Nejšílenější předpovědi ceny Bitcoinu pro rok 2023 – Co takhle 1400% rally?

4.8
(13)

Začátek nového roku sebou přinesl také různé předpovědi ceny Bitcoinu a kryptoměnového trhu napříč sociálními médii a hlavními mediálními platformami. Odborníci vášnivě diskutují o tom, zda budou cenovou akci v roce 2023 řídit býci, nebo medvědi.

Nejšílenější předpovědi

Jak všichni dobře víme, v loňském roce převzali vládu medvědi a poslali referenční kryptoměnu zpět na úroveň roku 2020.

V době psaní tohoto článku se cena bitcoinu pohybuje na úrovni cca 16 720 USD a během dnešní obchodní seance zaznamenala malý zisk. Na vyšších časových rámcích se kryptoměna i nadále pohybuje do boku. Takový pohyb by mohl fungovat jako dominantní cenová akce pro rok 2023.

BTC na 1D grafu – Zdroj: Tradingview.com

Cena Bitcoinu má to nejlepší teprve před sebou

Podle webu CNBC čeká cenu bitcoinu extrémní změna trajektorie. Optimističtí odborníci, jako například známý býk BTC Tim Draper, věří, že kryptoměna se ze současných úrovní posune na mnohem vyšší hodnoty.

Draper totiž stále věří, že referenční kryptoměna zažije 1400% rally. Získá zpět dříve ztracená území a do poloviny roku 2023 prorazí nad 250 000 dolarů. BTC býti věří, že makroekonomické podmínky budou tlačit na další přijetí kryptoměn, což vytlačí cenu mnohem výše.

Tuto potenciální novou vlnu přijetí, která se bude shodovat s nadcházejícím halvingem (půlením odměny těžařům) bitcoinu, povede jedna demografická skupina. Mimochodem podle odhadů by k halvigu mělo dojít sice až v roce 2024, ale v minulosti trh ocenil její dopad mnohem dříve. Draper k tomu uvedl:

V současné době se v Evropě objevuje několik nových investorů, kteří se snaží o stlačení ceny. […] Můj předpoklad je, že vzhledem k tomu, že ženy kontrolují 80 % maloobchodních výdajů, a pouze 1 ze 7 bitcoinových peněženek je v současné době v držení žen, dojde v tomto ohledu k velké změně a průlomu.

Profesorka financí na Sussexské univerzitě Carol Alexanderová se domnívá, že bitcoin by mohl zažít dvě krátkodobé rallye. První by mohla cenu bitcoinu vrátit na 30 000 dolarů a druhá poté až na 50 000 dolarů. To vše na základě menšího objemu obchodů a počtu významných hráčů.

Vzhledem k tomu, že FTX a Three Arrows Capital zkolabovaly, Alexanderová očekává menší konkurenci na trhu, což by mohlo poskytnout dalším významným hráčům prostor k tomu, aby tlačili BTC vzhůru. Profesorka k tomu říká:

V roce 2023 nás čeká řízený býčí trh, nikoli bublina – takže se nedočkáme přestřelení cen jako dříve. Budeme svědky měsíce či dvou stabilních trendových cen, které budou střídány obdobími s omezeným obchodováním do boku a pravděpodobně nás čeká i několik krátkodobých pádů.

A teď z té druhé strany – jak hluboko může BTC ještě padnout?

Jak jsme si řekli výše: lepší makroekonomické prostředí, adopce, halving a stlačení nabídky a menší konkurence – to jsou faktory, které by mohly působit ve prospěch kryptoměny.

Na druhou stranu Eric Robertsen ze společnosti Standard Charted tvrdí, že by se cena bitcoinu mohla vrátit na úroveň z roku 2020 a dotknout se 5 000 dolarů. Tento scénář by mohl způsobit nedostatek důvěry investorů a větší kapitulace ze strany kryptoměnových společností.

Situaci ještě zhoršuje nízká úroveň likvidity v sektoru. Současný stav trhu by tak mohl zažít další pokles, zejména pokud americký Federální rezervní systém (Fed) zdvojnásobí svou jestřábí měnovou politiku.

Podle Marka Mobia, který úspěšně předpověděl pád BTC z 30 000 na 20 000 dolarů v roce 2022, by v případě, že Fed bude pokračovat v utahování měnové politiky, mohla primární kryptoměna klesnout na úroveň kolem 10 000 dolarů. Mobius uvedl:

S vyššími úrokovými sazbami se držení nebo nákup Bitcoinu či jiných kryptoměn stává méně atraktivním, protože pouhé držení mince nepřináší úroky.

Závěr

Už jsem to v minulosti říkal. Jednou z mála věcí, které Bitcoin ještě neporušil, je jeho cykličnost. Snad mi odpustíte, když si na závěr vypůjčím větu z jednoho mého oblíbeného večerníčku a lehce si ji dovolím poupravit:

“Každý nepříjemný cyklus nakonec skončí a hodlerovi se dostane zasloužené odměny.”

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 13

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
14 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
bkf1

“Jednou z mála věcí, které Bitcoin ještě neporušil je jeho cykličnost.”

On totiž taky ještě nikdy nečelil celosvětové ekonomické katastrofě takového rozsahu. Tím jsou, podle mě, automaticky hodně narušeny (možná doslova zbořeny) všechny ty cyklické predikce. Ale uvidíme…

Pandrhola & Trautenberk & Krkovička

Ekonomická katastrofa řešená monetární politikou ve stylu Výmarské republiky je pro BTC spíš bullish.

