Michael Burry, prorok velké finanční krize, sází na zlato. Nakoupil ETF za 10 milionu dolarů

5
(2)

Přestože je zlato často kritizováno jako zastaralý přežitek, zdá se, že se o něj miliardáři začínají zajímat.

Podle aktualizovaných regulačních dokumentů nyní Scion Asset Management, společnost Michaela Burryho, sází ve velkém na drahé kovy. V prvním čtvrtletí Burry koupil 444 000 akcií Sprott Physical Gold Trust (PHYS), jejichž hodnota přesahuje 10 milionů dolarů. Podíl Scion na fondu PHYS představuje asi 7 % z celkového objemu držených akcií společnosti. Burryho sázka na drahý kov přišla v době, kdy ceny zlata prudce vzrostly na rekordní hodnoty kolem 2 200 USD za unci.

Od konce čtvrtletí zlato pokračuje v nebývalém růstu a minulý měsíc se dokonce dostalo nad 2 448 USD za trojskou unci. V podání 13F není uvedeno, kdy Burry svůj podíl v PHYS koupil, nicméně průměrná cena v prvním čtvrtletí se pohybovala kolem 2 130 USD za unci. Ceny v současné době vzrostly o více než 11 % oproti této hodnotě. Michael Burry se proslavil v roce 2008 přesnou předpovědí krachu amerického trhu s bydlením. Jeho sázka na cenné papíry kryté hypotékami se objevila v knize Michaela Lewise The Big Short a následném stejnojmenném oscarovém filmu.

I když Burry díky své investici do zlata přitahuje pozornost, není jediným manažerem hedgeového fondu, který má na cenný kov spadeno. Miliardář Ray Dalio nedávno uvedl, že drží část zlata jakožto diverzifikaci portfolia, protože je to jediná forma dobrých peněz. David Einhorn, zakladatel společnosti Greenlight Capital, je dlouhodobým zastáncem zlata.

Z dokumentace SEC vyplývá, že loňský rok jeho hedgeový fond nakoupil akcie největšího světového ETF na zlato v hodnotě 74 milionů dolarů. Vedle zlata zvyšuje Burryho firma také své sázky na Čínu. Společnost Scion v prvních třech měsících roku zvýšila svou expozici vůči společnostem JD.com a Alibaba Group. Více o čínských akciích se můžete dozvědět v tomto článku.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img