost po mnoho hodin, což málokdo dokáže. Pokud tedy nechcete celé dny sedět u grafů, tento styl určitě není pro vás.

Denní obchodníci (intradenní)

Denní obchodník začíná den bez otevřené pozice a den také takto končí. Čili se též jedná o krátkodobé obchodování. Není to ale takový extrém jako u skalpování, protože intradenní obchodníci drží své pozice i celý den. Nikoliv však přes noc – tudíž ke konci obchodního dne dojde k uzavření všech obchodů.

Z vybraných typů obchodníků se denní obchodníci orientují na technickou analýzu, konkrétní cenové hladiny, denní zprávy a makroekonomická data. Jejich orientace na fundament je však krátkodobá – zobchodují pouze úvodní reakci trhu.

Stejně jako u skalpování není denní obchodování zrovna vhodné pro začátečníky. Krátkodobé styly obchodování sice nejsou o žádných hlubokých znalostech – makroekonomie, mikroekonomie, měnová politika, atd., ale primárně o té psychologii. A tu psychologii musíte určitý čas budovat. Když se podíváte na intradenní obchodníky, všichni to mají jako hlavní práci.

Krátkodobí obchodníci

Mezi krátkodobé obchodníky patří i tržní účastníci, co své pozice drží maximálně zhruba pět dní. Čili je drží i přes noc, ale přesto po relativně krátký čas. Většinou se snaží obchodovat tržní minima a tržní vrcholy různých obchodních rozpětí. Odrazy od trendových linií a spoléhají na krátkodobou hybnost (momentum) trhu.

Typy obchodníků – krátkodobé obchodování
Typický trh pro krátkodobé obchodování

S nadsázkou lze říct, že uvedený druh obchodníků nemusí již u grafů prosedět úplně celé dny. Samozřejmě je zde žádané být pozorný, co nejvíce času. Čili tento styl obchodování není až tolik časově a psychicky náročný.

Jinak krátkodobí obchodníci stále nejsou žádnou velkou hybnou silou – pořád je to spíše o dodávání té likvidity. Leč určitě pomáhají udržet krátké setrvačnosti, které vydrží zhruba těch několik dní.

Střednědobé typy obchodníků – swingoví obchodníci

Swingoví obchodníci již představují vcelku velkou hybnou sílu trhu. Střednědobí obchodníci sledují jak fundament, tak technickou analýzu, ale mají již znatelně dlouhodobější zaměření. Já považuji za swingového obchodníka každého, kdo drží své pozice až pár měsíců. Je ovšem možné, že se jinde setkáte s mírně odlišným definovaným časovým horizontem.

Výhodou swingového typu obchodování je, že to není vůbec časově náročné a můžete se v klidu věnovat své hlavní práci. Na analýzu trhu vám bohatě stačí pár hodin denně. Když však jeden, nebo dva dny vynecháte, nic se nestane. Swingoví obchodníci prostě ignorují ten šum, který generují nižší časové rámce.

Typy obchodníků – swingové obchodování
Swingové obchodování

U swingového obchodování se už předpokládá, že máte hlubší znalosti trhu. Tím je myšleno, že chápete fungování trhu v komplexní rovině. Čili musíte rozumět makroekonomickým a mikroekonomickým fundamentům. Záleží samozřejmě na aktivu, které obchodujete.

Swingoví obchodníci jsou v každém případě už skupinou, která utváří silné trendy. Respektive jsou významnou hybnou silou na trhu. Když se k nim proto přidáte, máte šanci, že jste se trefili do obchodu, který vám bude několik týdnů generovat zisk. Proto třeba není moudré jakožto krátkodobý obchodník jít vyloženě proti swingovým obchodníkům.

Dlouhodobí obchodníci/investoři

Dlouhodobí obchodníci mají mnohem bližší vztah k podkladovému aktivu, které drží. Vesměs se zaměřují na ETF fondy, hodnotové akcie (dividendové akcie a dividendoví aristokrati). Proto se už vlastně jedná o investory. Dlouhodobí obchodníci drží své pozice v rozmezí několika měsíců až let. Jedná se o vůbec největší hybnou sílu na trhu, protože akumulace a distribuce jejich pozic utváří dlouhodobé tržní trendy.