Bart.

přesně tak. A o nějaké cykličnosti můžeme mluvit za několik desítek let. Ne na takto mladém trhu. Až za několik deestiletí třeba uvidíme, že pokles na 1000usd je běžnou součástí cyklu 🙂

Bart

Problém může být v tom, že na posuzování cyklicnosti je trh příliš mladý. Klidně se můžeme vrátit na 1000usd a za 20 let na to budeme koukat jako na beznou součást střednědobeho cyklu.

Navíc dlouho už nebyla žádná poradna krize nebo vysoké sazby. Obojí je ale v ekonomice běžné. Jen my nevíme, jak na to krypto bude reagovat, neb tato zkušenost zatím chybí…

Pandrhola & Trautenberk & Krkovička

Kdo bude prodávat za 1000 USD? Ten kdo nakoupil za 10000 až 60000 USD, aby zachránil 10 a nebo 1,5 % své investice? Kolik lidí má dneska nakoupeno pod 10000 USD a kolik pod 1000 USD? Cena pod 10000 USD je dneska už jen vlhký sen medvědí holoty.

Bart

Ti co koupili za 60tis byli nezkuseni a už dávno prodali :).

Podobné řeči jsme všichni slyšeli, jak to nemůže jít pod 40, pod 30 a pod 20 už vůbec ne. A proto jsme teď na 16. Fakt zábavné tyhle názory, jak něco být nemůže :).

Pandrhola & Trautenberk & Krkovička

40, 30 a 20 ale nebyly naše názory. My jsme predikovali 15 jako dno, protože shodit to níž už by zavánělo ztrátou reputace. Jsme ochotní uvěřit i ve 12, ale to už je holt beton. Kdo si nenakoupil v covidovém výprodeji, má holt smůlu a musí se smířit s realitou.

Bart.

jo já si to taky myslím, že velcí hráči to budou držet nad 10tis co to půjde, protože jinak bude zle. Zatím je jim krypto trhu ještě líto na to, aby ho nechali zdechnout. Otázka zní, zda to udrží. Retail v tom nehraje zas tak velkou roli. Pár “ověřených” informací o konci a prodávají i ortodoxní holdeři :).

Jinak už těch 15 je ztáta reputace dost velká. Jestli to bude 15, 10 nebo 5 je z tohoto pohledu už úplně jedno. Stejně už teď v nějaké oživení věří málokdo a nový retail se jen tak nesežene ani za rok či dva.

Pandrhola & Trautenberk & Krkovička

15 a 5 je docela rozdíl. 15 je pořád cca pětinásobek toho, kam se to propadlo minule. 5 už by v současné situaci bylo velký špatný a nezbylo by než dát Fantomovi za pravdu. Nicméně na 5 to prostě nedoleze. Nadržených kupovat už za 12k jsou prostě mraky. Byť paradigma “chceš nakupovat za 12k, straš retailovou holotu 5ti k” je samozřejmě relevantní. Ještě si všichni pamatujeme, jak jsme si před čtyřmi lety nastavovali ordery na 2.5k, 1.75k, 1.25k atd… A pak je ještě ten efekt, který popisujeme výše, kdo nakupoval za 30-40k (a takových je hodně), tak pokud ještě neprodal, tak při dalším poklesu už prodávat nebude, protože už je v tak velké ztrátě, že už to nemá smysl. Takovému už zbývá jen modlit se a věřit ve 100k +.

Fantom

Fajn. Nadržených kupovat na 12k. Možná ano, ale hlavně z důvodu “masírky” médií a influencerů tvrdících, že to je onen “beton”. Jenže nemusí být. Pokud někdo BTC věří – tedy že “někdy časem” udělá oněch 100k+. Může mu být vážně jedno jestli nakoupí na 17k nebo na těch 12k. Pro tradera je to jiné, ten ale BTC věřit vůbec nemusí – je to jen obchod. Podle mne je nejdůležitější otázka: “je BTC užitečný/ ale i jinak řečeno – zvládne BTC konkurenci “mladších coinů”? Splní to co slibuje – decentralizace, (levný) přenos hodnoty, uchovatel hodnoty. Jak jsem již psal mnohokrát dříve – vzhledem k jeho konstrukci – poplatky za transakce mají nahradit odměny za těžení – při těžce konzervativní komunitě BTC oproti konkurenci neuspěje … . Uvidíme, já už jen monitoruji alty 🙂

Fantom

Jsem docela zvědav, co budete říkat pod 10k. A žádný skutečný beton není. Bez poptávky cena neporoste, to si můžou hodleři klidně držet BTC navěky. Většina těžařů bude muset prodávat i se ztrátou.

Pandrhola & Trautenberk & Krkovička

Pod 10k budeme říkat “skvělé nákupy ve slevě“, byť červ pochybností (spirála smrti atd) by teda trochu hlodal a ne že ne ;-D.

Fantom

Každý cyklus jednou skončí a hodler dostane to co si zaslouží … .

Pandrhola & Trautenberk & Krkovička

a hlavně prý Stázina se dostane Kubovi za ženu, nebo jak to ta naše Anče říkala…

spot_img