Kvantové počítače by mohly do roku 2022 rozlousknout kód Bitcoinu

3.8
(70)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Společnost MicroStrategy nakoupila opět BTC • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Odpolední zprávy] • Trhy končí týden v červených číslech • Velryba přesunula BTC za 1,45 mld. USD • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě. TRHY Poté, co se Bitcoin vzpamatoval...
Profilový obrázek
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord
[speaker]

Jednoho dne může kvantový počítač rozlousknout šifrování nejdůležitější kryptoměny světa, během několika málo sekund. Takový počítač může přijít dřív, než by se čekalo.

Hrozba pro Bitcoin?

Počítač, který by disponoval obřím výpočetním výkonem, by mohl teoreticky převzít kontrolu nad celou bitcoinovou sítí, což může mít za následek připsání BTC na jeden účet nebo zabránění ostatním uživatelům v provádění transakcí.

Jelikož lze privátní klíč ke každé kryptoměnové peněžence odvodit z veřejného klíče, kvantový počítač bude schopen získat přístup k BTC peněžence. Pokud by toto nastalo, cena nejdůležitější kryptoměny na světě by se okamžitě propadla.

Nejvýkonnější superpočítač k dnešnímu dni by prolamoval BTC kód několik stovek až tisíců let, ale díky novým technologiím by kvantový počítač zvládl prolomit celou bitcoinovou síť během několika sekund.

S novými technologiemi se kvantové počítače stávají stále výkonnějšími. Pro zpravodajský portál Decrypt dokonce několik odborníků na super výkonné stroje uvedlo, že pro Bitcoin a další kryptoměny je již pozdě. Počítače, vyvíjené vládami v utajení by mohly zničit blockchain Bitcoinu do roku 2022. Zde ale už zacházíme příliš do oblasti konspiračních teorií.

Vývojáři kvantových počítačů tvrdí, že cesta, než se stanou kvantové počítače spolehlivými a výkonnými pro prolomení Bitcoinu, je velmi náročná a zdlouhavá. Než k tomu ale dojde, vývojáři už nyní pracují na takové technologii blockchainu, která by tuto chybu opravila.

Závěr

Kvantové počítače mohou jednoho dne představovat velkou hrozbu pro celý ekosystém Bitcoinu, nestane se to ale rozhodně v nejbližších letech, ani desetiletích. Odhaduje se, že k prolomení bitcoinového kódu je zapotřebí počítač s výkonem 4 000 qubitu. Aktuálně nejvýkonnější kvantový počítač společnosti Google dosahuje výkonu 54 qubitu.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.8 / 5. Počet hlasujících 70

Buď první kdo článek ohodnotí

15 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
15 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře