Nepotvrzené transakce Bitcoinu se dají zrušit! – Víte, jak na to?

2
bitcoin zrusena transakce

Jak jistě mnozí víte, každá potvrzená transakce v Bitcoinech je nevratná. Prostředky, které jste pomocí blockchainu odeslali, tedy již není možné získat zpět. Je však možné zrušit transakce, které ještě nebyly potvrzeny?

Nepotvrzené transakce

Za nepotvrzenou transakci se považuje každá, která nedostala ani jedno potvrzení během 24 hodin. Bitcoinové transakce potvrzují mineři. Za zcela potvrzenou transakci v blockchainu se považuje každá, která získá tři taková potvrzení.

Existují dva důvody, proč transakce v blockchainu mohou zůstat nepotvrzené:

  1. Transakce je příliš čerstvá. Pro potvrzení transakce je vždy třeba čekat. I ta nejrychlejší potvrzení trvají minimálně 10 minut. Následně je však nutné čekat na další dvě potvrzení.
  2. Vámi určený poplatek za provedení transakce je příliš nízký. Právě zde je aplikováno pravidlo, čím menší poplatek za transakci určíte, tím snížíte šance úspěšného potvrzení transakce ze strany minerů.

Právě pro případ, že je váš nastavený poplatek příliš nízký, transakce zůstává nepotvrzená už více než 24 hodin, přinášíme návod jak postupovat dál.

Jak zrušit nepotvrzené transakce

V první řadě je nutné se přesvědčit, že vaše transakce opravdu nebyla potvrzena. To znamená, že od zadání transakce je nutné čekat minimálně 24 hodin. V případě, že jste skutečně za tento čas nezískaly žádné potvrzení na blockchainu, použijte pro kontrolu Explorer jako například blockchain.com, který potvrdí, že vaše TX je nepotvrzená. Stačí zadat ID vaší transakce a okamžitě získáte informace o své transakci.

V případě, že Explorer ukáže, že ve vaší transakci bylo provedeno již minimálně jedno potvrzení, nemáte na výběr a musíte čekat na další potvrzení transakce. Proces je v tomto případě nezvratný.

V případě, že transakce zůstala zcela bez jediného potvrzení, můžete využít dva následující způsoby:

  1. Použijte náhradní poplatek (protokol RBF)
  2. Použijte vyšší poplatek – Double-Spend

Pokud využijete první z možností, jde o úpravu původní zaslané transakce. Prostřednictvím RBF protokolu můžete zvýšit původně určený transakční poplatek. V podstatě zrušíte původní transakci a systém vytvoří stejnou transakci, avšak se zvýšeným poplatkem. Tímto zvýšíte šanci, že mineři vaši transakci potvrdí.

Je však důležité mít na paměti, že množství peněženek RBF protokol nepodporuje. Tuto možnost tedy využijte pouze v případě, pokud si předem ověříte, že právě vaše peněženka tento protokol podporuje. Avšak pokud je tato možnost pro vás dostupná, vyberte si ji už při nastavování transakce a odesílání BTC. Pokud vaše peněženka tuto možnost nepodporuje, postupujte druhé možnosti.

Druhá možnost je v podstatě jen vytvoření nové transakce s totožným objemem odesílaných BTC jako v původní transakci. V tomto případě tedy jen znovu odešlete coiny, přičemž ručně zvýšíte poplatek.

Je transakce potvrzená?

Pokud se v budoucnu chcete vyhnout problémům s nevalidovaných transakcemi, použijte doporučené nastavení poplatků, které většina peněženek používá. Právě náhodná změna nižšího než doporučeného poplatku totiž vede ve většině případů k neúspěšným osvědčením transakcí.

Právě za tímto účelem množství peněženek nabízí možnost automatického výběru poplatku, který vám zaručí, že vámi zasílané BTC bez větších problémů přijdou na adresu, kterou určíte.

Věříme, že mnohým z vás tento článek pomohl. Pokud máte další otázky, neváhejte a diskutujte pod článkem.

Čtěte dále:

Bitcoin atakoval hranici 7000 USD a stále o ní bojuje – ceny na burzách se srovnaly

Zdroj:
bitcoinist.com

Přeloženo ze slovenského originálu, který pro Kryptomagazín napsal Tomáš B.

2
Komentujte

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Kokršpanělpietro Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
pietro
Host
pietro

Mě by zajímalo, co se stane s transakcí, pokud není do 24h potvrzená a ani neprovedu žádnou akci. Má i po 24h šanci na potvrzení nebo už je definitivně vyřazena? Můžete někdo objasnit? Díky.

Kokršpaněl
Host
Kokršpaněl

Vyřazená není pořád je platná ale klidně můžeš čekat na potvrzení i měsíc (při nejmenším navoleném poplatku , proto je hodně důležité si to hlídat ).Nebo existuje ještě jedna možnost kde přímo zažádáš minery aby ti transakci potvrdili samozřejmně že si to musíš zaplatit upřednostnění transakce .Je přímo mining web který se na to soustředí a za poplatky vyřizuje nepotvrzené transakce přímo na jejich webu ti zkontrolují jestli tvoje transakce bude oprávněná do několika minut maximálně hodin potvrzená nebo si budeš muset zažádat o jejich potvrzení z příplatkem (ale to se stává pokud opravdu dáš jen ten nejmenší fee poplatek.)Pokud… Číst vice »