Americký MIT přišel se třemi možnými scénáři, jak lze zničit Bitcoin

0
(0)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

Vyhlášený americký Massachusettský technologický institut (MIT) se pustil do spekulací o tom, co by mohlo být příčinou pádu nebo zničení Bitcoinu. Tyto teorie vypadají možná jako náměty na sci-fi romány, ale tak určitě vypadal i první nápad na decentralizovanou měnu založenou na kryptografii. A některé z nich už jsou alespoň částečně realizovány.

První možnost – vládní měna Fedcoin

Píše se rok dva tisíce plus pár desetiletí k tomu a nastal den splatnosti vašich daní – Den Zúčtování (Judgment Day). Místo podávání přiznání a platby daní provede automatický algoritmus výběr z vaší elektronické peněženky v měně, nazvané třeba Fedcoin (pozn. red.: To ani nemusí být tak daleká budoucnost, protože třeba ve Švédsku už také neexistuje daňové přiznání, které byste si počítali sami – přijde vám jen SMS s výpočtem od úřadů, kterou potvrdíte, pokud je výpočet správný – a to je vše).

Tento nový blockchain by fungoval tak, že finanční instituce by představovaly autorizované uzly, namísto dnešních peer-to-peer sítí. S podobnou myšlenkou už experimentovala například Kanadská národní banka v roce 2016, kdy proběhla simulace takového systému na blockchainu Etherea.

Druhá možnost – Facebook převezme funkci Bitcoinu

Možnost druhá je v podstatě plíživé převzetí Bitcoinu Facebookem, což by šlo provést jednoduše tak, že by Facebook vytvořil digitální peněženku s BTC pro všechny své uživatele. Ty by vzápětí odměňoval v kryptoměně za interakci s reklamami a poskytoval jim služby za to, že by nechávali Facebook využívat nepotřebný výkon jejich počítačů. Z Bitcoinu by se tak stala obdoba státem kontrolované měny (viz výše), jen by tentokrát byla kontrola v rukou korporace. Nebo by mohl Facebook jednoduše vydat vlastní kryptoměnu, jako například Telegram, který vybral pomocí ICO rekordních 1,7 miliardy USD.

Tip redakce: Protinázor: Zvoní Facebooku a dalším hrana kvůli cenzuře kryptoměn? 

Třetí možnost – Bitcoin by se mohl stát nerelevantním, prostě zastaralým

Třetí možnost se už do jisté míry stává skutečností. Představte si, že jste u pokladny v obchodě s potravinami. Uvnitř digitální peněženky na svém telefonu najdete nejen Fedcoin a FacebookCoin, ale i AppleCash, ToyotaCash a token obchodu, ve kterém stojíte. K dispozici jsou také další mince a tokeny, každý k jinému účelu. Něco jako jsou dnes věrnostní karty, ale o level dál.

Závěr

Technologický institut MIT dospěl ve své studii k celkem jednoznačnému závěru, že

“jestliže mají být kryptoměny využívány masově, budou to zvyky mas, nikoliv přání prvních uživatelů a vývojářů Bitcoinu, které určí, co se stane z vizí Satoshiho Nakamota.”

A co si myslíte vy? Dojde časem k nahrazení Bitcoinu jinými kryptoměnami, k rozšíření vládou kontrolovaných kryptoměn nebo k převzetí myšlenky velkými korporacemi, které teprve zajistí jejich masové rozšíření? Podělte se v komentářích nebo na Facebooku o váš názor.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img