Nikoho asi nepřekvapí, že dlouhodobí investoři jsou ti největší odborníci na trhu. Dlouhodobé obchody totiž vyžadují hluboké znalosti z makroekonomie, mikroekonomie, měnové politiky, politologie a psychologie. Proto je taky mezi dlouhodobými obchodníky největší zastoupení institucí, které mají největší kapacity.

Závěrem

Složení tržních účastníků je rozhodně velmi důležité, protože všichni dohromady utváří fungující trh. Je to takový základ, který bych určitě neopomíjel. Pro vás je mimo jiné hodně důležité, kam se zařadit. Teoreticky vzato můžete dělat vícero obchodních stylů zároveň. U krátkodobých obchodníků je běžné, že jsou zároveň i dlouhodobými obchodníky.

Vše záleží na hloubce vašich znalostí a povahovým vlastnostem. Člověk se k tomu ovšem dopracuje až časem.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 13

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
23 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Gaspaccho
Hodnocení článku :
     

LHTS: dlouhodobě se označujes jako skalper, ale podle toho jak mluvíš, tak (krom hodlera) jsi spíš intradenni obchodnik

Lhts

Uz jsem tu zmínil, ze se jsem se od pana Jarolíma naučil hlavně názvosloví. Stále ho sleduji i čtu a objevují nové souvislosti včetně definice scalpingu. Když se podíváte na současný 4H graf BTC tak je videt, ze ty svíčky někdo “skalpuje” zhora i zdola. Takhle jsem intuitivně vnímal scalping. Jsem hlavně amatér, který sbírá zkušenosti. A je pravda ze dělám intraday, protože me to baví.

Fantom

Hlavně potom nebýt skalpovaný jako Sam Hawkins.

Lhts

Když vstupujete na trh “za nula” tak to jde. Člověk lépe spi a více žije.

DejvLord

Když jsem začal být aktivní v kryptu tak jsem začínal jako dlouhodobý investor.
Nastudoval toho co jen šlo a byla to celkem nuda tak jsem začal dělat skalping.
To bylo ale šílené. A bez opravdu tvrdé disciplíny a předem nastavenému plánu který se musí dodržovat se to nedá dělat. Psychycky dosti náročné a z počátku kdy jsem neměl takovou disciplínu i ne tolik ziskové a i když jsem vydělával tak nakonec přišel obchod kdy jsem o ten zisk zase přišel.
Nakonec jsem skončil u takového hybrida. Intraday a krátkodobý 🙂
Není tak psychicky náročný. Nevyužívám páku která je u skalpů prakticky nutností.
Nemusím u toho být celý den. Jen na prvotní analýzu a pak průběžně sledovat vývoj a dle toho ladit výstup z pozice. Jedu jen spot. Je to bezpečné a bez problémů ziskové.
Navíc je to zábava 😀
Jeden chytá ryby, druhý chodí do hospody, třetí si hraje hry a já si hraju s kryptem 🙂 Ostatně i řada z vás tady 🙂

Vojtech

Mám to podobně, spot only. Ale obchoduji už téměř výhradně jen swing + postupně akumuluji dlouhodobě hodl portfolio. Intraday a krátkodobé obchody de facto vůbec a sculping pouze výjimečně, když párkrát do roka vidím zcela výjimečnou příležitost (naposledy fake news adopce Ltc Wallmartem a Luna „na dně“ – v tom druhém případě jsem ale projel 1000$, holt nesmím už u toho příště chlastat😃).

DejvLord

😀 Příště musíš chlastat až po úspěšně uzavřených obchodech.

Kenny

Nemate nejakou spolecnou skupinu na nejake socialni siti? Chtel bych zkusit nejake kratsi obchodovani, tak abych to mel s kym konzultovat apod.?

