Nabídkový šok na obzoru? 57 % BTC se už dva roky nepohlo

5
(12)

Na bitcoinu (BTC) se možná schyluje k nabídkovému šoku. Údaje z blockhainu ukazují, že 57 % všech BTC nezaznamenalo po dobu neméně dvou let žádný pohyb.

Počet BTC bez pohybu zaznamenává nová historická maxima

Jak upozornil zakladatel společnosti Capriole Investments Charles Edwards ve svém příspěvku na síti X (dříve Twitter), množství BTC, které se nepohnuly po dobu alespoň dvou let, dosahuje v poslední době nových historických maxim (ATH).

Investoři, kteří drží takto “staré” bitcoiny, patří mezi širší skupinu “dlouhodobých držitelů” (LTH). LTH označují investory, kteří své mince drží nejméně 155 dní. Statistickým faktem je, že čím déle držitelé drží své mince, tím menší je pravděpodobnost, že je kdykoli přesunou.

Segment 2+ let pak zahrnuje investory, kteří mezi těmito HODLery patří mezi ty s nejpevnějšími diamantovými rukami. Jejich doba držení je pak výrazně delší než zmiňovaných 155 dní.

Následující graf ukazuje (v procentech), jak se v průběhu času vyvíjela tato skupina držitelů LTH společně s tím, jaká byla cena primární kryptoměny.

Jak vidno, hodnota této metriky v posledních dnech stoupá. Jak nám tento graf ukazuje, tak nmnožství BTC držených těmito LTHs se od pádu FTX pohybuje po vzestupné trajektorii a neustále stanovuje nová ATH.

V poslední době se růst této metriky trochu zpomalil, ale stále jde nahoru. V současné době je v rukou těchto HODLerů uzamčeno přibližně 57 % celkového množství bitcoinů.

Edwards poznamenává, že to vytváří masivní stlačení nabídky této kryptoměny. Podobný trend byl pozorován v období předcházejícím všem minulým býčím runům (v grafu vyznačeno zelenými čarami).

Množství BTC na burzách klesá

To, že americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) konečně schválila spotové ETF na bitcoin by tak podle Edwardse mohlo vést směrem k nabídkovému šoku. Ten se navíc jen prohloubí, protože ETF byly schváleny pouze pro upisování CASH (nikoliv in-kind). Takže každý nákup odebírá z trhu více bitcoinů.

Analytik James V. Straten sdílel graf, který by mohl také poskytnout další úhel pohledu na nabídkový šok, který se v tomto aktivu rodí.

Výše uvedený graf ukazuje údaje o procentuálním podílu bitcoinů, který se nachází v peněženkách centralizovaných burz. Tato metrika v posledních dnech naopak klesá a nyní je na těchto platformách uloženo pouze 12 % všech BTC. Znamená to tak, že se snižuje efektivní obchodní nabídka tohoto aktiva.

V době psaní článku se pak cena BTC pohybuje okolo 45 781 USD dle KMC.

Závěr

Bitcoin nám v posledních dnech předvedl zvýšenou míru volatility. Údaje z blockchainu ale hovoří poměrně jasně, množství bitcoinů k prodeji stále klesá. To by se snad mohlo brzy projevit i na ceně.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 12

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Antikrist

Black rock jede bomby, hádám to spadne pod třicet

spot_img