Málokdo předpovídal raketový růst decentralizovaných financí

4.6
(7)

Zprávy a souhrny

Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

V letošním roce mohou decentralizované finance (DeFi) slavit, jelikož zaznamenaly poměrně neočekávaný boom. Aktivita DeFi prudce vzrostla na necelých 11 miliard amerických dolarů a překonala tak Ethereum.

Ethereum hnací silou pro DeFi

Vzhledem k tomu, že většina decentralizovaných aplikací funguje na síti Etherea, bude se při současné poptávce dařit pouze těm nejlikvidnějším a nejpropojenějším protokolům. Síť Etherea se tak stává přetíženou, což se projevuje také na poplatcích.

Když projekt Aragon vydal svou první implementaci hlasování na blockchainu, pohyboval se poplatek v jednotkách centů. Aktuálně je síť Etherea přetížená a poplatek pro držitele tokenu se může vyšplhat až na 30 amerických dolarů.

Nové projekty off-chain

Přetížení sítě Etherea inspirovalo mnoho projektů k vytvoření off-chain hlasování. Než do Etherea 2.0 dorazí škálovatelná verze, je velmi pravděpodobné, že mnoho inovátorů DeFi projektů bude očekávat off-chain systémy.

DeFi projekty dnes patří k nejvýznamnějším uživatelům ethereové sítě. Aby se však mnoha projektům dařilo, potřebují pokrok technologií off-chain a samotného vydání upgrade Ethereum 2.0. Projektům se tak nabídne levnější, rychlejší a efektivnější fungování.

„Pokrok technologií off-chain a samotného Ethereum 2.0 přichází ve velmi důležitém okamžiku pro decentralizované projekty, které potřebují vysokou škálovatelnost.“

Během boomu decentralizovaných financí si nejvyšší pozornost zasloužil token Chainlink a Yearn Finance. V době psaní článku se cena ETH pohybuje okolo 382 USD dle KMC, Chainlink (LINK) se pohybuje na hodnotě okolo 11.30 USD.

Nejvyšší zájem o decentralizované finance během boomu projevily institucionální investoři, alespoň podle výsledků průzkumu, který byl vytvořen společností Fidelity Asset Management v červenci letošního roku.

Závěr

Ethereum můžeme považovat za hnací sílu pro decentralizované finance a podobné projekty, které chtějí fungovat na síti kryptoměny. Decentralizované finance jednoho dne mohou přinést nová řešení, která využijeme během každodenního života.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: