Trh kryptoměn není zmanipulovaný – Stojíme na počátku jeho růstu

3
Manipulace

Zatímco se Bitcoin žene strmě vzhůru, v komunitě se rojí spekulace, čím je tenhle šílený růst způsoben. Jsou to Rusové? Jsou to muslimové? Je to snad Superman? Nebo doopravdy začíná bull market?

Spekulace na ATH

V první řadě je potřeba říci, že se momentálně nacházíme v době, která hodně svědčí nesmyslným spekulacím. V kryptokomunitě to tak prostě je. Když se začne rychle hýbat cena, lidé okamžitě spekulují o tom, kdo s čím manipuluje. Poslední pohyb BTC je opravdu pikantní, protože je velmi silný.

Jaká je budoucnost ETH – Buterin a Musk diskutují na Twitteru – kam by se mělo Ethereum ubírat

Po celém světě se rojí spekulace o tom, kdo manipuluje cenu. Jenže BTC má historii velkých a rázných (parabolických) pohybů. Bohužel problém nastává ve chvíli, kdy lidé vyžadují jednoduchý důvod růstu ceny. A tak se spekuluje, že velryby manipulují trh, nakupují Rusové či se muslimové chystají zničit Ameriku pomocí nákupu BTC.

Tyto spekulace jsou nejen nesmyslné, ale hlavně škodlivé. Vedou mnoho investorů k naprosto zavádějícím závěrům, které je bohužel později zmatou. Místo toho, aby se malí kryptoinvestoři vzdělávali, tak investují svou energii do spekulací. Stačí se podívat zpátky do roku 2015 a zjistíme, že situace se tam odehrála velmi podobně.

Tip redakce: Fundstrat Global Advisors: Velryby ve velkém kupují Bitcoiny – Toto rallye teprve začalo

Jak je to s cenou

Nejprve se podíváme na dnešní situaci. BTC cena vzrostla přibližně o 140 % od svého dna, které je teď už velmi pravděpodobně dané. Tento růst se dá nazvat parabolickým.

Nejlepší způsob (o kterém vím) jak zjistit, jestli je toto abnormální situace, je podívat se do minulosti. Velmi rychle zjistíme, že v roce 2015 se odehrála podstatně radikálnější situace. V roce 2015 muselo být minimálně 15 nových čínských roků a 6 daňových prázdnin pro Wall Street.

Jak vidíte na konci bear marketu 2015, tak cena vzrostla o 232 %. Byl to delší časový úsek, ale růst to byl tak jako tak raketový. Situace v roce 2015 a situace na dnešním trhu jsou velmi podobné.

Jedná se o manipulaci trhu? Ano, je docela klidně možné, že velcí hráči opravdu trh manipulují, ale jen velmi těžko najdete nějaké potvrzení. Daleko pravděpodobnější je varianta, že ještě mnoho lidí mělo připraveno peníze a naskakují na rozjetý vlak, čímž ženou cenu nahoru.

Zajímavé je, že celá kapitulace proběhla podstatně rychleji než v roce 2015. To může indikovat větší dravost trhu. Predikce jsou ovšem ošemetná věc a mělo by se s nimi šetřit. Výhodnější je pracovat s fakty, která máte před sebou. Stejně tak i spekulace o tom, kdo může ovlivňovat cenu, nepomohou ke správnému rozhodování.

Mohlo by vás zajímat: Bitcoin za milion dolarů – Je to vůbec reálné? + predikce

Bull market začíná

Můj osobní názor je, že bull market právě začal. K identifikaci toho, zda se jedná o začátek bull marketu používám EMA Ribbon. Na následujícím obrázku vidíte situaci z posledního bear marketu. Pokud se podíváte dobře, tak zjistíte, že většinu bear marketu fungovala EMA Ribbon jako rezistence (červený čtverec), ale hned po průrazu se změnil tento ukazatel na silný support, který nikdy nebyl proražen. Až do nástupu dalšího bear marketu.

A identickou situaci vidíme i dnes. Rezistence u EMA Ribbon byla proražena a zdá se, že se trend otačí. Trh je samozřejmě nepředvídatelná věc. I tak ale vidím mnoho indikátorů toho, že již přichází další býčí trh. Nedá se ale jednoznačně říct, že je konec medvědího trhu. Zkušení tradeři (mezi které nepatřím) by vám jistě řekli, že je nejprve potřeba potvrzení v podobě odrazu od klíčových hladin.

Jsem přesvědčen, že se nejedná o žádnou bláznivou manipulaci. Nemyslím si, že to nejsou čínské prázdniny a rozhodně si nemyslím, že to je tím, že by satanisti začali nakupovat BTC, aby ublížili křesťanům. Dle mých znalostí se jedná o předpovídatelný pohyb, který má obdobu v minulosti. Z krátkodobého hlediska bych očekával, stejně jako víceméně všichni ostatní, korekci.

Tento článek není finančním poradenstvím a neměl by tak ani být vnímán. Odpovědnost za vaše finance je vždy na vás.

Co číst dále?

Nositel Nobelovy ceny: „Já bych ty kryptoměny zakázal!“

3
Komentujte

avatar
1 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Zee PrimeMíraHra Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Hra
Host

Nezapomeňte na g20 to bude fičák

Míra
Host
Míra

co to je g20?

Zee Prime
Host
Zee Prime

Summit G20 v Osace 28. a 29. června.