Mysl stojící za „světovým počítačem” – Vitalik Buterin, spoluzakladatel ETH

0
(0)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Vitalik Buterin je mnohými kryptonadšenci považován za génia. Stojí za revolučním whitepaperem Etherea – „světového počítače.”

Vitalik Buterin, spoluzakladatel ETH

Narodil se 31. ledna 1991. Prvních šest let svého života prožil v ruském městě Kolomna – zhruba 62 mil od Moskvy – než se s rodiči přestěhoval do Kanady. Proslavil se jako zakladatel Etherea, kterému se někdy přezdívá „světový počítač.”

Vitalik Buterin si ve škole vedl dobře. Navštěvoval školu Abelard School v Torontu, kde projevil velké nadání pro matematiku a vědu. Jako mnoho velkých osobností, také on odešel ze školy, aby se mohl věnovat tomu, co ho nejvíc zajímalo. V roce 2013 proto ukončil vysokoškolské studium na University of Waterloo.

Začínal u Bitcoinu

Je znám ve spojení s kryptoměnou Ethereum. Buterin však začínal u Bitcoinu. Je aktivním účastníkem bitcoinové komunity již od roku 2011. Začínal jako redaktor a později se stal spoluzakladatelem časopisu Bitcoin Magazine. Propagoval myšlenku decentralizovaných aplikací na Bitcoinu.

Buterin založil Ethereum

Po řadě neúspěšných návrhů se rozhodl vyvinout nový blockchain s vestavěnou podporou inteligentních smluv. Tak vzniko Ethereum (ETH). Jeho projekt stál za vznikem obrovského množství ICO (zpravidla ERC-20 tokenů), z nihž některé následně přešly na vlastní mainnet a staly se úspěšnými kryptoměnami.

Nedávno síť Ethereum úspěšně implementovala již 8. aktualizaci – hard forkem Istanbul a v lednu 2020 pak ještě Muir Glacier odložil tzv. „difficulty bomb.” Vývojáři nyní pracují na tom, aby Ethereum postupně přešlo z Proof-of-work na Proof-of-stake. Možnost získáváni dividend za držení a stakování Etherea je lákavý a rovněž velmi ambiciózní projekt, neboť ke zrodu Ethereum 2.0 má dojít za plného chodu sítě.

Decentralizace

Vitalik Buterin je znám svými výroky ohledně decentralizace a svobody. To jsou věci, ve které bezvýhradně věří. Dokonce navrhl komunitě, že od projektu odstoupí, aby do něj příliš nezasahoval a rovněž se snaží přenechat co nejvíc vývojových prací na vývojářích – nechce držet otěže moci nad Ethereem.

2020

V roce 2020 komunita bedlivě sleduje nadcházející halving Bitcoinu. Je zde však ještě jedna pozoruhodná událost a tou je právě zmiňované ETH 2.0. Mnozí kryptonadšenci se domnívají, že aktualizace sítě bude mít významný dopad na celé odvětví, včetně dalších sítí, jako jsou Tron, Cardano, EOS či NEO a ONT.

Ethereum se však nadále těší z pozice nejpopulárnější platformy pro chytré smlouvy (smart contracts). Velkou otázkou současnosti je také to, zda se díky nadcházejícím aktualizacím podaří zvýšit škálovatelnost Etherea. Ethereum je populární, což se však projevuje také přetížením sítě, což by právě lepší škálovatelnost měla vyřešit.

Vitalik Buterin říká:

„Ethereum 1.0 je drsný pokus několika lidí o vybudování světového počítače; Ethereum 2.0 bude skutečným světovým počítačem.“

Závěr

Vitalik Buterin je jednou z nejznámějších a největších osobností kryptosvěta. Je právem považován za génia a jeho projekt Ethereum tomu odpovídá. Dlouhodobě se totiž jedná o 2. největší kryptoměnu dle tržní kapitalizace, která se neustále posouvá dopředu a udržuje si tak výsostnou pozici mezi altcoiny. Ethereum také v roce 2020 zdvojnásobilo svoji tržní cenu a očekávaný update by mohl projekt pasovat na pozici „světového počítače.”

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img