LHTS

Vydrzte, uz se to blizi.

Kenny

A co ze se blizi, vysev na nove ATH :)? Nebo zalozeni nejake te skupiny :)?

LHTS

zalozeni platformy

DejvLord

Já osobně ne. Zda ostatní diskutující ano netuším.

Lhts

Svého času jsem hodně hrál šachy. Skoro me to zabilo. Svět crypta mi dal svobodu, zábavu a možnost dělat hodně věci (nakonec i bezpečně hrát šachy ) a nechat si plnit sny. K tomu patří možnost učit at uz na vlastní ci na jiné škole .

Poslední editace 2 let před přes Lhts
DejvLord

Ty jsi první člověk kterého skoro zabilo hraní šachů 😀 Upřímně si to ani neumím představit. Můžeš to nějak rozvést?

Fantom

Taky jsem hrál závodně šachy a závislost si dovedu představit. Stejně jako na hazardu. Na kryptu může vzniknout taky. ☹️

LHTS

Nazivo se to kociruje lepe nez ve svete on-line.

DejvLord

Před řadou let jsem hodně propadl kurzovému sázení. Pak jsem to ale vzdal vzhledem k tomu jak je to tam manipulováno.
Na kryptu už závislej jsem 😀 Hezká ukázka: Ráno se vzbudím a prvním co dělám je že vezmu mobil a kouknu jak se pohnuly kurzy btc atd. 😀
Je ale fakt že když mám otevřené pozice tak to kontroluji často. Když nemám tak je to lepší 🙂
Ale furt lepší být zavislý na tom než na chlastu nebo drogách(jakýchkolik)
Ps: Svého času jsem byl závislej na čokoládě. Když mi váha ukázala 130kg tak jsem tuto závislost utnul a změnil životosprávu. Schudnul 40kg/1rok a je to lepší…

LHTS

Jak dlouho obchodujete? Takto jsem to mel na zacatku, to jsem se i budil treba ve 4.00 nebo v pet. (a skutecne i v pet rano delal obchody, nekdy jsem pekne chytal dno). Dneska rano vstanu a prvni co udelam je, ze jdu budit deti do skoly…. (a v mobilu nastavuji, kontroluji 4-7x za den)

Poslední editace 2 let před přes LHTS
DejvLord

Opravdu aktivně cca 1,5roku. Ráno když to kontroluji tak to trvá cca 20s. Jen si zkontroluji ceny abych věděl zda se mi už uskutečnily naplánovane obchody nebo ne 🙂
Hned potom jsou na řadě děcka 😀
Až je vylifruji do školy a pořeším další věci co je třeba oběhat tak sednu k pc a spustím tradingview.
A dle okolností se zařídím…
Jak dlouho obchodujete vy? Počítám že déle.
Sleduji to tu už dlouho ale zatím jsem neměl potřebu být aktivní v diskuzích. Už si ale nepřipadám jako uplný zelenáč tak jsem se už začal ozývat 😀

LHTS

Obchoduji od 8/2019, kdy jsem prakticky jen nakupoval BTC a prevadel do altcoinu. Aktivne (intraday) obchoduji od 4/2021. Byl jsem od 9/2022 skoro pul roku neustale v plusu. Zatim nerealizuji ztraty ale ta Solana a Carda (drzim z nostalgie) me drti a jsem v pozicich zabetonovany. Domnival jsem se, ze tam je nejaky fundament (rychly blockchain, hodne DeFi projektu). Ale neni tam nic. Cista spekulace a hafo coinu u zakladatelu, kteri je prubezne rozpousteji.

LHTS

https://www.csfd.cz/film/21560-luzinova-obrana/prehled/

P.S. ve svete sachu nic neobvykleho, mnoho rozvracenych rodin bylo mohlo vypravet…

Poslední editace 2 let před přes LHTS
DejvLord

Na film kouknu. Já hraji šachy jen jednou za čas s tchánem nebo s dětma.

Roland Spanik

Zdravím chci se zeptat na Váš názor na SNX.
Díky

spot_img