Nejslavnější šachista všech dob podporuje Bitcoin

0
(0)

Zprávy a souhrny

[Odpolední zprávy] • Bitcoin se vzpamatoval a je opět nad 50 000 USD • Jack Dorsey spustil NFT horečku • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého víkendu v kryptosvětě. TRHY Kryptotrhy se během víkendu silně...

[Večerní souhrn článků] • Společnost MicroStrategy nakoupila opět BTC • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...
Profilový obrázek
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.
[speaker]

Garry Kasparov, ruský šachista a zřejmě nejznámější a nejslavnější šachista všech dob, hovoří o Bitcoinu (BTC), kryptoměnách a blockchainové technologii jako prostředku pro řešení poptávky po soukromí na finančních trzích. Bitcoin pak podporuje jako prostředek boje proti porušování lidských práv.

Kdo je Garry Kasparov

šachy, kasparov
zdroj: bing.com

Narodil se 13. dubna 1963 v Baku (Ázerbájdžán) a jeho plné jméno zní Garry Kimovič Kasparov. Je to ruský šachový velmistr, mistr světa v šachu z let 1985-2000, spisovatel a politický aktivista, který je mnohými považován za vůbec největšího šachistu všech dob. Kromě ruského vlastní ještě chorvatské občanství, je předsedou Nadace pro lidská práva a trvale žije v USA, v New Yorku.

Šachům se začal věnovat již ve svých sedmi letech v Domě pionýrů v Baku. Od deseti let patřil mezi žáky Michaila Botvinnika. Stal se vůbec nejmladším držitelem titulu mistra světa v šachu, a to po dlouhé sérii těžkých zápasů se svým rivalem Anatolijem Karpovem v letech 1984-1985. Tento titul držel dle organizace FIDE až do roku 1993.

Po neshodách s FIDE založil v roce 1993 vlastní organizaci Professional Chess Association (PCA), kde držel titul mistra světa až do roku 2000, kdy byl poražen Vladimirem Kramnikem. Od roku 1985 až do svého odchodu do důchodu, 10. března 2005, měl nejvyšší Elo rating ze všech šachistů na světě. V roce 1997 byl Kasparov poražen v mediálně velmi sledovaném zápase proti počítači Deep Blue od společnosti IBM. K tomuto zápasu Kasparov ve své knize Hluboké myšlení uvedl:

„V Hlubokém myšlení jasně říkám, že moje ztráta na Deep Blue byla také vítězstvím pro lidi – jeho tvůrce a každého, kdo těží z našich technologických skoků.“

Po ukončení profesionální kariéry se Kasparov věnuje psaní a rovněž politice. Kriticky se staví zejména vůči politice ruského prezidenta Vladimíra Putina. Je zakladatelem hnutí Sjednocená občanská fronta, jednoho z členů opoziční aliance Jiné Rusko, za kterou byl nominován do prezidentských voleb na jaře roku 2008. Kandidaturu ovšem nestihl podat, a to údajně kvůli vládním obstrukcím.

V roce 2010 se stal jedním z prvních signatářů opoziční kampaně s názvem Putin musí odejít. Později se odstěhoval do New Yorku a v roce 2013 prohlásil, že se do Ruska již nikdy nevrátí. V listopadu 2014 pak přirovnal „diktaturu jednoho muže“ Vladimíra Putina k vládě Adolfa Hitlera.

Postoj ke kryptoměnám

V rozhovoru s přispěvatelem Forbesu Rogerem Huangem Garry Kasparov uvedl, že podle něj kryptoměny dávají jednotlivcům větší kontrolu nad jejich penězi, které bývají obvykle regulovány buď státem, různými korporacemi nebo vnějšími stranami.

Kasparov pak rovněž srovnával Bitcoin a fiat měny. Jako dobrou věc na Bitcoinu uvedl to, že známe přesné číslo mincí, které budou kdy vytěženy – 21 milionů. To ovšem o fiat měnách říci nemůžete. Nikdy totiž dopředu nevíte, kolik bilionů dolarů se objeví na trhu zítra, což vede k poškození vašich úspor.

Nadace pro lidská práva

Garri Kasparov je předsedou Nadace pro lidská práva. Tato nadace využívá technologie a digitální inovace k ochraně těch, jejichž svobody jsou ohroženy. Podle Kasparova jsou právě technologie blockchain a kryptoměny v čele s Bitcoinem přirozenou volbou pro ochranu před porušováním soukromí a lidských práv. K tomuto tématu Kasparov uvedl:

„Myslím, že stálý nárůst popularity Bitcoinu, dalších kryptoměn a technologie blockchainu jako konceptu je nevyhnutelný, protože je to reakce na přesun moci od jednotlivců ke státům nebo jiným institucím, které mohou bez našeho souhlasu jednat o našem soukromí.“

Závěr

Již v červnu letošního roku přinesl Cointelegraph zprávu o tom, že šachový zápas mezi velmistrem Sergejem Karjakinem a zakladatelem Algorandu Silivio Micalim byl zaznamenán na blockchainu.

Karjakin, stejně jako Garry Kasparov, projevil zájem o kryptoměny a základní technologie. Silivio Micali je rovněž přesvědčen o tom, že Algorand, proof of stake blockchain platforma, může být úspěšně použita k dalšímu většímu přijetí šachu.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře