Matouš Vinš z Travel Bible: „Nejsem digitální nomád, ale profesionální bezdomovec.“

0
(0)
V
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

Vašek Gregor, moderátor ostravského studia Žraloci sobě, přijal tentokrát pozvání k rozhovoru od Matouše Vinše. Rozhovor se uskutečnil v Impact Hubu v Praze na Vinohradech a tématem bylo digitální nomádství.

Co je digitální nomádství

Digitální nomádi jsou podnikatelé nebo zaměstnanci s volnou pracovní lokalitou, kteří se rozhodli obohatit svůj život i o cestovatelské zážitky. Tito lidé žijí a pracují úplně stejně jako kdokoli jiný, ale jejich místo výkonu práce či pobytu se velmi často mění. Z toho samozřejmě plyne, že digitální nomádství není pro každého.

Kdo je Matouš Vinš?

Matouš Vinš je takovým typickým příkladem digitálního nomáda. On sám však toto označení nemá rád a trochu s nadsázkou se nazývá profesionálním bezdomovcem. A proč profesionálním bezdomovcem? No jednoduše proto, že nemá svůj vlastní byt. V Praze totiž tráví z kalendářního roku asi polovinu a v této době bydlí v bytech svých kamarádů, pronajímá si byty na Airbnb nebo přes místní kanály bez služeb realitky.

Zbytek času tedy tráví Matouš v různých částech světa. Cestovat začal již na střední škole a tady si plně uvědomil, že nemůže a ani nechce pod nikým pracovat, ale musí si vytvořit nějakou svou práci. Přes online marketing se dostal až ke dnešní pracovní svobodě, což mu umožňuje žít prakticky kdekoli.

Projekty

V online marketingu pracoval Matouš nejprve vždy pro někoho, měl vlastní klienty a svoboda tak nebyla úplná. Později začal pořádat kurzy a přednášky o cestování a spolu s Petrem Novákem napsali dvě knihy – Travel Bible a Travel Jobs. Knihy poskytují praktické rady, jak cestovat chytře, levně, dlouho a na vlastní pěst. Podle Matouše může totiž cestovat absolutně každý, ať má hypotéku, kariéru v korporátu nebo malé děti. Autoři zde dali dohromady více než sto možností, jak se živit cestováním, stát se digitálním nomádem nebo si na cestách jen přivydělat.

Dalším projektem je X-Challenge, kterému se Matouš věnuje asi tři čtvrtě roku. Celý projekt je o tom, aby si každý člověk uměl najít svou vlastní cestu, jít si za svými silnými stránkami a najít si svoje místo ve společnosti. Jeho součástí je i letní akce, kdy lidé mají za 10 dní projet co nejvíce míst v celé Evropě. Na celou dobu má člověk pouze 2 500,- Kč a plní různé úkoly a další výzvy. Jedním z úkolů bylo např. udělat lidského hada přes most, který měřil 150 metrů nebo si „stopnout“ letadlo. Pokud totiž člověk zvládne takové úkoly, nebude pro něj problém zvládnout běžné věci v životě, jako si třeba říct o zvýšení platu.

Finanční challenge

Matouš žil za posledních pět let asi rok v Thajsku. A lidé se ho často ptají, kde na to bere peníze. Odpověď je jednoduchá – neplatit za to, za co platit nemusíte. Když si totiž zařídíte vše sami, vyjde vás takový tříměsíční pobyt levněji, než když pojedete na čtrnáct dní na dolovenou s cestovkou. Zpáteční letenku lze sehnat za 12 000,- Kč, byt 1+KK s klimatizací za 7 000,- Kč a v restauraci se pohodlně najíte za 30,- Kč. Lidé se však toho zpravidla bojí. Je to hlavně o strachu z neznáma a také například o tom, že mají strach, že se v dané zemi nedomluví.

Krypto a bankovní sektor

Ke kryptu se Matouš Vinš dostal přes Paralelní Polis, kde se dozvěděl, co to vůbec kryptoměny jsou, co je to blockchain a jak to vše funguje. Podle něj kryptoměny ovlivnily celý bankovní sektor, neboť banky v něm vidí potenciální hrozbu. A tak banky po letech nečinnosti řeší problémy, které se dříve jaksi vyřešit nedaly. Je to například otázka okamžitých plateb mezi bankami v Čechách. Ještě markantnější je posun u zahraničních plateb. Banky prostě hledají způsob, jak si udržet klienty.

Podle Matouše je krypto na přímé platby příliš složité. Jednodušší je pro něj platba přes Apple Pay. Krypto ale chápe jako výhodné úložiště hodnoty a na prvním místě stojí samozřejmě Bitcoin (BTC) jako protiinflační měna.

Závěr

Celý rozhovor mezi Matoušem Vinšem a moderátorem Vaškem Gregorem ze studia Žraloci sobě je ke zhlédnutí na přiloženém videu. Zde se dozvíte, proč nemá Matouš Vinš rád pojem digitální nomádství, jaké úkoly si připravil pro účastníky výzvy X-Challenge, za kolik se dá pohodlně vyžít v Thajsku nebo jak se dívá na kryptoměny a proč podle něj změnily současné bankovnictví.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img