Mineři Bitcoinu čelí bitvě s ekology

4.9
(9)

Zprávy a souhrny

Profilový obrázek
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

Bitcoin od počátku své existence čelí různým obviněním, která byla již několikrát vyvrácena. Aktuálně se Bitcoin potýká s nařčením z velké ekologické zátěže.

Bitcoin a ekologie

Nejdůležitější kryptoměna světa od počátku čelila mnoha obviněním. Původně byl Bitcoin označován za pouhé internetové peníze, které z velké části pomáhají drogovým dealerům a zločincům na darknetových tržištích. Mnohokrát byl Bitcoin spojován také s praním špinavých peněz.

Jak se postupně ukázalo, mnoho studií tyto teorie vyvrátily. Aktuálně se řeší Bitcoin v souvislosti s ekologií a jaké jsou dopady na životní prostředí. Ekologové mají pocit, že náročnost těžebních farem má velmi negativní vliv na životní prostředí.

V nedávném podcastu On the Brink, výzkumnice z Cambridge Apolline Blandinová srovnávala spotřebu energie bitcoinové sítě a jaké jsou dopady na životní prostředí. Blandinová na začátku poznamenala, že Bitcoin u některých jedinců vyvolává extrémní názory. Buď je extrémně škodlivý či naopak.

Blandinová se poté zabývala ziskovostí těžařů, kteří byli ovlivněni nedávným půlením odměny těžařům (halving). Uvedla, že halving způsobil farmám znatelný zásah, tudíž budou muset přesouvat své podnikání do oblastí s nízkou cenou za energii. To nabízejí obnovitelné zdroje energie.

Na položenou otázku, zda je těžba energeticky náročná, prohlásila:

„Pokud je Bitcoin náročný, podívejte se na množství elektřiny, které spotřebovávají stále zapnutá, ale neaktivní domácí zařízení ve Spojených státech amerických. Pak si uvědomíte, že tato energie by mohla pohánět bitcoinovou síť přibližně 4,6 let.“

Závěr

Mnoho kryptoměnových farem bere těžbu jako podnikání, což vede k tomu, že těžaři hledají chladné prostředí s nízkými cenami za energii. Mnoho výzkumů tak potvrdilo, že většina farem je poháněna z vodní energie. Celý podcast On The Brink si můžete poslechnout pod přiloženým odkazem zde.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: